Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Debata "Polszczyzna na Pomorzu Zachodnim" w studiu S1 Radia Szczecin. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Debata "Polszczyzna na Pomorzu Zachodnim" w studiu S1 Radia Szczecin. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Język polski używany przez mieszkańców Pomorza Zachodniego ma czystą, wolną od regionalizmów formę - takie wnioski płyną z debaty "Polszczyzna na Pomorzu Zachodnim", która odbyła się we wtorek wieczorem w Radiu Szczecin.
Podczas dyskusji w studiu koncertowym S1 językoznawca, prof. Ewa Kołodziejek wyjaśniała, że proces "czyszczenia" języka rozpoczął się w chwili, gdy po II wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim pojawili się pierwsi polscy osadnicy.

- Wyzbywano się cech gwarowych z różnych przyczyn. Przede wszystkim z tej przyczyny, że polszczyzna ogólna nobilitowała. Ona nie była nacechowana. Język regionalny, ten język, który został tu przywieziony, jakoś umiejscawiał w jakiejś przestrzeni społecznej. Ten, kto mówił gwarą był gorzej wykształcony, był nie stąd, był postrzegany jako ktoś inny - tłumaczyła prof. Kołodziejek.

Efekt jest taki, że gwara szczecińska nie istnieje, a jedyne regionalizmy - jak mówił szczeciński raper Adam Zieliński "Łona" - tworzone są przez młodych.

- Jeżeli chodzi o Szczecin i o język szczeciński, taką nowoczesną miejską gwarę, która przenikałaby do twórczości rapowej, to nie ma nic takiego. Mam na myśli to, że szczecińscy raperzy raczej nie używają szczecińskich słów, bo ich nie ma - oceniał "Łona". - Wyjątki to "szmula" (dziewczyna), "many" (chłopak), "deczenie dżezu" (palenie marihuany) i może jeszcze "siuranie dziadzi" (zażywanie kokainy) - dodał raper.

Debata odbyła się z okazji 30-lecia Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Wyzbywano się cech gwarowych z różnych przyczyn - mówiła prof. Ewa Kołodziejek.
- Jeżeli chodzi o Szczecin i o język szczeciński, taką nowoczesną miejską gwarę, która przenikałaby do twórczości rapowej, to nie ma nic takiego. Mam na myśli to, że szczecińscy raperzy raczej nie używają szczecińskich słów - oceniał "Łona".

Zobacz także

2016-01-27, godz. 23:47 CzoBit Orchestra zagrała w "Schodach do nieba" [WIDEO, ZDJĘCIA] W pierwszym w tym roku spotkaniu w cyklu [3x1], w naszym studiu wystąpił polsko-ukraiński zespół CzoBit Orchestra. » więcej 2016-01-26, godz. 15:20 "Jazz for Idiots" Maleńczuka w radiowym studiu S-1 [ZDJĘCIA] Maciej Maleńczuk wystąpi ze swoim nowym projektem w studiu S-1 Radia Szczecin. Muzyk we wtorek zagra koncert z formacją 'Jazz for Idiots'. » więcej 2016-01-02, godz. 20:27 "Dziewczyny" otworzyły Akustyczeń [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert zespołu 'Dziewczyny' rozpoczął ósmą edycje festiwalu Akustyczeń w Szczecinie. Grupa wystąpiła w sobotę w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2016-01-02, godz. 08:58 Startuje Akustyczeń. Na początek Dziewczyny w S1 [WIDEO] W Szczecinie rusza ósma edycja festiwalu Akustyczeń. Przez najbliższy tydzień odbędzie się ponad dziesięć koncertów. Na początek zespół Dziewczyny. Grupa wystąpi w sobotę w studiu S-1 Radia Szczecin. » więcej 2015-12-23, godz. 23:42 Drogtech zagrał w "Schodach do nieba" [WIDEO, ZDJĘCIA] W grudniowej odsłonie cyklu [3x1], w naszym studiu pojawił się szczeciński producent muzyczny - Drogtech. Rozmowy z muzykiem oraz jego występu można było posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba' w Radiu Szczecin. » więcej 2015-12-22, godz. 15:16 Muzyka elektroniczna w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższej odsłonie cyklu [3x1], po raz pierwszy zagości muzyka elektroniczna. Na scenie pojawi się szczeciński producent - Drogtech. Jego występu będzie można posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba' w Radiu Szczecin… » więcej 2015-12-10, godz. 20:55 Świątecznie i jazzowo w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Świąteczne przeboje zabrzmiały w studiu S1 Radia Szczecin. W czwartek wieczorem odbył się tam koncert z okazji premiery płyty Columbus Jazz Coffee vol.2: 'Czas świąt'. » więcej 2015-12-08, godz. 10:26 Debata o języku polskim w Radiu Szczecin Czy Pomorze Zachodnie ma specyficzny i charakterystyczny dla regionu język? Jak zmieniała się mowa naszego regionu przez lata? Między innymi na te pytania odpowiedzą eksperci podczas wtorkowej debaty w studiu S-1 Radia Szczecin. » więcej 2015-12-07, godz. 12:48 "Czas Świąt" w studiu koncertowym Radia Szczecin [WIDEO] 10 grudnia Radio Szczecin zaprasza na wyjątkowy świąteczny koncert, podczas którego odbędzie się m.in. premiera płyty Columbus Jazz Coffee vol.2: „Czas świąt”. » więcej
20212223242526