Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kyohei Sorita – pianista. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
Kyohei Sorita – pianista. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa cykl koncertów laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 5 listopada 2021 wystąpił zwycięzca II nagrody ex aequo, Alexander Gadijev reprezentujący Włochy i Słowenię.

Pierwsze lekcje fortepianu pobierał u ojca, Siavusha Gadjieva. Studiował w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova, a obecnie składa egzaminy koncertowe w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. 27-letni pianista współpracował z orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze, czy Katowicach (NOSPR). W 2018 roku wydał debiutancką płytę „Literary Fantasies" z utworami Franciszka Liszta i Roberta Schumanna. Jest zdobywcą I nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters oraz w Sydney. Do Szczecina przyjechał z Koncertem Fortepianowym f-moll op. 11 Fryderyka Chopina, który wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Eugene'a Tzigane'a.

Natomiast 3 listopada na tej samej scenie zagrał zwycięzca II nagrody ex aequo 18. Konkursu Chopinowskiego, Kyohei Sorita z Japonii. Studiuje obecnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego. Wcześniej kształcił się w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. Piotra Czajkowskiego u Mikhaila Voskresensky'ego. Współpracował z takimi zespołami, jak Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orkiestra Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Orchestra Sinfonica Nazionale Rai z Turynu, NHK Symphony Orchestra z Tokio, Rosyjska Orkiestra Narodowa z Moskwy czy Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest laureatem I miejsca i nagrody publiczności na Japońskim Konkursie Muzycznym oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i Orkiestrowym w Cantu we Włoszech. W swoim rodzinnym kraju znany jest nie tylko jako pianista, ale również jako dyrygent założonej przez siebie w 2019 roku Orkiestry Narodowej. W Szczecinie brawurowo zagrał Recital Chopinowski, który zakończył dwoma bisami.

9 listopada 2021 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie zagra zwycięzca IV nagrody Konkursu, Jakub Kuszlik.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2021-12-27, godz. 14:49 Sukces Chóru dziecięcego DON DIRI DON na Międzynarodowym Konkursie "Chorus Inside" w Rzymie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Założony 31 lat temu przez prof. Dariusza Dyczewskiego Chór Dziecięcy DON DIRI DON Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ZUT w Szczecinie wrócił… » więcej 2021-12-27, godz. 19:22 Basia Stenka z nagrodą IBBY [ROZMOWA] O nominacji do nagrody IBBY czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych dla Basi Stenki za książkę " Zostań sama w domu" jej wielbiciele widzieli… » więcej 2021-12-23, godz. 22:28 GRAND PRIX SAWP dla Profesora Dariusza Dyczewskiego | Festiwal Muzyczny "Koncerty Grünebergowskie" [POSŁUCHAJ, GALER… Znana kolęda "Bóg się rodzi" wspólnie wykonana przez publiczność i artystów zakończyła w niedzielę, 12 grudnia 2021 roku ostatni w tym roku wieczór… » więcej 2021-12-19, godz. 22:23 Andrzej Wierciński zagrał znakomicie... | TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński w Willi Lentza… Owacjami na stojąco zakończył się w poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku w Willi Lentza koncert znakomitego TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej… » więcej 2021-12-19, godz. 14:16 Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko z piosenkami Jacka Kaczmarskiego o wolności w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się w piątek,17 grudnia 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o… » więcej 2021-12-19, godz. 14:33 Monograficzna wystawa prac Rafała Olbińskiego w Zamku [POSŁUCHAJ] Rafał Olbiński - jeden z najbardziej znanych polskich artystów na świecie jest ilustratorem, grafikiem, malarzem, scenografem i projektantem. Należy do grona… » więcej 2021-12-19, godz. 15:16 Intensywny roku Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA] To był niezwykle pracowity rok dla Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Kiedy tylko mógł intensywnie koncertował, ale też przygotował z okazji swoich 18… » więcej 2021-12-12, godz. 14:56 Zyta Rudzka z Nagrodą Literacką dla Autorki "Gryfia" [RELACJA] Laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia została w tym roku Zyta Rudzka za książkę "Tkanki miękkie". Wczoraj (11 grudnia 2021 roku) w Miejskiej Bibliotece… » więcej 2021-12-12, godz. 15:01 Archiwalna rozmowa z Sylwestrem Chęcińskim [POSŁUCHAJ] W wieku 91 lat zmarł znakomity reżyser Sylwester Chęciński. Jego najsłynniejszymi dziełami są filmy o Pawlakach i Kargulach - "Sami swoi", "Nie ma mocnych"… » więcej 2021-12-12, godz. 15:09 Rafał Podraza z nagrodą Związku Autorów i Kompozytorów [ROZMOWA] Rafał Podraza od blisko 6 lat w ogólnopolskim, kolorowym, tygodniku opisuje "Historię jednej piosenki". Czytelnicy dowiedzieli się między innymi, jak było… » więcej
12345