Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie. Marek Moś – wybitny polski skrzypek i kameralista powołał także, w 1998 roku AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Od wielu lat zespół zaliczany jest do światowej czołówki orkiestr kameralnych.

Z Kwartetem Śląskim występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Schauspielhaus w Berlinie, Merkin Hall w Nowym Jorku oraz Jordan Hall w Bostonie, by wymienić tylko kilka. Dokonał również około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z tych dzieł było dedykowanych Kwartetowi Śląskiemu. Płyty, które artysta nagrał z Kwartetem, dwukrotnie zdobyły Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. W 1995 roku był to monograficzny album z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, a w 1997 – kwartety Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała wielokrotnie Nagrodę „Fryderyk” m.in. za zrealizowany z Januszem Olejniczakiem album „Chopin” oraz za płytę „Kilar/Moś/Aukso” zawierającą pierwsze fonograficzne nagranie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.

Jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Muzyki Współczesnej w Krakowie oraz dwukrotnie Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu i Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Medalu Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W piątek, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ten wielce utytułowany artysta zadyrygował szczecińskimi symfonikami i czołówką polskich jazzmanów, z pianistą i kompozytorem Pawłem Tomaszewskim na czele. Muzycy przedstawili premierowe aranżacje wspomnianego Pawła Tomaszewskiego i saksofonisty Marka Podkowy, utworów ze słynnych amerykańskich filmów o jazzie.

Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” Spike’a Lee, „New Orleans” Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” Anthony’ego Manna. Po doskonałym koncercie pt. „American jazz hits from the movies”, gorąco oklaskiwanym przez publiczność, muzyk chętnie mówił m.in. o szczecińskim wydarzeniu.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Markiem Mosiem
 

Zobacz także

2024-06-16, godz. 17:00 Music West Fest po raz 10. w Zachodniopomorskim Wczoraj koncertem „de Madrid a Buenos Aires" w Galerii Kaskada rozpoczęła się wieczorem 10.jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. Music West Fest… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej 2024-06-02, godz. 14:45 Organy z 1930 roku zabrzmiały na inauguracji Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZD… Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki… » więcej
12345