Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki » POSYDEŃKI 2018
Podsumowanie współpracy mniejszości narodowych Zachodniopomorsiego. (fot. Małgorzata Frymus)s
Podsumowanie współpracy mniejszości narodowych Zachodniopomorsiego. (fot. Małgorzata Frymus)s
Co o mniejszości ukraińskiej w Polsce wiedza Ukraińcy? A co wiedzą o Polonii na Ukrainie Polacy? Postanowiono to zbadać. Politechnika Lwowska i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z Olsztyna rozpoczęli badania terenowe. W taki sposób badacz ze Lwowa przyjechał do Szczecina do Ośrodka Kultury Ukraińskiej. Był gościem naszej audycji.
Ponad 400 tysięcy złotych na 33 projekty w ciągu ostatnich trzech lat przekazał Wydział Współpracy Społecznej Województwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach wspierania mniejszości narodowych i etnicznych w naszym województwie. To jeden z kilku programów tego typu w Polsce.
Wydano kilka książek, zorganizowano kilka festiwali, spotkań i wystaw. Wśród nich między innymi obchody 50 lecia Marca 1968 połączone ze zjazdem imigracji żydowskiej oraz 10 lecie punktu nauczania języka ukraińskiego przy szkole 47 w Szczecinie.
W Zachodniopomorskim funkcjonuje kilka mniejszości narodowych i etnicznych Niemcy, Ukraińcy, Romowie czy Żydzi. Spotkali się oni w gościnnych progach Ukraińców. Rozmawiamy z Anną Nowak dyrektorką Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
posłuchaj audycji