Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
W Operze na Zamku w Szczecinie, podczas dwudziestej drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”, wręczono te cenne nagrody dwudziestu trzem najwybitniejszym naukowcom naszego województwa. Wyróżnionych w ośmiu kategoriach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i morzu wytypowała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki na podstawie prac stworzonych w Polsce, których wyniki opublikowano w cenionych na świecie czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, bądź wdrożonych patentów.

Warto podkreślić, że Przewodniczącym Kapituły jest prof. Aleksander Wolszczan, uznany za pierwszego odkrywcę układu planetarnego poza Układem Słonecznym. Popularne na świecie czasopismo „Astronomy”, umieściło Profesora na liście 25 największych odkrywców wszech czasów – obok Newtona, Kopernika i Galileusza.

Sekretarzem Kapituły Klubu Liderów Nauki jest prof. Jan Lubiński z Pomorskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, doktor honoris causa dwóch uczelni – Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nazwisko Profesora umieszczono w najświeższym zestawieniu Top Medicine Scientist, wśród najwybitniejszych medyków świata na liście rankingowej Stanford University.

Członkami Kapituły są natomiast: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak z Politechniki Koszalińskiej, który jest doktorem honoris causa Politechnik Poznańskiej i Koszalińskiej, prof. Piotr Masojć oraz prof. Antoni Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i prof. Waldemar Tarczyński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

I ta Kapituła Zachodniopomorskiego Nobla, w kategorii nauk artystycznych przyznała nagrodę prof. dr hab. Katarzynie Dondalskiej, która prowadzi klasę śpiewu w Katedrze Wokalistyki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Katarzyna Dondalska rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 5 lat. Podtrzymując rodzinną tradycję grała na skrzypcach. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się z czasem i zaowocowało rozpoczęciem nauki pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej. Po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim, K. Dondalska kontynuowała je w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg, gdzie uzyskała dyplom w klasie skrzypiec i na wydziale wokalnym.

Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival i Koloratur-Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu.

Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie" oraz Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju", Zerbinetta w „Ariadnie na Naxos”, Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” i tytułowa partia w operze „Słowik" I. Strawińskiego czy W. Braunfelsa. Kreowała je na scenach operowych, m.in.: Grand Opera Houston, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim i Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Katarzyna Dondalska została wyróżniona nagrodą „Ikony Warmii i Mazur 2018” przez Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Brała też udział w nagraniu płyt w wydawnictwie Acte Préalable.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Dondalską
 

Zobacz także

2024-04-22, godz. 16:51 "Błądzić skutecznie". Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko [ROZMOWA] W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią… » więcej 2024-04-22, godz. 18:08 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt rozpoczęty [POSŁUCHAJ] Głośno, kolorowo i radośnie rozpoczął się w piątek (19 kwietnia) wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. Pierwszym elementem festiwalu… » więcej 2024-04-22, godz. 18:58 Wczoraj i dziś. I jutro... [ROZMOWA] "Wczoraj i dziś. Islandzko-polski muzyczny dialog" - projekt pod takim hasłem finalizuje Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Dwa zamówienia kompozytorskie… » więcej 2024-04-21, godz. 15:35 Edu Virtuoso dla młodych dyrygentów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Po pięciu edycjach cyklu Edu Virtuoso, podczas których w ubiegłych latach prezentowali się utalentowani instrumentaliści, wokaliści, tancerze, kompozytorzy… » więcej 2024-04-22, godz. 18:27 Już wkrótce Szczecińskie Dni Perkusji [ROZMOWA] Szczecińskie Dni Perkusji - XII Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny - już od czwartku w naszym mieście. To inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Kontrapunkt już za chwilę. 7. Aktów Milosierdzia. [ROZMOWA] Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa… » więcej 2024-04-17, godz. 01:15 Pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady” przeszedł do historii [POSŁUCHAJ] Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów. W… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 12. International Lutosławski Youth Orchestra. Zgłoś się do 30 kwietnia 2024 | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, … International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Pierwsza edycja Szczecin MasterClass dla kontrabasistów za nami [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin MasterClass. Pomysłodawcą warsztatów skierowanych… » więcej 2024-04-15, godz. 23:23 Szczecin Classic - zmysłowa majówka muzyczna [ROZMOWA] Ten festiwal wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski, a nawet Europy. Jest znakomitą propozycją na czas „wielkiej majówki”… » więcej
12345