Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Nagroda Główna Jury za spektakl "a.y.l.a.n", fot. [materiały organizatora]
Nagroda Główna Jury za spektakl "a.y.l.a.n", fot. [materiały organizatora]
Każda edycja festiwalu jest inna, ale - co podkreślali uczestnicy trwającego 9 dni święta teatru w Szczecinie - ta była naprawdę wyjątkowa. Trwająca w Ukrainie wojna zmienia wszystko, wpłynęła także na kształt tegorocznego Kontrapunktu. Nawet hasło festiwalu - "dobro" zderzyło się z bieżącymi wydarzeniami. Kontrapunktowe "dobro" musiało (ale chyba również chciało) być rozpatrywane w kontrapunkcie do zła panoszącego się u naszych wschodnich sąsiadów. Jednym z ważnych wydarzeń na zakończenie festiwalu była zorganizowana w teatrze Pleciuga debata Long Table (Długi Stół). To alternatywny model samomoderującej się dyskusji pozwalającej w sposób demokratyczny udzielić głosu wszystkim osobom, które chcą go zabrać, bez autorytarnej pozycji moderatora.

GRAND PRIX - Wielką Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl "Rewolucja, której nie było" w wykonaniu Teatru 21 oraz Biennale Warszawa. Natomiast Nagroda Główna Jury powędrowała do Teatri i Qytetit z Gjilan w Kosowie za spektakl "a.y.l.a.n." za - jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu - "mistrzowskie poprowadzenie dramaturgii w odniesieniu do niezwykle trudnego tematu, jakim jest walka dobra ze złem, oraz wywołanie odczucia wzniosłości dzięki skonfrontowaniu absurdu codzienności i miałkich ludzkich interesów z nagim, brutalnym faktem bezsensownej, niewinnej śmierci".

Nagroda Rady Miasta Szczecin - dla zespołu aktorskiego oraz Weroniki Szczawińskiej, reżyserki spektaklu "Klub" Teatru Collegium Nobilium w Warszawie oraz TR Warszawa, za demokratyczną pracę nad dekonstrukcją kultury gwałtu przy jednoczesnej afirmacji różnorodnej kobiecości.

Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego - dla Sary Celler-Jezierskiej za rolę Teresy w spektaklu "Maszyna", która subtelną i ekspresyjną grą aktorską wytworzyła wyrazisty i znaczący kontrapunkt dla spektaklu zrealizowanego w formule futurystycznej komedii dell’arte.

Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego - dla spektaklu "Rewolucja, której nie było" za pełną obecność całego zespołu, a w szczególności dla Teresy Foks i zespołu muzycznego za brawurową improwizację jazzową, która w sposób twórczy rozwinęła ideę kontrapunktu.

Dwa wyróżnienia dla:
- Branka Rozmana oraz Julii Sobiesiak-Boruckiej za angażującą emocjonalnie, a jednocześnie minimalistyczną ścieżkę dźwiękową w spektaklu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu "Biblia: Próba", która wytwarzając kontrapunkt do mięsności warstwy wizualnej, zapewniła osiągnięcie harmonii w dziele.
- zespołu, który zrealizował spektakl „Król skinów” (Grzegorz Hann, Maria Sztark, Łukasz Kowalski, Krzysztof Kuźnicki oraz Krystyna Pięta) za wysublimowany horror w formie intermedialnej i performatywnej, który -wywołując uczucie art-grozy - ukazał estetyczny dystans do tragedii losu ludzkiego.
Posłuchaj relacji Agaty Rokickiej
 

Zobacz także

2023-12-17, godz. 17:00 Benefis Róży Król [ROZMOWY] Róża Król - prezes szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów kończy 80 lat. Z tej okazji w Książnicy Pomorskiej odbył się jej… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości. „Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości” pod takim tytułem Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z Fundacją Pasja realizowała… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińscy saksofoniści z sukcesami w Hiszpanii i na XIX Światowym Kongresie Saksofonowym Wykładowcy i studenci klasy saksofonuw grudniu wzięli udział w dwóch znaczących festiwalach muzycznych. Pierwszy – SaxCulTour odbył się w Los Llanos… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińskie Chanuki 2023 Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25. dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Syrii… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Andrzej Wierciński zachwycił publiczność Chopinem | Inauguracja cyklu koncertowego „Chopin w Willi Lentza. Dzieła… Recital pianisty Andrzeja Wiercińskiego zorganizowany w piątek, 15 grudnia 2023 roku był prologiem dwuletniego koncertowego cyklu „Chopin w Willi Lentza… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Grzegorz Turnau | „Ikony Kultury” w Willi Lentza [ROZMOWA] Debiutował w 1984 roku na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie utworem „Znów wędrujemy” do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, za który otrzymał… » więcej 2023-12-10, godz. 21:05 FiKa znika [POSŁUCHAJ] Jeszcze tylko przez kilka dni będzie działała księgarnia Fika. Po niespełna 10 latach działalności, kolejna kameralna księgarnia znika ze Szczecina i Polski… » więcej 2023-12-10, godz. 16:15 Bartłomiej Nizioł | „Na moje 50. urodziny nagrywam pięć koncertów Feliksa Janiewicza...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Bartłomiej Nizioł – prymariusz „Stradivari Quartett” – jednego z najdoskonalszych zespołów kameralnych na świecie, którego wszyscy muzycy grają… » więcej 2023-12-10, godz. 15:40 Nizioł, Sałajczyk i Grzybowski zagrali w setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego | Filharmonia w Szczecinie… Stanisław Skrowaczewski jako pierwszy z Polaków prowadził najznakomitsze orkiestry globu, m.in. Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony… » więcej 2023-12-10, godz. 14:30 Trwa niemiecka odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ROZMOWA] W kościele w przygranicznej miejscowości Menkin-Brüssow rozpoczęła się 10 grudnia 2023 roku niemiecka odsłona trwającego od czerwca br. Międzynarodowego… » więcej
7891011