Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Syberia: The World Before
Syberia: The World Before
Syberia to klasyka, Syberia to przeszłość... można by powiedzieć i twórcy serii starają się to myślenie odmienić. Czy słusznie? Oto jest pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć. Gra kojarzy się z klasykami z gatunku point & click. I gracze powoli odnoszą wrażenie, że ten gatunek przeszedł do historii. Bo jest obecnie niszą. Nie zmienia to faktu, że można się przy nowej Syberii bawić nieźle. Albo nawet momentami bardzo dobrze. Nie wiem jednak, czy to nie mowa przeszłości - rodzaj rozgrywki, do którego warto wracać jedynie z sentymentem i bez potrzeby produkowania nowych pozycji.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Koch Media Poland
GIERMASZ-Recenzja Syberia The World Before

W Syberia: The World Before standardowo najważniejsza jest historia, dlatego przedstawię jej zarys. Najważniejszą jej bohaterką jest Kate Walker. Ale twórcy zapewnili nam również rozgrywkę kontrolując Dana Roze. Znajdujemy się kilka lat po wydarzeniach z trzeciej części gry. Głównym zadaniem Kate jest znalezienie jak najwięcej informacji o Danie. I tak wyruszamy w podróż - podróż, która jest już swoistym symbolem serii. W poznaniu historii pomogą nam liczne retrospekcje, które zaserwowali nam twórcy gry. Co ważne podkreślenia, historia jest dosyć ciekawa. Może nie tak bardzo, jak w poprzednich częściach Syberii, ale fabuła daje radę.

To klasyczna przygodówka, w której naszym głównym celem jest klikanie i szukanie przedmiotów. Musimy więc cierpliwie przeglądać kartki, listy, napisy, tabliczki, opisy, przyglądać się przedmiotom i innym poszlakom. Oczywiście nie można zapominać o słuchaniu dialogów i rozwiązywaniu zagadek. To kolejna domena serii Syberia. Oprawa graficzna? Ciekawa - momentami barwna, innym razem przytłaczająca, a jeszcze w innym przypadku stonowana. Jest odpowiednia, ale nie mogę zgodzić się z recenzentami, że to majstersztyk. Jak na 2022 rok, to jest po prostu okej. Co ważniejsze niż grafika, twórcy świetnie prowadzą gracza przez historię. Dialogi są czytelne i nie pogubiłem się w trakcie gry w tym, na jakim etapie rozgrywki jestem.

Dużym plusem jest większa przystępność tytułu. W jakiś sposób trzeba było jednak wykonać ukłon w kierunku nowych graczy. Bo Syberia kojarzyła mi się zawsze z grą trudną. Tym razem, fabułę ukończą nawet gracze, którzy nie mają pojęcia co robią, dzięki systemowi wskazówek. Oczywiście dla większego wyzwania, można je wyłączyć. Warto dodać, że gra jest w polskiej wersji językowej. I w naszym rodzimym języku mamy również dialogi i podpisy. Bez tego byłoby dużo trudniej.

Seria Syberia to klasyka. I trudno żeby ocena najnowszej odsłony była niższa niż... pewien poziom, bo wracam do niej z sentymentem. Uważam jednak, że nie jest to tytuł AAA. Więc główne zarzuty, jakie można mieć do tej gry dotyczą kwestii technicznych. Jeżeli słyszeliście o serii, to warto do niej wrócić w Syberia: The World Before. Jeżeli to dla was nowość, to możecie mieć z nią nie po drodze. Od redakcji Giermaszu gra otrzymuje 7 punktów na 10 możliwych.

Ocena: 7/10
 

Zobacz także

2022-07-23, godz. 06:00 Stray [PlayStation 5] Gdy wydawca Annapurna Interactive zapowiada nową grę to wiadomo, że będzie to nietuzinkowa produkcja. W portfolio mają wiele niezależnych hitów, które… » więcej 2022-07-23, godz. 06:00 Endling: Extinction is Forever [Xbox Series X] Po co właściwie gramy w gry? No na pewno dla rozrywki. Zabicia czasu. Przeżywania przygód. Dla wrażeń. Przyjemności. A co z grami, które jakby te przyjemność… » więcej 2022-07-16, godz. 06:00 F1 22 [Xbox Series X] Formuła 1 numer 22 - czy na nią czekałem? Bardzo. Czy spełniła moje oczekiwania? Niezbyt. Bo to w dużej mierze kalka z zeszłego roku. Chociaż nie brakuje… » więcej 2022-07-16, godz. 06:00 PowerWash Simulator [Xbox Series X] "Symulator myjki ciśnieniowej"?! Naprawdę?! A jednak... Co więcej, nasz redakcyjny kolega Michał Król jest tą produkcją po prostu zachwycony... Uzależniająca… » więcej 2022-07-02, godz. 06:00 Fire Emblem Warriors: Three Hopes [Switch] To nie będzie długa recenzja - i nie będzie w niej wielu znaków zapytania czy zastanowień. Bo w swoim gatunku Fire Emblem Warriors: Three Hopes to pozycja… » więcej 2022-07-02, godz. 06:00 Wreckfest [Switch] W roku 2018 twórcy serii Flatout, studio Bugbear Entertainment, opublikowali na pecetach swoją najnowszą grę Wreckfest. Wyścigi w których liczy się bezpardonowa… » więcej 2022-06-25, godz. 06:00 Mario Strikers Battle League Football [Switch] W Wikipedii pod hasłem "Zmarnowany potencjał" powinien znaleźć się opis trybów gry w Mario Strikers Battle League Football. Trzecia część piłkarskiej… » więcej 2022-06-25, godz. 06:00 The Quarry [Xbox Series X] The Quarry wpisuje się w pewien nurt, który widoczny jest od kilku lat, a ostatnio kolejny raz przybrał na sile, chyba w związku z premierą czwartego sezonu… » więcej 2022-06-25, godz. 06:00 Teenage Mutant Ninja Turtless: Shredder's Revenge [Xbox Series X] Decyzja o powstaniu tej recenzji powstała bardzo spontanicznie w naszej redakcji. Bo na premierę ta gra trafiła od razu do płatnego abonamentu, który prywatnie… » więcej 2022-06-18, godz. 06:00 Kao The Kangaroo [PlayStation 5] 17 lat czekaliśmy na powrót z niebytu Kangurka Kao, który na początku lat dwutysięcznych zamieszkał w sercach zwłaszcza polskich graczy. Tate Multimedia… » więcej
12345