Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Kaczanowskim, związane z wydaniem książki "Igraszki z historią". Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Spotkanie autorskie z Mieczysławem Kaczanowskim, związane z wydaniem książki "Igraszki z historią". Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Znajomi, przyjaciele oraz byli współpracownicy wspominali z Mieczysławem Kaczanowskim dawne czasy. W studiu S-1 Radia Szczecin odbyło się spotkanie autorskie z tym dziennikarzem, opozycjonistą z czasów PRL oraz jednym z twórców "Solidarności". To w związku z jego książką "Igraszki z historią" wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Jak mówił autor, w publikacji starał się rzetelnie oddać samego siebie.

- Jest ona jakimś zbiorczym losem inteligenta polskiego, który zachowywał się uczciwie - mówił Kaczanowski.

Artur Balazs - wieloletni przyjaciel Kaczanowskiego oraz były minister rolnictwa - przyznał, że dzieląc wspólnie czas ustrojowych zmian czuło się, że jest to coś wyjątkowego.

- To był czas, wielki, wspaniały, który weryfikuje ludzi, ludzkie przyjaźnie. To był dla nas wspólnie czas najważniejszy - mówił Balazs.

Gdy Kaczanowski był redaktorem naczelnym "Głosu Szczecińskiego", w redakcji był też Janusz Zarzycki. Po latach wspominał, że autora "Igraszek z historią" zawsze cechowało pięć podstawowych zasad dziennikarstwa.

- Być, widzieć, słyszeć, współodczuwać, myśleć. Tym pięciu przykazaniom oddawał należne miejsce w swojej pracy zawodowej - mówił Zarzycki.

W wyniku redakcyjnych zawirowań Kaczanowski został odwołany z funkcji naczelnego. Zastąpił go Zbigniew Jasina, ale jak twierdzi, drugi raz nie podjąłby się kierowania "Głosem Szczecińskim". Przede wszystkim ze względu na opór pracowników gazety przed zmianami.

- Nie doceniłem oporu materii i może jakieś przebiegłości tej starej gwardii. W końcu, ponieważ nie godziłem się na to, żeby być figurantem, rozstaliśmy się, zresztą za porozumieniem. Pewnie drugi raz do tego strumyka bym nie wchodził - mówił Jasina.

Mieczysław Kaczanowski oprócz pracy w "Głosie Szczecińskim" był m.in. dziennikarzem "Wiadomości Zachodnich". Od 1980 roku pełnił funkcję prezesa Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Po wprowadzeniu stanu wojennego pozbawiony możliwości wykonywania zawodu. Angażował się w działalność "Solidarności". Był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu.
Jak mówił autor - Mieczysław Kaczanowski, w publikacji starał się rzetelnie oddać samego siebie.
Artur Balazs - wieloletni przyjaciel Kaczanowskiego oraz były minister rolnictwa - przyznał, że dzieląc wspólnie czas ustrojowych zmian czuło się, że jest to coś wyjątkowego.
Gdy Kaczanowski był redaktorem naczelnym "Głosu Szczecińskiego", w redakcji był też Janusz Zarzycki. Po latach wspominał, że autora "Igraszek z historią" zawsze cechowało pięć podstawowych zasad dziennikarstwa.
W wyniku redakcyjnych zawirowań Kaczanowski został odwołany z funkcji naczelnego. Zastąpił go Zbigniew Jasina, ale jak twierdzi, drugi raz nie podjąłby się kierowania "Głosem Szczecińskim". Przede wszystkim ze względu na opór pracowników gazety przed zmia

Zobacz także

2015-12-22, godz. 15:16 Muzyka elektroniczna w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższej odsłonie cyklu [3x1], po raz pierwszy zagości muzyka elektroniczna. Na scenie pojawi się szczeciński producent - Drogtech. Jego występu będzie można posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba' w Radiu Szczecin… » więcej 2015-12-10, godz. 20:55 Świątecznie i jazzowo w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Świąteczne przeboje zabrzmiały w studiu S1 Radia Szczecin. W czwartek wieczorem odbył się tam koncert z okazji premiery płyty Columbus Jazz Coffee vol.2: 'Czas świąt'. » więcej 2015-12-08, godz. 21:34 Jaka jest polszczyzna na Pomorzu Zachodnim? Debata w S1 [WIDEO, ZDJĘCIA] Język polski używany przez mieszkańców Pomorza Zachodniego ma czystą, wolną od regionalizmów formę - takie wnioski płyną z debaty 'Polszczyzna na Pomorzu Zachodnim', która odbyła się we wtorek wieczorem w Radiu Szczecin. » więcej 2015-12-08, godz. 10:26 Debata o języku polskim w Radiu Szczecin Czy Pomorze Zachodnie ma specyficzny i charakterystyczny dla regionu język? Jak zmieniała się mowa naszego regionu przez lata? Między innymi na te pytania odpowiedzą eksperci podczas wtorkowej debaty w studiu S-1 Radia Szczecin. » więcej 2015-12-07, godz. 12:48 "Czas Świąt" w studiu koncertowym Radia Szczecin [WIDEO] 10 grudnia Radio Szczecin zaprasza na wyjątkowy świąteczny koncert, podczas którego odbędzie się m.in. premiera płyty Columbus Jazz Coffee vol.2: „Czas świąt”. » więcej 2015-12-05, godz. 21:46 Wieczór z Krzysztofem Antkowiakiem w Radiu Szczecin. Simplefileds w S1 [WIDEO, ZDJĘCIA] To był wieczór pełen muzycznych przeżyć - tak o koncercie Krzysztofa Antkowiaka i Marcina Domurata mówili słuchacze. Duet Simplefileds wystąpił w sobotę wieczorem w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin. » więcej 2015-12-03, godz. 12:56 "Igraszki z historią" Kaczanowskiego. Promocja w Radiu Szczecin Promocja książki 'Igraszki z historią' Mieczysława Kaczanowskiego, dziennikarza, opozycjonisty oraz jednego z twórców 'Solidarności', odbędzie się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2015-11-26, godz. 21:54 "Ciężko uwierzyć, że można zagrać taką muzykę w kameralnym studio" [WIDEO, ZDJĘCIA] Skrzypek jazzowy Adam Bałdych i Baltic Neopolis Orchestra wystąpili razem w studiu S-1 Radia Szczecin. Podczas wspólnego koncertu zagrali prapremierowo kompozycję 'Mozaika-Impresje'. » więcej 2015-11-26, godz. 08:54 Włącz Orkiestrę w Radiu Szczecin. BNO i Bałdych w S1 [ZDJĘCIA] Popularny skrzypek jazzowy i orkiestra kameralna wystąpią w Radiu Szczecin. W czwartek wieczorem w studiu S1 zagrają: Adam Bałdych i Baltic Neopolis Orchestra. Koncert odbędzie się w ramach cyklu 'Włącz Orkiestrę!'. » więcej
20212223242526