Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
W Operze na Zamku w Szczecinie, podczas dwudziestej drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”, wręczono te cenne nagrody dwudziestu trzem najwybitniejszym naukowcom naszego województwa. Wyróżnionych w ośmiu kategoriach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i morzu wytypowała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki na podstawie prac stworzonych w Polsce, których wyniki opublikowano w cenionych na świecie czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, bądź wdrożonych patentów.

Warto podkreślić, że Przewodniczącym Kapituły jest prof. Aleksander Wolszczan, uznany za pierwszego odkrywcę układu planetarnego poza Układem Słonecznym. Popularne na świecie czasopismo „Astronomy”, umieściło Profesora na liście 25 największych odkrywców wszech czasów – obok Newtona, Kopernika i Galileusza.

Sekretarzem Kapituły Klubu Liderów Nauki jest prof. Jan Lubiński z Pomorskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, doktor honoris causa dwóch uczelni – Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nazwisko Profesora umieszczono w najświeższym zestawieniu Top Medicine Scientist, wśród najwybitniejszych medyków świata na liście rankingowej Stanford University.

Członkami Kapituły są natomiast: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak z Politechniki Koszalińskiej, który jest doktorem honoris causa Politechnik Poznańskiej i Koszalińskiej, prof. Piotr Masojć oraz prof. Antoni Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i prof. Waldemar Tarczyński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

I ta Kapituła Zachodniopomorskiego Nobla, w kategorii nauk artystycznych przyznała nagrodę prof. dr hab. Katarzynie Dondalskiej, która prowadzi klasę śpiewu w Katedrze Wokalistyki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Katarzyna Dondalska rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 5 lat. Podtrzymując rodzinną tradycję grała na skrzypcach. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się z czasem i zaowocowało rozpoczęciem nauki pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej. Po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim, K. Dondalska kontynuowała je w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg, gdzie uzyskała dyplom w klasie skrzypiec i na wydziale wokalnym.

Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival i Koloratur-Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu.

Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie" oraz Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju", Zerbinetta w „Ariadnie na Naxos”, Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” i tytułowa partia w operze „Słowik" I. Strawińskiego czy W. Braunfelsa. Kreowała je na scenach operowych, m.in.: Grand Opera Houston, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim i Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Katarzyna Dondalska została wyróżniona nagrodą „Ikony Warmii i Mazur 2018” przez Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Brała też udział w nagraniu płyt w wydawnictwie Acte Préalable.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Dondalską
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
12345