Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Część 1 – Seminarium ROMAN PALESTER. ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆOkoło dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy weźmie udział w rozpoczynającym się we Lwowie 7 września 2022 roku Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY. Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989).

Twórca, tak jak Wojciech Kilar i Stanisław Lem, nie pogodził się z zastaną po II Wojnie Światowej rzeczywistością, nie wrócił do miejsc swojej młodości.

Z sondy przeprowadzonej wśród Ukraińców wynika, że Roman Palester nie jest znany i nie pojawia się na koncertowych afiszach, stąd organizator imprezy Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw ze Szczecina wraz z Lwowską Filharmonią Narodową chcą wypełnić tę lukę. Ponieważ dla przeciętnego słuchacza dorobek Twórcy może być trudny w odbiorze, dlatego dzieła Mistrza planuje się połączyć z utworami Fryderyka Chopina. W związku z tym, że za życia Romana Palestra okrzyknięto następcą Karola Szymanowskiego, to Jego dzieła również zabrzmią w Ukrainie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY, kończący się 15 października w Kropywnickim będzie też doskonałą formą wsparcia i solidarności z bratnim Narodem Ukraińskim.

Poza koncertami dorobek kompozytora podczas seminarium „Roman Palester. Życie i twórczość” przedstawią:

• prof. dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
• Magdalena Borowiec (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich)
• Lech Dzierżanowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)
• Piotr Maculewicz (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Gabinet zbiorów muzycznych)
• prof. Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna)
• Paweł Zalejski – skrzypek z Apollon Musagète Quartett

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie - Archiwum Kompozytorów Polskich, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Posłuchaj dyskusji ROMAN PALESTER. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ
 

Zobacz także

2022-11-06, godz. 14:15 Spotkanie z Agnieszką Holland w TRAFO [POSŁUCHAJ] Agnieszka Holland - wybitna reżyserka filmowa, autorka tak znakomitych obrazów, jak: "Europa, Europa", "Obywatela Jones'a" czy "W ciemności" była gościem… » więcej 2022-11-07, godz. 22:37 „Dziękujemy Janie, że stworzyłeś ten zespół...” | 70 lat Chóru Profesora Szyrockiego [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Chór powstał w listopadzie 1952 roku na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Szkoły Inżynierskiej przemianowanej 3 września 1955 roku na Politechnikę… » więcej 2022-11-06, godz. 19:59 Polonez zawładnął Willą Lentza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Trwa kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie wydarzeniem… » więcej 2022-11-06, godz. 14:21 "Dobrze zmrożona pięćdziesiątka" Tomasza Betki [ROZMOWA] "Dobrze zmrożona pięćdziesiątka" to kolejny singiel promujący płytę "The world we live in". W utworze gościnnie wystąpił aktor Jan Nowicki, który dzieli… » więcej 2022-11-06, godz. 14:27 "Lex Drewiński w Kosmosie" [POSŁUCHAJ] Twórca plakatów nagradzanych na wielu prestiżowych konkursach na całym świecie, pochodzący ze Szczecina, Lex Drewiński jest bohaterem najnowszego filmu… » więcej 2022-11-06, godz. 14:43 "Psychomelodica" i spotkanie z Dariuszem Krzysztofem Kurmanem [POSŁUCHAJ] Dariusz Krzysztof Kurman - szczeciński gitarzysta i nauczyciel gry na tym instrumencie, jednocześnie od kilkunastu lat prowadzący zespół "Guitars Project"… » więcej 2022-11-01, godz. 09:54 Cmentarz Centralny w Szczecinie - największy w Polsce i trzeci w Europie [ROZMOWA] Nekropolię oficjalnie otwarto 6 grudnia 1901 roku, dziś zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów. Od założenia cmentarza spoczęło tu ponad 300 tysięcy… » więcej 2022-11-01, godz. 08:58 Kończą się prace nad muralem przedstawiającym "Nową Synagogę" [POSŁUCHAJ] Kończą się prace nad szczecińskim muralem przedstawiającym "Nową Synagogę". Malowidło powstaje na ścianie szczytowej budynku Książnicy Pomorskiej w… » więcej 2022-11-01, godz. 09:25 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie & Organek Project [RELACJA] "Wspólne brzmienia: Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie & Organek Project" to już dziewiąta odsłona cieszącego się dużą popularnością projektu autorstwa… » więcej 2022-11-01, godz. 09:47 Zakończył się Szczecin Film Festival'22 [PODSUMOWANIE] W poniedziałek (24 października 2022 roku) w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin zakończył się Szczecin Film Festival'22. Narody w konkursie główny otrzymali:… » więcej
7891011