Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Daleko od domu, rodziny, przyjaciół. Obce otoczenie, język, inna kultura. Dla większości imigrantów ekonomicznych jest trudnym doświadczeniem. Nie inaczej jest w przypadku obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, za pracą, nauką, na kilka miesięcy lub z perspektywa osiedlenia się na dłuższy czas. Jest ich już w Polsce około dwóch milionów, tylko w Szczecinie 30 tysięcy. To właśnie dla nich Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie przyłączyła się do inicjatywy „Ukraińcy w bibliotece” wymyślonej przez firmę szkoleniową „Good Books.pl” z Wrocławia. Zdaniem organizatorów akcji, biblioteka może być dobrym miejscem wsparcia w asymilacji obywateli Ukrainy, wziąwszy pod uwagę, iż Ukraińcy są narodem czytającym – prawie połowa z nich deklaruje, że czyta od dwóch do dziesięciu książek rocznie.
Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Lista rekordzistów ciągle się wydłuża. Pierwszy samochód, którego stan licznika policjanci sprawdzili już 2 stycznia – miał przebieg zmniejszony o prawie 50 tysięcy kilometrów w porównaniu do tego z 2018 roku. Po dwóch tygodniach obowiązywania nowych przepisów policjanci niemal codziennie donoszą o nowych rekordach. Volkswagen z licznikiem cofniętym o 300 tys. km nie jest już najbardziej "cofniętym" samochodem, który do kontroli zatrzymała drogówka. Dostawcze Iveco przebiło ten wynik o prawie 200 tys. km.

Od maja ubiegłego roku obowiązują przepisy, w myśl których za cofanie drogomierza w samochodzie grozi do pięciu lat więzienia. I zlecającemu usługę i jej wykonawcy. Jednak do tej pory policja miała ograniczone możliwości egzekwowania tego przepisu.
Od nowego roku jednak sytuacja się zmieniła. Policjanci sprawdzają stan licznika i wprowadzają dane do systemu CEPiK czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czasami zdarza się, że bieżący odczyt jest dużo niższy niż poprzedni.

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
To, co widać gołym okiem w każdym sklepie spożywczym – potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Ceny rosną średnio w tempie 3,4 proc. w skali roku. Takiej inflacji nie było od siedmiu lat. Najmocniej we znaki dają się podwyżki cen za wywóz śmieci i żywność. Jedzenie i napoje bezalkoholowe w grudniu były o prawie 7 proc. droższe niż rok wcześniej. Wysoko w górę idą ceny mięsa i wędlin, warzyw i owoców oraz cukru.
Inflacja powoduje, że oszczędności topnieją, a Rada Polityki Pieniężnej od dłuższego czasu nie podnosiła stóp procentowych. Ostatni raz w marcu 2015 roku. To oznacza, że kredyty są tanie, ich raty nie rosną, ale też wyjątkowo nisko są oprocentowane lokaty.
Toteż osoby, które mają zasoby finansowe, nie trzymają ich w bankach, tylko inwestują. Na przykład w obligacje skarbowe. W ubiegłym roku Polacy kupili papiery skarbowe za ponad 17 miliardów złotych. Szczególnie chętnie kupowane są obligacje czteroletnie, których oprocentowanie zależy od poziomu inflacji.
Wysoka inflacja jest natomiast korzystna dla państwowej kasy. Wiceminister finansów Leszek Skiba uważa, że wyższa inflacja to wyższe dochody dla budżetu. A to oznacza, że nie będzie problemu z jego realizacją.
Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego. Fot. www.facebook.com/TheAcademy/
Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego. Fot. www.facebook.com/TheAcademy/
Trwa dobra passa polskiego kina. Po ubiegłorocznym sukcesie "Zimnej Wojny" - m.in. Złotej Palmie w Cannes i trzech nominacjach do Oscara, teraz kolejna polska produkcja jest na ustach filmowców z całego świata - "Boże Ciało" powalczy w tegorocznej edycji Oscarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Czy to już stały trend, w jakiej kondycji jest polskie kino?
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Najpierw oglądamy mieszkanie w internecie, potem dzwonimy, wpłacamy pieniądze i podtrzymujemy kod pozwalający na wejście do lokalu. Potem już zachowujemy się jak na wczasach, tyle że bez żadnej kontroli. Właściciel mieszkania jest daleko, a opinią sąsiadów się nie przejmujemy - tak standardowo wygląda tzw. krótkotrwałe wynajęcie mieszkania. To nowe zjawisko, ale coraz bardziej popularne. Cierpią na tym nie tylko stali mieszkańcy bloków czy kamienic, ale i budżety państwa czy samorządów. Rząd planuje wprowadzić regulacje dot. właśnie tego typu wynajmu. Co powinny zawierać takie przepisy? Co o tym sądzą turystyczne samorządy? O tym za chwilę, teraz posłuchajmy co na ten temat uważa Andrzej Gut-Mostowy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i jednocześnie poseł z Zakopanego.
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/archiwum]
W 2014 roku, według europejskiego badania opinii publicznej, nasz kraj był liderem korupcji w służbie zdrowia. Podobne badania przeprowadzone już dla polskiego portalu wp.pl kilka tygodni temu wykazało, że blisko 70 proc. Polaków nie spotkało się z sytuacją, że lekarz oczekiwał od nich łapówki. Jednocześnie ponad połowa respondentów zna minimum jedną osobę, która dała medykowi kopertę z pieniędzmi. W ostatnich tygodniach najgłośniej jest o zarzutach korupcyjnych, jakie stawiają byli pacjenci marszałkowi Senatu, byłemu dyrektorowi szpitala w Szczecinie - Zdunowie prof. Tomaszowi Grodzkiemu. W tej sprawie postępowanie prowadzi prokuratura. Dotyczy to jednak zdarzeń, jakie miały miejsce wiele lat temu. Czy korupcja w służbie zdrowia to zjawisko zanikające? Czy może zmienił się jej charakter i lekarz nie otrzymuje już wprost pieniędzy w przysłowiowej kopercie? Czy zmiana systemu finansowania pracy lekarzy może spowodować, że ta grupa zawodowa będzie wolna od tego typu oskarżeń?

Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr Adam Sandauer, założyciel, obecnie honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere”
  • profesor Jacek Różański - Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, krajowy konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych
Beethoven w roku 1818 (szkic Augusta von Kloebera). źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwig_van_Beethoven
Beethoven w roku 1818 (szkic Augusta von Kloebera). źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwig_van_Beethoven
X Symfonia Ludwika van Beethovena czeka na dokończenie. Międzynarodowy zespół chce tego dokonać przy pomocy komputerów. Wcześniej – na początku lat 90., dzięki notatkom kompozytora udało się zrekonstruować jedynie pierwszą część dzieła. Zespół muzykologów, kompozytorów i informatyków opracował teraz specjalny program, który będzie potrafił samodzielnie komponować w stylu Beethovena. Całość tego przedsięwzięcia i koncert, na którym świat usłyszy dokończone dzieło ma uczcić 250. urodziny wielkiego kompozytora.
W kraju najmniejsza stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim (2,8 proc.), a największa w warmińsko-mazurskim (9 proc.). Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
W kraju najmniejsza stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim (2,8 proc.), a największa w warmińsko-mazurskim (9 proc.). Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Historycznie niski poziom stopy bezrobocia w naszym regionie – tylko 6,8 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba osób poszukujących pracy zmalała w Zachodniopomorskiem o prawie 5 tysięcy. Nadal jednak mamy bardzo duże różnice między powiatami z najmniejszym i największym bezrobociem. Z jednej strony powiat łobeski z wynikiem 18,4 proc. czy białogardzki – 16,8 proc., a z drugiej - powiat kołobrzeski, gdzie stopa wynosi tylko 1,3 proc. Co ciekawe – rośnie liczba ofert pracy. Obecnie pracodawcy poszukują ponad 4 tys. 700 pracowników. Rok temu było ich o 800 mniej.

Obecnie powiaty z najmniejszą stopą bezrobocia, to kołobrzeski (1,3%) i policki (3,6%) oraz miasta - Szczecin (2,4%), Świnoujście (3,3%) i Koszalin (4,5%). Największą stopę bezrobocia urzędy pracy notują w powiatach łobeskim (18,4%), białogardzkim (16,8%) i choszczeńskim (14,9%).

W kraju najmniejsza stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim (2,8 proc.), a największa w warmińsko-mazurskim (9 proc.).
źródło: http://skm.szczecin.pl/index.php/mapa
źródło: http://skm.szczecin.pl/index.php/mapa
Nabiera tempa budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej Rozpoczęła się już przebudowa peronów na stacji Gryfino. Wyremontowane tu będzie przejście podziemne, pojawią się windy na perony nr 2 i 3. Poźniej przyjdzie czas na modernizację stacji - Szczecin Dąbie, Daleszewo i przystanek w Czepinie. Pomiędzy Szczecinem a Policami trzeba wymienić ponad 42 km torów, podkładów i sieci trakcyjnej. W Szczecinie rozpoczęły się prace na stacji Niebuszewo, pomiędzy stacjami Pomorzany i Turzyn powstanie drugi tor. Za 780 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują i przebudują 27 stacji i przystanków. Realizacja całego projektu zakończy się w 2022 r. Oprócz tych istniejących na całej trasie SKM-ki powstanie 10 nowych przystanków – m.in. Szczecin Cmentarz Centralny, Niemierzyn, Skolwin Północny, Łasztownia, Dunikowo, Trzebusz, oraz - Goleniów Park Przemysłowy.
1234567