Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Część 1 – Seminarium ROMAN PALESTER. ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆOkoło dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy weźmie udział w rozpoczynającym się we Lwowie 7 września 2022 roku Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY. Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989).

Twórca, tak jak Wojciech Kilar i Stanisław Lem, nie pogodził się z zastaną po II Wojnie Światowej rzeczywistością, nie wrócił do miejsc swojej młodości.

Z sondy przeprowadzonej wśród Ukraińców wynika, że Roman Palester nie jest znany i nie pojawia się na koncertowych afiszach, stąd organizator imprezy Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw ze Szczecina wraz z Lwowską Filharmonią Narodową chcą wypełnić tę lukę. Ponieważ dla przeciętnego słuchacza dorobek Twórcy może być trudny w odbiorze, dlatego dzieła Mistrza planuje się połączyć z utworami Fryderyka Chopina. W związku z tym, że za życia Romana Palestra okrzyknięto następcą Karola Szymanowskiego, to Jego dzieła również zabrzmią w Ukrainie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY, kończący się 15 października w Kropywnickim będzie też doskonałą formą wsparcia i solidarności z bratnim Narodem Ukraińskim.

Poza koncertami dorobek kompozytora podczas seminarium „Roman Palester. Życie i twórczość” przedstawią:

• prof. dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
• Magdalena Borowiec (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich)
• Lech Dzierżanowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)
• Piotr Maculewicz (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Gabinet zbiorów muzycznych)
• prof. Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna)
• Paweł Zalejski – skrzypek z Apollon Musagète Quartett

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie - Archiwum Kompozytorów Polskich, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Posłuchaj dyskusji ROMAN PALESTER. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ
 

Zobacz także

2022-11-27, godz. 21:17 10 edycja Przeglądu Filmów "O! Góry" im. Tadeusza Piotrowskiego [POSŁUCHAJ] Tegoroczna propozycja jest wyjątkowo bogata w wydarzenia towarzyszące filmom. Wśród nich m.in. spotkanie z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki o… » więcej 2022-11-22, godz. 19:52 Kuba Stankiewicz Trio zagra na finał cyklu „Jazz w Willi” [ROZMOWA] Przedwojenne szlagiery napisane m.in. przez urodzonych w Polsce kompozytorów. Najbardziej znanym jest Henryk Wars okrzyknięty prekursorem swingu w naszym kraju… » więcej 2022-11-22, godz. 19:47 Adam Pierończyk | Koncertowa premiera płyty SZYMANOWSKI / X-RAY w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Adam Pierończyk – jeden z najważniejszych europejskich jazzowych saksofonistów przyjechał do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, aby… » więcej 2022-11-20, godz. 20:50 Hina Maeda – triumfatorka 16. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego zagrała w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Najmłodsza uczestniczka finałów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, 20-letnia Hina Maeda okazała się najlepsza… » więcej 2022-11-20, godz. 22:30 Wilczyńska, Miśkiewicz, Frankiewicz... Koncert "Głosy rzeki" w Szczecinie [ROZMOWA] Koncert "Głosy rzeki" jest komentarzem artystów z dziedziny muzyki, teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej, która od kilku miesięcy ma miejsce na… » więcej 2022-11-20, godz. 15:38 Jerzy Połomski przychodził do Polskiego Radia Szczecin wiele razy [WSPOMNIENIE] Jerzy Połomski bardzo często odwiedzał Redakcję Muzyczną Polskiego Radia Szczecin, zwłaszcza od lat 70. do niemal końca ubiegłego wieku. Wówczas był… » więcej 2022-11-20, godz. 11:10 Dominika Chorosińska | „Marzyłam, żeby być aktorką pielgrzymem...” [ROZMOWA] Dominika Chorosińska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie spektakl dyplomowy przygotowywała pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. Debiutowała… » więcej 2022-11-20, godz. 15:13 Wkrótce Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka Szczecin 2022 [ROZMOWA] "Odkrywcy Wyobraźni" - Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka Szczecin 2022, rozpoczyna się w najbliższy piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Festiwal… » więcej 2022-11-20, godz. 15:24 Czy warto dziś czytać Dostojewskiego? [POSŁUCHAJ] W swoich poglądach przejawiał radykalizm, sprzyjał autorytarnym rządom carskim oraz pochwalał konserwatywne poglądy ludowe. Mowa o Fiodorze Dostojewski… » więcej 2022-11-13, godz. 18:19 Profesor Antoni Wit w Narodowe Święto Niepodległości zadyrygował Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZD… Antoni Wit uznany jest za jednego z najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Przez ponad pół wieku dyrygował grubo ponad dwieście pięćdziesięcioma zespołami… » więcej
678910