Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack
Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack
Na konsole PlayStation 4 trafił zestaw remasterów: Commandos 2 oraz Praetorians. Zawsze przed takimi eksperymentami przy konwersji gier z PC na konsole zastanawiam się przede wszystkim, jak to będzie ze sterowaniem? Wiadomo nie od dzisiaj, że jest zgoła inne na obu wymienionych wcześniej platformach. Produkcje pojawiły się kolejno w 2001 i 2003 roku i w tamtym czasie zyskały spore uznanie. Co dla niektórych wydaje się całkiem niedawnym wspomnieniem, dla technologii oraz dla branży gier jest przepaścią bo od premier tych gier minęło 19 oraz 17 lat. Czy druga część Commandosa i Praetorians odnajdą się w świecie gier ekscytujących, cieszących oko oraz dostarczających ciekawą fabułę? O tym przekonacie się w tej recenzji.

Gry do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Koch Media Poland.
GIERMASZ-Recenzja Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack

Zacznijmy może od Commandosa 2. To gra taktyczna, w której sterujemy tytułowymi komandosami. Każdy z nich posiada rzecz jasna różne umiejętności oraz specjalizacje. Mamy więc sapera, który obsługuje materiały wybuchowe, człowieka od cichej eliminacji przeciwników oraz szpiega, który przygotowuje różne maskarady. Do dyspozycji jest również pies, który potrafi skutecznie odwrócić uwagę przeciwników. Sęk w tym, żeby sposobem eliminować kolejnych wrogów i zwracać uwagę na mocno ograniczone wyposażenie.

Największym zarzutem wobec drugiej części "komandosów" jest fakt, że brakuje tutaj przemyślanego sterowania. Twórcy mogli dodać również na PS4 opcję włączenia kursora. Wówczas dokładniej mógłbym zdecydować o tym, co moi bohaterowie mają w danej chwili zrobić. Namierzanie przeciwników działa fatalnie. Przebrnięcie przez kilka pierwszych misji kosztowało mnie mnóstwo nerwów a później wcale nie było lepiej. Reszta załogi chodzi za zaznaczonym przez nas komandosem. Bardzo często jednak nie miałem możliwości zareagować na tyle szybko, żeby ktoś odpowiednio się schował i wrogowie wykrywali cały zespół.

Co więcej, kilkanaście razy wyrzuciło mnie z gry z błędem i musiałem dany etap rozpoczynać od początku. Dramat. Ogólnie rzecz biorąc Commandos 2 to gra, która robiła wrażenie na początku XXI wieku. Teraz, graficznie wygląda całkiem nieźle - poprawiono rozdzielczość i dodano nowe zdjęcia dla głównych bohaterów. Gra potrafiła mnie zainteresować - szybko jednak sprowadzała mnie na ziemię błędami które zamykały aplikację lub bugami związanymi z przemieszczaniem głównych bohaterów po mapie.

Drugą grą z zestawu są Pretorianie. Tutaj pozytywów jest nieco więcej, ponieważ ta strategia czasu rzeczywistego pięknie przypomina stare, dobre gry gatunku. W Praetorians nie zbieramy żadnych zasobów a jedynie odbijamy wioski z rąk wrogów. To w nich możemy zwiększać liczebność naszej armii i ruszać na kolejne pojedynki. Oprócz samych "rzeźników", którzy będą wycinać w pień wrogów - możemy także użyć pomocy sanitariuszy i zwiadowców. Każda jednostka ma rzecz jasna swoje umiejętności oraz atrybuty.

Wracając do tak kluczowego w tym gatunku sterowania, to jestem pozytywnie zaskoczony. Nie jest to oczywiście komfort grania z PC, jednak jest zdecydowanie lepiej, niż w przypadku Commandosa. W szybkim tempie mogłem podzielić cały oddział na mniejsze grupki i wydać im polecenia. W międzyczasie używając skrótów, mogłem na przykład przeprowadzić pierwsze uderzenie przy użyciu katapulty. W "Pretorianach" działa wszystko jak powinno. Nie ma problemów z poprawnym działaniem aplikacji, grę możemy dowolnie zapisywać a później wrócić do poprzedniego stanu rozgrywki - działa również dźwięk, bez żadnych zacięć i skoków głośności.

Koniec końców nie polecam wydawania pieniędzy na omawiany przeze mnie zestaw. Praetorians wypadają lepiej, niż Commandos 2, jednak 150 złotych za taki zestaw to kompletna pomyłka. Gdyby twórcy lepiej przemyśleli sterowanie, mógłbym się nad tym zastanowić. Granie w jeden i drugi tytuł będzie was kosztowało wiele cierpliwości, będą również chwile zwątpienia i nerwy. A po co? Lepiej sobie darować.
 

Zobacz także

2020-11-07, godz. 06:00 Yakuza: Like a Dragon [PS4] Nowa Yakuza to całkowita rewolucja. Nic już nie jest takie, jakie było wcześniej. Nowe rozdanie w serii gier o japońskiej mafii oznacza, że być może przekona… » więcej 2020-10-31, godz. 06:00 Green Hell [Switch] Przygoda w niebezpiecznej amazońskiej puszczy - od niedawna również na Nintendo Switch. Green Hell to bardzo dobry survival od studia Creepy Jar. To gra pierwszoosobowa… » więcej 2020-10-24, godz. 06:00 The Survivalists [PS4] Zauroczyła mnie. Zaczarowała swoim urokiem, bezpretensjonalnością, przyjaznym podejściem do gracza i tym, że nie udaje czegoś czym nie jest. Pamiętacie… » więcej 2020-10-24, godz. 06:00 Monster Truck Championship [PS4] Zawody olbrzymich monster trucków nadal pozostają w sferze moich marzeń. Zobaczyć na żywo występy zbudowanych od podstaw samochodów, z wysokimi zawieszeniami… » więcej 2020-10-24, godz. 06:00 This is The Zodiac Speaking [PS4] Zawsze podkreślałem, że lubię gry-doświadczenia. Takie produkcje na dosłownie 3-4 godziny (lub krótsze nawet), w sam raz na jeden wieczór. Żeby się zatopić… » więcej 2020-10-24, godz. 06:00 FIFA 21 vs. eFootball PES 2020: Season Update [PS4] Kolejny raz zapraszamy na "Wielką futbolową wojnę konsolową". Na rynku dwie produkcje od lat mające swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Również… » więcej 2020-10-17, godz. 06:00 FIFA 21 [PS4] Niewiele się zmieniło w nowej odsłonie serii FIFA względem poprzedniczki. Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że FIFA 21 to FIFA 20 z kosmetycznymi… » więcej 2020-10-17, godz. 06:00 9 Monkeys of Shaolin [Switch] Krwiożerczy piraci najeżdżają królestwo. Odparci dzięki poświęceniu walecznych mnichów, po kilku latach wracają. Ale tym razem nie ograniczają się… » więcej 2020-10-17, godz. 06:00 Alpaca Ball: Allstars [Switch] Tradycją w naszej redakcji stało się to, że czym głupsza i szalona gra, tym bardziej ją chcę. Tym razem w moje spragnione dziwnych gier ręce wpadła produkcja… » więcej 2020-10-10, godz. 06:00 Star Wars: Squadrons [PS4] Nawet za dzieciaka takich rzeczy nie robiłem. Ale teraz - gdybym miał hełm pilota Rebelii - to bym go zakładał specjalnie do tej gry i bym w nim grał. Star… » więcej
23456