Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Football Manager 2023
Football Manager 2023
Rewolucji nie ma i nie będzie. Tak można w skrócie opisać nowego Football Managera. Właśnie światło dzienne ujrzała część pod numerem "23". I wielkich zmian w FM'ie się nie doszukujcie. Graficznie - bardzo podobnie z korektami interfejsu. Systemowo - identycznie jak w ostatnich latach. Czy warto więc wydawać pieniądze na nową grę, czy może warto pozostać jednak przy poprzedniej? Zastanowimy się nad tym w tej recenzji. Zmiany przede wszystkim w samej rozgrywce i mechanice gry. Bo w tym roku taktyka Czesława Michniewicza na mecz Polski z Meksykiem, również w Football Managerze może się opłacać. W nowej części gra defensywna będzie również premiowana.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
GIERMASZ-Recenzja Football Manager 2023

Rok temu, przyznam szczerze, że wygrywać dało się głównie dzięki gegenpressowi i szybkiej, dynamicznej grze. Tym razem - w zależności od talentów naszych piłkarzy - możemy na przykład więcej bronić i starać się celnie kontrować. Twórcy dali nam do dyspozycji również nowe opcje kontrolowania naszego zespołu. W zależności od potrzeb możemy modyfikować linię defensywy i ustawiać ją wyżej lub niżej na placu gry. To przydaje się w reakcji na poczynania naszego rywala. Ponad to, co bardzo ciekawe - możemy nakazać naszym piłkarzom reagować w odpowiedni sposób na pressing przeciwnika, ale nie tylko - bo ustawimy także nasz stosunek do dośrodkowań przeciwnika. Możemy więc powstrzymywać oponenta przed wykonywaniem dośrodkowań, albo wręcz przeciwnie - umożliwiać mu to i murować środek pola. Kiedy to bardzo ważne? W momencie, kiedy mamy na przykład wysokich obrońców, ale są oni wolni. Wówczas, warto zmusić rywala do dośrodkowań i tak gasić jego kolejne akcje ofensywne.

Do dyspozycji otrzymaliśmy również tak zwany planer zespołu. Możemy dzięki niemu układać wizje rozwoju drużyny, rozrysowywać taktyki niczym najlepsi trenerzy świata. To bardzo przydatne narzędzie, bo w głębi i ogromie danych Football Managera można się pogubić. Ciekawym smaczkiem jest również rozwinięcie relacji naszego managera z agentami piłkarzy. Od teraz, możecie porozmawiać z agentem i wypytać go o możliwość przeprowadzenia transferu. Albo dowiedzieć się, ile dany zawodnik chciałby zarabiać. Widać, że FM idzie z duchem czasu - bo przecież we współczesnym futbolu to agenci żądzą piłką nożną. Zmian nie ma w konferencjach prasowych. Nadal to klikanie w te same kwestie dialogowe. I szkoda, że nie da się ich rozwiązać w nieco inny sposób. Odpowiadanie przez cały sezon na te same pytania, w tych samych słowach jest żenujące. To element, który w Football Managerze irytuje najbardziej.

Zmian jest stosunkowo niewiele. Bo nadal chodzi oczywiście o zarządzanie klubem piłkarskim. Trudno doszukiwać się rewolucji w tak wysoko rozwiniętym tytule dla fanów trenerskiego rzemiosła. Ale dostaliśmy na przykład licencjonowane europejskie puchary - Ligę Mistrzów, Ligę Europy oraz Ligę Konferencji. Co bardzo ważne - wszystko w nowym, dużo bardziej przejrzystym interfejsie. To chyba najważniejsza kwestia, bo przecież do Football Managera siadamy, żeby godzinami analizować wykresy, dane, statystyki...i tak w kółko.

Czy warto sięgnąć po FM'a? Jeżeli jesteście fanami serii, to oczywiście tak. Jeżeli chcecie tylko spróbować, to może warto swoją przygodę rozpocząć od gry z zeszłego roku? Co nie zmienia faktu, że to bardzo dobry tytuł, który nie ma sobie równych. Solidne 9 punktów na 10 możliwych. Wracam wrzucać kolejne trofea do gabloty Pogoni Szczecin.

Ocena: 9/10
 

Zobacz także

2023-02-04, godz. 06:00 Dead Space Remake [Xbox Series X] Widziałem, że niektórzy piszą, że to jak zupełnie nowa produkcja, nowa jakość, niemal jak coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. A przecież widzieliśmy… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 Hi-Fi Rush [Xbox Series X] Najpierw straszyli ludzi w horrorach, potem zabawili się z duchami z japońskiego folkloru, a teraz studio Tango Gameworks stworzyło trzecioosobową rytmiczną… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake [Xbox Series X] Kraina absurdu z ulubieńcami dzieci... i niektórych dorosłych w tle. SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake nawet nie czerpie pełnymi garściami z szalenie… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej
12345