Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Nagroda Główna Jury za spektakl "a.y.l.a.n", fot. [materiały organizatora]
Nagroda Główna Jury za spektakl "a.y.l.a.n", fot. [materiały organizatora]
Każda edycja festiwalu jest inna, ale - co podkreślali uczestnicy trwającego 9 dni święta teatru w Szczecinie - ta była naprawdę wyjątkowa. Trwająca w Ukrainie wojna zmienia wszystko, wpłynęła także na kształt tegorocznego Kontrapunktu. Nawet hasło festiwalu - "dobro" zderzyło się z bieżącymi wydarzeniami. Kontrapunktowe "dobro" musiało (ale chyba również chciało) być rozpatrywane w kontrapunkcie do zła panoszącego się u naszych wschodnich sąsiadów. Jednym z ważnych wydarzeń na zakończenie festiwalu była zorganizowana w teatrze Pleciuga debata Long Table (Długi Stół). To alternatywny model samomoderującej się dyskusji pozwalającej w sposób demokratyczny udzielić głosu wszystkim osobom, które chcą go zabrać, bez autorytarnej pozycji moderatora.

GRAND PRIX - Wielką Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl "Rewolucja, której nie było" w wykonaniu Teatru 21 oraz Biennale Warszawa. Natomiast Nagroda Główna Jury powędrowała do Teatri i Qytetit z Gjilan w Kosowie za spektakl "a.y.l.a.n." za - jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu - "mistrzowskie poprowadzenie dramaturgii w odniesieniu do niezwykle trudnego tematu, jakim jest walka dobra ze złem, oraz wywołanie odczucia wzniosłości dzięki skonfrontowaniu absurdu codzienności i miałkich ludzkich interesów z nagim, brutalnym faktem bezsensownej, niewinnej śmierci".

Nagroda Rady Miasta Szczecin - dla zespołu aktorskiego oraz Weroniki Szczawińskiej, reżyserki spektaklu "Klub" Teatru Collegium Nobilium w Warszawie oraz TR Warszawa, za demokratyczną pracę nad dekonstrukcją kultury gwałtu przy jednoczesnej afirmacji różnorodnej kobiecości.

Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego - dla Sary Celler-Jezierskiej za rolę Teresy w spektaklu "Maszyna", która subtelną i ekspresyjną grą aktorską wytworzyła wyrazisty i znaczący kontrapunkt dla spektaklu zrealizowanego w formule futurystycznej komedii dell’arte.

Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego - dla spektaklu "Rewolucja, której nie było" za pełną obecność całego zespołu, a w szczególności dla Teresy Foks i zespołu muzycznego za brawurową improwizację jazzową, która w sposób twórczy rozwinęła ideę kontrapunktu.

Dwa wyróżnienia dla:
- Branka Rozmana oraz Julii Sobiesiak-Boruckiej za angażującą emocjonalnie, a jednocześnie minimalistyczną ścieżkę dźwiękową w spektaklu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu "Biblia: Próba", która wytwarzając kontrapunkt do mięsności warstwy wizualnej, zapewniła osiągnięcie harmonii w dziele.
- zespołu, który zrealizował spektakl „Król skinów” (Grzegorz Hann, Maria Sztark, Łukasz Kowalski, Krzysztof Kuźnicki oraz Krystyna Pięta) za wysublimowany horror w formie intermedialnej i performatywnej, który -wywołując uczucie art-grozy - ukazał estetyczny dystans do tragedii losu ludzkiego.
Posłuchaj relacji Agaty Rokickiej
 

Zobacz także

2024-04-14, godz. 17:00 Kontrapunkt już za chwilę. 7. Aktów Milosierdzia. [ROZMOWA] Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa… » więcej 2024-04-17, godz. 01:15 Pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady” przeszedł do historii [POSŁUCHAJ] Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów. W… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 12. International Lutosławski Youth Orchestra. Zgłoś się do 30 kwietnia 2024 | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, … International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Pierwsza edycja Szczecin MasterClass dla kontrabasistów za nami [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin MasterClass. Pomysłodawcą warsztatów skierowanych… » więcej 2024-04-15, godz. 23:23 Szczecin Classic - zmysłowa majówka muzyczna [ROZMOWA] Ten festiwal wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski, a nawet Europy. Jest znakomitą propozycją na czas „wielkiej majówki”… » więcej 2024-04-17, godz. 02:00 20 lat pracy twórczej projektanta, Michała Marczewskiego [POSŁUCHAJ] Pokazy mody w Szczecinie odbywają się niezmiernie rzadko. Nie ma u nas wielkich pracowni mody, które chwaliłyby się swoimi projektami. Stąd wczorajszy (13… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 781 rocznica nadania Szczecinowi praw miejskich. [ROZMOWA] Muzeum Narodowe w Szczecinie co roku 3 kwietnia w kolejna rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich przypominało, pokazywało zabytki związane z aktem lokacyjnym… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej
12345