Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Syberia: The World Before
Syberia: The World Before
Syberia to klasyka, Syberia to przeszłość... można by powiedzieć i twórcy serii starają się to myślenie odmienić. Czy słusznie? Oto jest pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć. Gra kojarzy się z klasykami z gatunku point & click. I gracze powoli odnoszą wrażenie, że ten gatunek przeszedł do historii. Bo jest obecnie niszą. Nie zmienia to faktu, że można się przy nowej Syberii bawić nieźle. Albo nawet momentami bardzo dobrze. Nie wiem jednak, czy to nie mowa przeszłości - rodzaj rozgrywki, do którego warto wracać jedynie z sentymentem i bez potrzeby produkowania nowych pozycji.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Koch Media Poland
GIERMASZ-Recenzja Syberia The World Before

W Syberia: The World Before standardowo najważniejsza jest historia, dlatego przedstawię jej zarys. Najważniejszą jej bohaterką jest Kate Walker. Ale twórcy zapewnili nam również rozgrywkę kontrolując Dana Roze. Znajdujemy się kilka lat po wydarzeniach z trzeciej części gry. Głównym zadaniem Kate jest znalezienie jak najwięcej informacji o Danie. I tak wyruszamy w podróż - podróż, która jest już swoistym symbolem serii. W poznaniu historii pomogą nam liczne retrospekcje, które zaserwowali nam twórcy gry. Co ważne podkreślenia, historia jest dosyć ciekawa. Może nie tak bardzo, jak w poprzednich częściach Syberii, ale fabuła daje radę.

To klasyczna przygodówka, w której naszym głównym celem jest klikanie i szukanie przedmiotów. Musimy więc cierpliwie przeglądać kartki, listy, napisy, tabliczki, opisy, przyglądać się przedmiotom i innym poszlakom. Oczywiście nie można zapominać o słuchaniu dialogów i rozwiązywaniu zagadek. To kolejna domena serii Syberia. Oprawa graficzna? Ciekawa - momentami barwna, innym razem przytłaczająca, a jeszcze w innym przypadku stonowana. Jest odpowiednia, ale nie mogę zgodzić się z recenzentami, że to majstersztyk. Jak na 2022 rok, to jest po prostu okej. Co ważniejsze niż grafika, twórcy świetnie prowadzą gracza przez historię. Dialogi są czytelne i nie pogubiłem się w trakcie gry w tym, na jakim etapie rozgrywki jestem.

Dużym plusem jest większa przystępność tytułu. W jakiś sposób trzeba było jednak wykonać ukłon w kierunku nowych graczy. Bo Syberia kojarzyła mi się zawsze z grą trudną. Tym razem, fabułę ukończą nawet gracze, którzy nie mają pojęcia co robią, dzięki systemowi wskazówek. Oczywiście dla większego wyzwania, można je wyłączyć. Warto dodać, że gra jest w polskiej wersji językowej. I w naszym rodzimym języku mamy również dialogi i podpisy. Bez tego byłoby dużo trudniej.

Seria Syberia to klasyka. I trudno żeby ocena najnowszej odsłony była niższa niż... pewien poziom, bo wracam do niej z sentymentem. Uważam jednak, że nie jest to tytuł AAA. Więc główne zarzuty, jakie można mieć do tej gry dotyczą kwestii technicznych. Jeżeli słyszeliście o serii, to warto do niej wrócić w Syberia: The World Before. Jeżeli to dla was nowość, to możecie mieć z nią nie po drodze. Od redakcji Giermaszu gra otrzymuje 7 punktów na 10 możliwych.

Ocena: 7/10
 

Zobacz także

2022-10-01, godz. 06:00 Construction Simulator [Xbox Series X] Chyba każdy chłopak jako dziecko lubił oglądać maszyny budowlane w akcji. A to betoniarka zrzucająca beton, wielki żuraw przenoszący ciężary, potężny… » więcej 2022-10-01, godz. 06:00 The DioField Chronicles [Xbox Series X] To kolejna gra przede wszystkim dla fanów japońskiej estetyki i klimatów z Bardzo Dalekiego Wschodu. The DioField Chronicle zanurza nas w historii fikcyjnego… » więcej 2022-09-24, godz. 06:00 Serial Cleaners [Xbox Series X] Pamiętacie kim był Winston Wolf w obrazie Quentina Tarantino "Pulp Fiction"? Facet, co rozwiązuje problemy. Nie takie zwykłe, ale raczej z kategorii "przestępczość"… » więcej 2022-09-24, godz. 06:00 NBA 2K23 [PC] NBA 2K23 to przesada. I odczułem to jeszcze przed rozegraniem choćby minuty w grze. Bo tytuł 2kSports waży 150 gigabajtów danych. A mój internet robił mi… » więcej 2022-09-24, godz. 06:00 SBK 22 [PC] Na tapetę bierzemy World Superbike, czyli siostrzany tytuł do marki Moto GP. Które zresztą również recenzowałem w Giermaszu. Posunę się o krok dalej i… » więcej 2022-09-17, godz. 06:00 Diablo Immortal [iOS/PC] [Od redakcji: wiemy, że od momentu premiery minęło już trochę czasu - wiemy również, jak wiele kontrowersji wzbudził system mikropłatności. Warto też… » więcej 2022-09-17, godz. 06:00 You Suck at Parking [Xbox Series X] Gra You Suck at Parking wpadła mi w oko dość szybko, bo mały samochód, dużo akrobacji i szalone zadanie - jazda bez hamulców na parkingu. Coś, co wydawało… » więcej 2022-09-17, godz. 06:00 Pierwsze wrażenia: NBA 2K23 [PC] Wykorzystując moment zainteresowania koszykówką po sukcesach polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy (choć w momencie nagrania nie znaliśmy wyniku… » więcej 2022-09-10, godz. 06:00 The Last of Us: Part I [PlayStation 5] Jedna z najlepszych gier w historii branży, z największą liczbą nagród Gry Roku, ze średnią ocen 9,5/10, zgarniająca statuetki na każdej możliwej imprezie… » więcej 2022-09-10, godz. 06:00 Soul Hackers 2 [PlayStation 5] Ponieważ w Giermaszu jestem jedyną osobą, która lubi jRPG, to raz, ze bez problemu rozpoznaję elementy składowe tych gier - a dwa, że jestem do nich przyzwyczajony… » więcej
23456