Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Czesław Matuszewski
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Czesław Matuszewski
Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki, dwumanuałowy instrument o pneumatycznej trakturze i 22 głosach, utrzymany w konwencji Orgelbewegung.

Z pożogi wojennej zarówno kościół, jak i organy wyszły obronną ręką, jednak stopniowo, kiedy dobrze zachowany kościół coraz bardziej aspirował do prowadzenia działalności koncertowej, niewielkich przedwojennych organów przestało wystarczać. W roku 1966 ich rozbudową zajęła się warszawska firma Zygmunta Kamińskiego. Obecnie organy są trzymanuałowe z trakturą elektro-pneumatyczną, posiadają 36 głosów i ponad trzy tysiące piszczałek – najmniejsza ma zaledwie 20 centymetrów, a największa blisko 6 metrów.

Po przeprowadzonej rozbudowie organy na długie lata stały się głównym instrumentem koncertowym Szczecina, niejako rywalizując z bliźniaczymi organami, zbudowanymi przez Kamińskich w późniejszym okresie dla Sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich (instrument jest obecnie zdemontowany). Kontuar od pierwotnych organów Grüneberga trafił do Warszawy, do kościoła o. Paulinów, gdzie został zainstalowany w rozbudowywanych organach.

Wczoraj, 1 czerwca 2024 roku podczas inauguracji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, na organach Kościoła Serca Jezusowego zagrała Katarzyna Ganczarska. Koncert zorganizowano pod hasłem „W Hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”, podczas którego wystąpili również: Trio Harmonijek Ustnych „Animato” oraz Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej.

Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z organistką Katarzyną Ganczarską, z Aleksandrą Kołecką – dyrygentką Chóru „Serduszka” i Triem Harmonijek Ustnych „Animato”
 

Zobacz także

2024-06-24, godz. 00:48 „Minidrama, czyli Spektakl na Trzech Aktorów i Chór zza Kulis” [POSŁUCHAJ] Akcja „Teatr dla aktorów seniorów" - to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem… » więcej 2024-06-24, godz. 00:57 Premiera "JOKO" Izabeli Plucińskiej w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Film "Joko" Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie, wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji… » więcej 2024-06-23, godz. 18:30 Filipiński Chór Uniwersytecki zwycięzcą 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego… Blisko 600. śpiewaków, ponad 20 chórów i 30. dyrygentów. W piątek, 21 czerwca 2024 w Międzyzdrojach zakończył się najstarszy festiwal chóralny w Polsce… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 Music West Fest po raz 10. w Zachodniopomorskim Wczoraj koncertem „de Madrid a Buenos Aires" w Galerii Kaskada rozpoczęła się wieczorem 10.jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. Music West Fest… » więcej 2024-06-16, godz. 14:30 Rune Bergmann zwieńczył ośmioletnią pracę w Filharmonii w Szczecinie koncertem z Branfordem Marsalisem [ROZMOWA, … Pracę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na stanowiskach dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta rozpoczął w sezonie artystycznym… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej
12345