Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ignacy Lisiecki – pianista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Stefana Asbury. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Ignacy Lisiecki – pianista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Stefana Asbury. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony w Łodzi w latach 20. ubiegłego stulecia, osiedlił się w Paryżu, gdzie szybko zrobił zawrotną karierę. Odbył także ważne tournée po Stanach Zjednoczonych, gdzie poznał m.in. Charliego Chaplina. Słynnemu aktorowi dedykował drugi Koncert Fortepianowy.

Nieznane i bardzo trudne dzieło zabrzmiało w piątek, 22 marca 2024 roku w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Kompozycję brawurowo wykonał polski pianista Ignacy Lisiecki od paru lat mieszkający w Japonii, gdzie piastuje zaszczytną funkcję dyrektora artystycznego słynnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie.

Przy okazji trzeba podkreślić, że Artysta rejestrując Preludia fortepianowe Aleksandra Tansmana wziął udział w projekcie fonograficznym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Sto na sto” (1918-2018), który uwzględniał selekcję stu najciekawszych dzieł muzyki polskiej ostatniego stulecia. W kompilacji wykorzystano archiwalne nagrania wybitnych, nieżyjących już polskich artystów, jak również nowe nagrania obecnie działających wykonawców oraz zespołów orkiestrowych z Polski. Również na zaproszenie PWM odbył trasę koncertową po najważniejszych japońskich miastach, m.in. Tokio, Osaka, Nagoya, Sapporo i Hiroshima, promując kompozycje polskich kompozytorów. Obok prezentacji utworów wygłosił serię wykładów dot. muzyki polskiej.

Koncertuje po obu stronach globu, m.in. w berlińskim Konzerthausie, Tokyo Opera City, Tokyo Metropolitan Theater, Tokyo Bunka Kaikan i Tokyo Sumida Triphony Hall. Współpracuje z czołowymi orkiestrami japońskimi m.in. z Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra oraz jako kameralista z legendarnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem, Aiko Noda – skrzypaczką Chicago Symphony Orchestra oraz z kwartetem smyczkowym Konzerthaus Berlin. Jest także regularnym gościem najlepszych sal koncertowych w Polsce, m.in. NOSPR w Katowicach i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ignacy Lisiecki jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na tokijskim uniwersytecie Tokyo Music of Arts.

W Szczecinie swój wirtuozowski występ zakończył potrójnym bisem. Z Artystą grała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą doskonałego brytyjskiego dyrygenta Stefana Ausbery.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z pianistą Ignacym Lisieckim
 

Zobacz także

2024-04-22, godz. 16:51 "Błądzić skutecznie". Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko [ROZMOWA] W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią… » więcej 2024-04-22, godz. 18:08 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt rozpoczęty [POSŁUCHAJ] Głośno, kolorowo i radośnie rozpoczął się w piątek (19 kwietnia) wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. Pierwszym elementem festiwalu… » więcej 2024-04-22, godz. 18:58 Wczoraj i dziś. I jutro... [ROZMOWA] "Wczoraj i dziś. Islandzko-polski muzyczny dialog" - projekt pod takim hasłem finalizuje Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Dwa zamówienia kompozytorskie… » więcej 2024-04-21, godz. 15:55 Christian Zacharias z Orkiestrą NFM wykonał w Złocie Filharmonii dzieła Coplanda i Schumanna [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rzadko się zdarza, by wybitny pianista był jednocześnie doskonałym dyrygentem. Christian Zacharias z Niemiec należy do nielicznego grona artystów w wyjątkowy… » więcej 2024-04-21, godz. 15:35 Edu Virtuoso dla młodych dyrygentów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Po pięciu edycjach cyklu Edu Virtuoso, podczas których w ubiegłych latach prezentowali się utalentowani instrumentaliści, wokaliści, tancerze, kompozytorzy… » więcej 2024-04-22, godz. 18:27 Już wkrótce Szczecińskie Dni Perkusji [ROZMOWA] Szczecińskie Dni Perkusji - XII Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny - już od czwartku w naszym mieście. To inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Kontrapunkt już za chwilę. 7. Aktów Milosierdzia. [ROZMOWA] Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa… » więcej 2024-04-17, godz. 01:15 Pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady” przeszedł do historii [POSŁUCHAJ] Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów. W… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 12. International Lutosławski Youth Orchestra. Zgłoś się do 30 kwietnia 2024 | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, … International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Pierwsza edycja Szczecin MasterClass dla kontrabasistów za nami [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin MasterClass. Pomysłodawcą warsztatów skierowanych… » więcej
56789