Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Zbigniew Preisner – kompozytor (od prawej) i Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygentka. Fot. Anna Włoch
Zbigniew Preisner – kompozytor (od prawej) i Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygentka. Fot. Anna Włoch
Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch na nagranie jego najnowszego dzieła – ścieżki dźwiękowej do obrazu „Central Europe” Gianluca'i Minucciego.

Włoski reżyser i scenarzysta urodził się w 1987 roku w Trieście we Friuli-Wenecji Julijskiej. Studiował historię filmu na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, a praca magisterska dotyczyła kina Roberta Altmana. Minucci uzyskał dodatkowo tytuł magistra filmu w oparciu o rozprawę na temat obrazu Paula Thomasa Andersona „Aż poleje się krew”. Wielokrotnie nagradzany na prestiżowych festiwalach i konkursach filmowych zasłynął takimi fabułami, jak m.in. „Prysznic” (2010), „Cięcie” (2013) i „Chimery” (2015).

Chór ze Szczecina wrócił właśnie z nagrań muzyki Preisnera do dzieła Minucciego, która była zarejestrowana w studiu koncertowym Polskiego Radia w Katowicach przez jednego z najlepszych polskich reżyserów dźwięku, Leszka Kamińskiego.

Producenci „Central Europe” Gianluca'i Minucciego planują premierę obrazu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes we Francji – jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyrygentką Sylwią Fabiańczyk-Makuch oraz śpiewakami Chóru, Weroniką Motyką (sopran) i Andrzejem Cioską (baryton)
 

Zobacz także

2024-03-31, godz. 17:00 Baca w filmie "Wizjoner". [RELACJA Z PREMIERY] Wojciech Hawryszuk to człowiek, który inicjował piękne rzeczy. Tworzył Akademickie Radio Pomorze, Radio AS, Radio ABC, przyczynił się do reaktywacji festiwalu… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". [ROZMOWA] Za niespełna tydzień rozpocznie się w Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". Dietrich Bonhoeffer uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Jakub Sokołowski Sztukmistrz z Lublina. [ROZMOWA] Jakub Sokołowski gra tytułowa rolę w najnowszej produkcji Teatru Polskiego "Sztukmistrz z Miasta Lublin" według prozy Isaaka Singera i w reżyserii Jana Szurmieja… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 57 KONTRAPUNKT już za trzy tygodnie! [ROZMOWA] Za niespełna miesiąc w Szczecinie rozpocznie się 57 Kontrapunkt czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Zaplanowano bogaty festiwal na na 1,5 miesiąca. Łącznie… » więcej 2024-03-31, godz. 15:40 Filharmonia w Szczecinie otwiera nabór do Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza [R… Pierwszy konkurs z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Kolejny, I Międzynarodowy Konkurs im. Mieczysława… » więcej 2024-03-31, godz. 14:40 Mikołaj Biba ze Szczecina zwycięzcą 14. Wiosennego Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 14. Wiosenny Ogólnopolski Konkurs Gitarowy. W turnieju starowało kilkudzisięcioro uczniów… » więcej 2024-03-26, godz. 19:58 Odeszła Wanda Szewczyk z kina Pionier 1907 [WSPOMNIENIE] W niedzielę, 24 marca na stronie kina Pionier 1907 znalazła się krótka informacja: Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odeszła od nas Wanda Szewczyk… » więcej 2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej
56789