Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Dariusz Dyczewski – dyrygent z nagrodą GRAND PRIX SAWP. Fot. [Jan Olczak]
Prof. Dariusz Dyczewski – dyrygent z nagrodą GRAND PRIX SAWP. Fot. [Jan Olczak]
Znana kolęda "Bóg się rodzi" wspólnie wykonana przez publiczność i artystów zakończyła w niedzielę, 12 grudnia 2021 roku ostatni w tym roku wieczór Festiwalu Muzycznego "Koncerty Grünebergowskie". W kościele pod wezwaniem św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach wystąpił między innymi organista Jakub Stefek i Chór dziecięcy DON DIRI DON Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Podczas uroczystego wieczoru wręczono profesorowi Dariuszowi Dyczewskiemu – dyrygentowi dziecięcego zespołu nagrodę GRAND PRIX Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP „za najlepsze wykonanie cyklu kompozycji polskich podczas Festiwalu Muzycznego Koncerty Grünebergowskie 2021 oraz promowanie muzyki polskiej na świecie”. W protokole komisji czytamy dalej, że „jury jest usatysfakcjonowane także faktem, iż mogło przyznać tę cenną nagrodę Dyrygentowi, który przed tygodniem otrzymał w Rzymie z Chórem DON DIRI DON trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu „Chorus Inside”.

Jury przyznało także dwie Pierwsze Nagrody: „za najlepsze aranżacje polskiej muzyki filmowej Panu Czesławowi Lewickiemu – byłemu kontrabasiście Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, który na emeryturze wraz z kolegami – Panami Kazimierzem Czapiewskim i Zbigniewem Kuleszą popularyzuje muzykę kompozytorów polskich w zespole Srebrzyści Akordeoniści oraz sopraniście chłopięcemu Alexandrowi Kalischewskiemu – najmłodszemu wykonawcy Festiwalu „za porywające interpretacje pieśni solowych”. Te nagrody ufundowało Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw. Warto podkreślić, że 14-letni śpiewak jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów muzycznych między innymi w Atenach, Istambule, Kemerowie, Moskwie, New Jersey, Odessie i Rzymie. Otrzymał ponadto „Grand Prize Virtuoso” w Londynie, a także Grand Prix w Kaliningradzie i Nowym Jorku. Występował w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall i londyńskiej Royal Albert Hall (Elgar Room).

Wieczór w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach współfinansowany przez Miasto Szczecin dedykowano Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w roku Jego Beatyfikacji i w 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin. Ten koncert jaki i wszystkie wydarzenia Festiwalu Muzycznego „Koncerty Grünebergowskie” włączono w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Rodziny „Amoris laetitia”.
Posłuchaj relacji
 

Zobacz także

2022-05-01, godz. 20:50 "Przyzwoici ludzie" - opowieść o mieliznach integracji kulturowej i o rafach małżeństwa [POSŁUCHAJ] "...opowiem Wam o pewnej rodzinie, trzech żonach, kochance, mężu, jego matce, siostrach i braciach,Nie trzeba przechodzić na drugą stronę lustra ani wskakiwać… » więcej 2022-05-01, godz. 20:35 Eliminacje do 6. Zjazdu Młodych Gwiazd w Szczecinie zakończone [POSŁUCHAJ] Po dwuletniej przerwie do Szczecina wraca Zjazd Młodych Gwiazd. To konkurs wokalny mający za zadanie promować wśród młodych polską piosenkę. Uczestniczący… » więcej 2022-05-01, godz. 21:12 "Wielka podróż Bogusława X" - premiera coraz bliżej [ROZMOWA] Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski prowadzą od kilku lat "Konik Studio film" i produkują filmy animowane. Ostatnio dniami i nocami pracują nad kolejnym… » więcej 2022-04-30, godz. 12:51 Złoty Fryderyk 2022 dla Stanisława Gałęskiego w Kategoriach Muzyki Poważnej [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kristian Zimerman, Bruce Liu, Janusz Olejniczak, Paweł Mykietyn i Lilianna Stawarz – to tylko niektórzy artyści wyróżnieni w Operze na Zamku w Szczecinie… » więcej 2022-04-26, godz. 20:55 Jim-Isaac Chua | "Studiowałem w klasie fortepianu w Kanadzie, USA i w Polsce..." [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Wychowywał się na Filipinach i w Stanach Zjednoczonych, ale studiował w Kanadzie, USA i w Polsce – w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego… » więcej 2022-04-26, godz. 22:05 Zmarł Andrzej Korzyński [ROZMOWA] W poniedziałek (18 kwietnia 2022 roku) zmarł Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, pianista, autor muzyki filmowej i teatralnej. Miał na koncie operę radiową… » więcej 2022-04-24, godz. 20:36 "ARCHI POLO. Architektura w rytmie disco polo" [POSŁUCHAJ, GALERIA] ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Getta Warszawskiego w Szczecinie zaprasza na wystawę "ARCHI-POLO. Architektura w… » więcej 2022-04-24, godz. 21:01 Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Gdzie pieczono dla książąt chleb i gdzie Gryfici przechowywali swoje skarby? Kto mieszkał w Zamku, a kto tam przychodził tylko do pracy? Tego możemy się… » więcej 2022-04-18, godz. 21:49 Ewa Pobłocka | "Na fortepianie gram od 60 lat..." [ROZMOWA, GALERIA] Na ten koncert melomani czekali wiele lat. W Sali Kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiał 13 kwietnia 2022 roku II tom monumentalnego… » więcej 2022-04-19, godz. 10:12 Nie żyje Jacek "Budyń" Szymkiewicz [WSPOMNIENIE] We wtorek usłyszeliśmy "Budyń nie żyje". Nikt nie chciał uwierzyć , że urodzony w 1974 roku w Trzebiatowie Jacek Szymkiewicz już nie zaśpiewa, nie zagra… » więcej
12345