Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krystyna Prońko – wokalistka, kompozytorka, producentka muzyczna, autorka tekstów. Fot. Ewa Kahl
Krystyna Prońko – wokalistka, kompozytorka, producentka muzyczna, autorka tekstów. Fot. Ewa Kahl
Zachwyca od ponad 53-lat. Jest niedoścignionym wzorem dla wielu wokalistów. Nagrała niepoliczalną liczbę doskonałych płyt. Imponującą karierę rozpoczęła w 1968 roku w amatorskim zespole „Refleks”. W latach 70. występowała w chórkach z Czesławem Niemenem i popularnymi wówczas grupami „Skaldowie” oraz „Czerwone Gitary”.

Pięć lat po debiucie „Refleks” przemianowano na „Respekt”, a utwory „Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy” przyniosły jej I nagrodę na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie oraz na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Kariera artystyczna nabrała rozpędu, a dwa lata później znów nagrodzono ją na festiwalu opolskim, tym razem za przebój „Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”.

Krystyna Prońko ukończyła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach z wyróżnieniem samego rektora – wielkiego polskiego kompozytora – Mikołaja Góreckiego. Prowadziła również klasę śpiewu w swojej Alma Mater. Równolegle koncertowała i rejestrowała albumy, na których znalazły się popularne do dziś nietuzinkowe przeboje.

Część z nich oraz kilka nowych zaśpiewała w tym roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Z artystką wystąpili znakomici muzycy: Przemek Raminiak grający na instrumentach klawiszowych (wielki żal, że nie na fortepianie Steinway&Sons, którym dysponuje Filharmonia) i saksofonista Adam Wendt. Nad stroną dźwiękową tej orkiestry, bo tak brzmiały ich interpretacje, profesjonalnie czuwali Piotr Prońko i Bernard Franciszkiewicz. Owacyjnie oklaskiwany recital Krystyna Prońko zamknęła dwoma bisami.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krystyną Prońko
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 19:58 Odeszła Wanda Szewczyk z kina Pionier 1907 [WSPOMNIENIE] W niedzielę, 24 marca na stronie kina Pionier 1907 znalazła się krótka informacja: Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odeszła od nas Wanda Szewczyk… » więcej 2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej
12345