Radio SzczecinRadio Szczecin » Sport
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się we wtorek uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom osób, które zginęły z rąk funkcjonariuszy bezpieki. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W Pałacu Prezydenckim odbędzie się we wtorek uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom osób, które zginęły z rąk funkcjonariuszy bezpieki. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ofiary terroru komunistycznego po latach odzyskają swą tożsamość. W Pałacu Prezydenckim odbędzie się we wtorek uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom osób, które zginęły z rąk funkcjonariuszy bezpieki.
Po kilkudziesięciu latach badacze przywrócili bohaterom imiona i nazwiska. To druga w tym roku ceremonia ujawnienia nazwisk osób, których szczątki odnaleźli eksperci Instytutu Pamięci Narodowej. W czerwcu ogłoszono tożsamość 24 ofiar totalitaryzmów.

Wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg powiedziała Polskiemu Radiu, że grono zidentyfikowanych to osoby zamordowane po 1945 roku. - Dla nas każda z tych osób zawsze jest ważna, skupiamy się na życiorysie każdej z nich. Szczątki odnaleźliśmy, prowadząc prace w 2016 i w 2018 roku w kilku miejscach w Polsce. Tym razem nie będą to identyfikacje osób, których szczątki odnaleźliśmy zagranicą - poinformowała Anna Szeląg.

Podczas uroczystości list od prezydenta Andrzeja Dudy odczyta szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. Zaplanowano też wystąpienia prezesa IPN Jarosława Szarka oraz przedstawiciela rodzin zidentyfikowanych ofiar.

- To uroczysty dzień dla wszystkich (...) na chwile zatrzymuje się czas, dla nas nasza praca nabiera innych wymiarów. Dla rodzin materializuje się pewna sprawiedliwość dziejowa. A dla urzędników, dla najwyższych organów władzy jest to dzień, w którym mamy poczucie spełnienia poczucia obowiązków wobec obywateli - jeśli chodzi o rodziny - i przede wszystkim wobec ofiar, które walczyły o wolną Polskę - zaznaczyła Anna Szeląg.

Tylko w tym roku eksperci IPN przebadali ponad 70 miejsc w kraju i poza granicami. Przez ostatnie lata zidentyfikowano blisko 150 ofiar totalitaryzmów. Jak zapewniła Anna Szeląg, dzięki temu pamięć o odnalezionych bohaterach jest pielęgnowana.

- Te nazwiska, ich biografie, ich walka odżywa na nowo w pamięci Polaków. Ma to również wymiar edukacyjny. Prowadzimy szereg projektów, które dotyczą tematyki nie tylko żołnierzy wyklętych, ale ofiar komunizmu, których szczątków poszukuje IPN - tłumaczyła wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wśród odnalezionych i zidentyfikowanych do tej pory ofiar komunizmu są żołnierze Armii Krajowej walczący w antykomunistycznym powstaniu - major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", kapitan Zdzisław Broński "Uskok", a także sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna "Inka".
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty