Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Galeria wideo

Polki walczą w wyborach lokalnych w Brandenburgii

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy kolejny raz startują w wyborach samorządowych w niemieckich przygranicznych landach. W Brandenburgii przedstawicieli do rad gmin, powiatów i miast będzie można wybierać w niedzielę.

Do wsi i miasteczek położonych po drugiej stronie granicy Polacy zaczęli się przeprowadzać zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Z oferty zakupu niedrogich domów i wynajęcia tanich mieszkań najwięcej osób skorzystało kilka lat później, kiedy po wejściu do strefy Schengen zniknęły uciążliwe kontrole graniczne. Od samego początku Polacy startowali też w lokalnych wyborach. Pięć lat temu jako pierwsza do rady gminy Mescherin dostała się Marta Szuster.

Wybory do Europarlamentu - Szwedzi, Brytyjczycy i Holendrzy już głosują

Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Szwedzi głosują korespondencyjnie już od 8 maja. Brytyjczycy i Holendrzy w czwartek. Czesi pójdą do urn w piątek i sobotę. My - Polacy i większość obywateli państw Unii Europejskiej będzie wybierać nowy Parlament Europejski w niedzielę. Do wygrania jest 751 mandatów, w naszym kraju do podziału 52. Byłby o jeden więcej, gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii w zaplanowanym terminie. Ponieważ jej się to nie udało – także w tym kraju muszą odbyć się wybory, choć prawdopodobnie jesienią dojdzie do brexitu.

W Polsce eurowybory cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. Wielu naszych obywateli nie docenia ich znaczenia mimo, że obecnie około 70 procent regulacji prawnych odbywa się na poziomie unijnym. Według sondażu IBRIS dla Rzeczpospolitej – udział w wyborach zadeklarowało 53 procent uprawnionych do głosowania. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, byłoby to ponad dwa razy więcej niż w wyborach w 2004, 2009 i 2014. Z tego samego sondażu wynika, że najwięcej głosów zbierze Zjednoczona Prawica, a tylko o kilka procent mniej Koalicja Europejska. Pozostałe ugrupowania mają małe szanse na mandaty.

Nie zabierajmy młodych z lasu!

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
O tej porze roku organizacje prozwierzęce mają pełne ręce roboty, a wolontariusze przypominają opiekunów w żłobku – tyle jest tam młodziutkich zwierząt, którymi trzeba się zająć. Kocięta butelkowe, karmione specjalnym mlekiem co dwie godziny. Sarenki, małe zajączki, dziczki – zabrane z lasu przez „dobrych”, ale bezmyślnych ludzi, którzy chcieli tylko pomóc, widząc samotne, słodkie maleństwo.

W ostatnich dniach osobami wspierającymi Fundację „Dzika Ostoja” wstrząsnęła historia maleńkiej sarenki, zabranej do mieszkania w bloku przez spacerującą po lesie kobietę. Odwodnione, umierające z głodu stworzenie trafiło w końcu do Fundacji, która walczy teraz o jego życie. Czy wiemy, jak się zachować w lesie, gdy natkniemy się na młodziutkie zwierzęta?

Małe dzikie zwierzęce dzieci, gdy dorosną - być może wrócą kiedyś do natury. A małe kociaki, potomstwo nie tylko wolno żyjących kocic, ale także niewysterylizowanych kotek domowych – być może znajdzie dobry dom. Ale mniej byłoby tego typu problemów, gdyby ludzie więcej myśleli.

Wysokie ceny oraz niedobory pracowników sezonowych

Od lewej: Konrad Wojtyła, Kamil Zieliński, Krzysztof Woroch i Zbigniew Szczuplak. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin]
Od lewej: Konrad Wojtyła, Kamil Zieliński, Krzysztof Woroch i Zbigniew Szczuplak. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin]
Za kilogram pietruszki 20 złotych, czereśni 50, a truskawek około 15 - tak mniej więcej kształtują się ceny warzyw i owoców. Eksperci wskazują, że są wyjątkowo wysokie względem chociażby poprzedniego roku. Ceny w wybranych przypadkach wzrosły nawet o przynajmniej kilkadziesiąt, a nawet więcej niż 100 procent. Niektóre okazy z ogrodu są droższe niż mięso. Powodem takiego a nie innego stanu rzeczy jest głównie susza. Deszczu przez ostatnie tygodnie było rzeczywiście jak na lekarstwo. Do tego w grę wchodzą jeszcze przymrozki. Handlarzy, którzy zwyczajnie wykorzystują sytuację na rynku i podbijają ceny, też na pewno można znaleźć. Pojawia się pytanie: czy dobrniemy do momentu, kiedy kupno warzyw lub owoców stanie się dla nas nieopłacalne. To raczej czarny i mało realny scenariusz.

Jak już przy owocach i warzywach jesteśmy to warto odnotować, jak prezentuje się na obecną chwilę rynek pracy sezonowej. Brak większego zainteresowania ze strony Polaków zbieraniem szparagów odnotowali już Niemcy. Czy jest to szerszy trend?

Raport ONZ: milion ziemskich gatunków zagrożonych wyginięciem

Panda Wielka - gatunek zagrożony wyginięciem. Fot. pixabay.com/pl/photos/panda-wielka-panda-chiny-bambus-3875426/
Panda Wielka - gatunek zagrożony wyginięciem. Fot. pixabay.com/pl/photos/panda-wielka-panda-chiny-bambus-3875426/
W raporcie przygotowanym przez Międzyrządową Platformę Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów, działającą pod auspicjami ONZ czytamy, że milionowi gatunków roślin i zwierząt na Ziemi grozi wyginięcie. Z raportu wynika, że natura jeszcze nigdy w historii ludzkości nie była tak poważnie zagrożona. Według ustaleń naukowców - gatunki na Ziemi wymierają obecnie szybciej niż w przeszłości. W ciągu ostatnich 50 lat liczba ludzi na Ziemi podwoiła się, wielkość światowej gospodarki wzrósł czterokrotnie, a handel międzynarodowy – dziesięciokrotnie. To oznacza wzrost popytu na żywność, surowce, energię, w rezultacie zwiększa się cywilizacyjna presja na środowisko. Czy w ogóle zdajemy sobie z tego sprawę?

Ukraina z nowym prezydentem, ale bez parlamentu

Fot. www.pixabay.com/photo-2684771 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2684771 (domena publiczna)
Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy. Podczas ceremonii zaprzysiężenia zobowiązał się do tego, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju. W swoim przemówieniu zapowiedział rozwiązanie ukraińskiej Rady Najwyższej. Zwrócił się też do Rady Ministrów o ustąpienie ze stanowisk. Nowy ukraiński prezydent zapowiedział, że wcześniejsze wybory odbędą się na Ukrainie za dwa miesiące. W drugiej turze wyborów 41-letni komik wygrał z poprzednim prezydentem Petrem Poroszenką. Zdobył 73 procent głosów.

500 plus dla osób niepełnosprawnych

Pieniądze na dodatkowe świadczenia mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i nowego podatku handlowego. źródło: https://pixabay.com/pl/567812/ (domena publiczna)
Pieniądze na dodatkowe świadczenia mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i nowego podatku handlowego. źródło: https://pixabay.com/pl/567812/ (domena publiczna)
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 złotych dla dorosłych osób o całkowitej niepełnosprawności. Szef rządu mówił o tym na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie. To kolejny dodatek, po ogłoszonej niedawno, tak zwanej piątce PiS, w której zapowiedziano m.in. dodatkowe świadczenie dla emerytów oraz 500 plus od pierwszego dziecka. Pieniądze na dodatkowe świadczenia mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i nowego podatku handlowego. Po uprawomocnieniu się korzystnego dla Polski wyroku Sądu UE ws. podatku od sprzedaży detalicznej, wielkie sieci handlowe będą opodatkowane - zapowiedziała rzeczniczka rządu.

Zmiany w programie „Rodzina 500+”

Program 500+, w nowej odsłonie, obejmie prawie 7 milionów dzieci i młodzieży. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Program 500+, w nowej odsłonie, obejmie prawie 7 milionów dzieci i młodzieży. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od 1 lipca wszystkie dzieci w Polsce – od chwili narodzin do pełnoletności - będą objęte programem "Rodzina 500+". To radykalna zmiana, bo do tej pory, przez ostatnie trzy lata rodzice dostawali pieniądze na drugie i kolejne dzieci, bez względu na dochody rodziny. Opozycja krytykowała to rozwiązanie, podkreślając nierówne traktowanie rodzin. Również dane z trzech pierwszych lat obowiązywania programu – według ekspertów - nie wskazują jednoznacznie, by miał on zasadniczy wpływ na decyzje rodziców o posiadaniu większej liczby dzieci. Ale na pewno zmniejszył sferę ubóstwa w Polsce, wielu pracującym rodzinom dał też finansowy oddech. Program 500+, w nowej odsłonie, obejmie prawie 7 milionów dzieci i młodzieży. W tym roku, jak się przewiduje, będzie kosztował prawie 10 miliardów złotych, a w przyszłym – trzy razy tyle.

Polska wygrywa w TSUE w sprawie podatku od hipermarketów

Polska zawiesiła podatek do końca tego roku, co oznacza, że teoretycznie od 1 stycznia 2020 mógłby zacząć obowiązywać. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska zawiesiła podatek do końca tego roku, co oznacza, że teoretycznie od 1 stycznia 2020 mógłby zacząć obowiązywać. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Bitwa wygrana, choć wojna jeszcze nie – tak można podsumować wydanie, przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyroku w sprawie podatku handlowego. Trybunał nie zgodził się z Komisją Europejską, że podatek jest niedozwoloną pomocą publiczną. Teraz Komisja Europejska ma czas na ewentualne odwołanie się do wyroku. Przypomnijmy, podatek, który rząd zamierzał nałożyć na wielkie sieci handlowe został wprowadzony w 2016 roku, a potem zawieszony po tym, gdy wątpliwości zgłosiła Komisja Europejska. Jej zdaniem, podatek byłby nieuprawnioną pomocą państwa dla niektórych podmiotów gospodarczych. Polska zawiesiła podatek do końca tego roku, co oznacza, że teoretycznie od 1 stycznia 2020 mógłby zacząć obowiązywać. Ustawa przewidywała, że wysokość daniny zależałaby od miesięcznych obrotów firmy: jeśli mieściłyby się one w przedziale od 17 do 170 milionów miesięcznie – to firma musiałaby odprowadzić z tego do budżetu państwa 0,8 procent. Jeśli obroty przekroczyłyby 170 milionów – podatek wyniósłby 1,4 procent. Kwota wolna od podatku została ustalona na poziomie 204 milionów złotych w skali roku.

Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

Ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. źródło: https://twitter.com/mmagierowski
Ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. źródło: https://twitter.com/mmagierowski
Stało się to przed gmachem placówki dyplomatycznej i wywołało oburzenie. Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany we wtorek przed budynkiem ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tel Awiwie. Napastnik miał otworzyć drzwi samochodu, którym jechał dyplomata, opluć go oraz wypomnieć mu polskie pochodzenie. Magierowskiemu zdążył zrobić mu zdjęcie. O zdarzeniu została poinformowana miejscowa policja, a mężczyznę udało się szybko zatrzymać. Atak na ambasadora skomentował m.in. premier Mateusz Morawiecki nazywając go "rasistowskim" i "niedopuszczalnym". Ubolewanie z powodu incydentu wyraziła także ambasador Izraela w Polsce Anna Azari i potępiła ten akt przemocy. W związku ze sprawą została ona dzisiaj wezwana do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.
1234567

FOTOGALERIA

Nie zabierajmy młodych z lasu!
Polki walczą w wyborach lokalnych w Brandenburgii
Wybory do Europarlamentu - Szwedzi, Brytyjczycy i Holendrzy już głosują
"Być mamą Kajtusia" - reportaż Małgorzaty Furgi
Wysokie ceny oraz niedobory pracowników sezonowych
"Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
"Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
"Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
Raport ONZ: milion ziemskich gatunków zagrożonych wyginięciem
Ukraina z nowym prezydentem, ale bez parlamentu
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.