Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
(…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego Carmina Quartett.

Fantastycznych recenzji o młodym zespole trudno zliczyć. Jest jedynym z Polski, który zwyciężył w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). To także laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018), II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) oraz Martha Debelli Stiftung Wettbewerb w Grazu (2022). Nie ma się zatem czemu dziwić, że wygrał również Konkurs na rezydencję 6. Festiwalu Szczecin Classic ogłoszonego przez Baltic Neopolis Orchestra. Wczoraj, 27 kwietnia 2024 zainaugurował to wydarzenie w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.

Pokłosie sukcesów konkursowych, to m.in. stypendium Guarneri Trio Prague umożliwiające udział w kursach mistrzowskich w Wengen w Szwajcarii oraz w Schlitz w Niemczech. Trio założone w 2017 roku zagrało wiele koncertów m.in. w ramach projektów Polish Music Experience, Partnerstwo dla Muzyki 2.0 oraz ÖHome Kunstuniversität Graz, a także podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Zespół występuje w kraju i za granicą, m. in. w Szwajcarii i Danii.

Trio tworzą Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian) – absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, dziś pracujące w swojej Alma Mater i Krzysztof Katana – również absolwent tej samej uczelni, grający w pierwszych skrzypcach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – NOSPR w Katowicach.

W 2023 roku zespół ukończył Kunstuniversität Graz w klasie kameralistyki prof. Chia Chou. Może się także poszczycić studiowaniem u znakomitości świata muzyki kameralnej, wśród których są m.in. Ida Bieler, François Dumont, Stephan Goerner, Marek Jerie, Josef Kluson, Ivan Klansky, Urlich Koella, Charles Richard-Hamelin, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny i Kaja Danczowska. Natomiast w 2022, dzięki programowi stypendialnemu Młoda Polska, muzycy wydali swoją debiutancką płytę z dziełami Artura Malawskiego i Dymitra Szostakowicza.

W Szczecinie Trio Legend świetnie wykonało dwa polskie utwory: „Betelgeuse” Marcela Chyrzyńskiego i „Tango” Romualda Twardowskiego. Równie doskonale zagrało Trio fortepianowe f-moll op. 65 nr 3 Antonína Dvořáka, którego fragmenty ilustrują wywiad z artystami.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z muzykami Tria Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypce, Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela i Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
 

Zobacz także

2024-05-27, godz. 20:18 „Architektura dialogu” na szczecińskim Westivalu [RELACJA] Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanym wynalazkiem człowieka, udoskonalanym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-27, godz. 20:40 Janusz Józefowicz przygotowuje spektakl "Polita" dla Teatru Polskiego [POSŁUCHAJ] Na 14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy. "Polita" to widowisko… » więcej 2024-05-26, godz. 16:05 Marek Moś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie | „Stojąc przed orkiestrą jestem bardziej rzeźbiarzem...” [ROZMOWA… Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie… » więcej 2024-05-26, godz. 16:15 Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024 [ROZMOWA] W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Malarka Katarzyna Szeszycka z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin za 2023. Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin za 2023 przyznane. Galę wręczenia wyróżnień odbyła się w czwartek (16.05.2024) w Wili Lentza. Za istotne osiągnięcie… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Wielka Rock Opera "Miłość nie umrze" w Goleniowie. [RELACJA] W antywojennym spektaklu wzięło udział ponad 300 osób mieszkańcy Goleniowa szkoły podstawowe, stowarzyszenia, grupy taneczne, kluby sportowe, seniorzy oraz… » więcej 2024-05-29, godz. 21:07 Letters to Adele - Jackpot Quintet [RELACJA] Ten koncert był muzyczną podróżą przez dotychczasową twórczość Artystki, poczynając oczywiście od płyty "19" i utworu "Chasing Pavements", a cały… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku. Opera na Zamku przygotowała inscenizację jednej z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów "Orfeusza w piekle" Jacques'a Offenbacha… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Finał VOICE & VILLAS 2024 już za chwilę. Już 25 maja 2024 w Willi Lentza odbędą się finałowe przesłuchania Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS 2024. Przypomnijmy do rywalizacji przystąpić… » więcej 2024-05-19, godz. 14:55 Barbara Stalmierska prawykonała Koncert harfowy na 40-lecie pracy artystycznej. Filharmonia w Szczecinie [WYWIAD, ZDJ… Studiowała w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się… » więcej
23456