Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Największy od lat kryzys w stosunkach rosyjsko-brytyjskich, którego przyczyną jest próba otrucia na brytyjskim terytorium rosyjskiego oficera, szpiegującego na rzecz Wielkiej Brytanii i jego córki. Premier Theresa May oskarżyła o to Rosję i zapowiedziała sankcje, Rosja nie przyznaje się do winy.
Dziś stanowisko brytyjskiej premier poparły publicznie we wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone , Francja i Niemcy. Sekretarz generalny NATO. Stoltenberg ocenił, że atak na Siergieja Skripala jest nie do zaakceptowania i nie powinien mieć miejsca w cywilizowanym świecie.
Skripal to, przypomnijmy, były pułkownik rosyjskiego GRU, czyli wywiadu wojskowego, skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Próbowano go otruć za pomocą broni chemicznej. Substancja użyta do ataku to rosyjska odmiana środków paralityczno-drgawkowych. Do tej samej grupy środków V najsłynniejsze gazy bojowe sarin i soman.
Premier Theresa May zapowiedziała sankcje wobec Rosji, między innymi wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów wywiadu.
Rosja odrzuciła jednak jakiekolwiek oskarżenia w tej sprawie. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że żaden kraj nie może dawać Rosji ultimatum na rozwiązanie jakiejkolwiek kwestii w ciągu 24 godzin.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • prof. Maciej Drzonek - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, autor "Wykładnika profesora Drzonka" w Radiu Szczecin
  • Andrzej Łomanowski - znawca Rosji, wieloletni korespondent różnych mediów w Moskwie i Kijowie, dziennikarz Rzeczpospolitej
  • dr Przemysław Biskup - główny analityk do spraw Brexitu w ramach programu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie, (specjalista w dziedzinie relacji Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską i NATO oraz roli UE w brytyjskiej polityce wewnętrznej)
  • Grzegorz Ślubowski - kierownik Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia w Warszawie, były wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie
  • dr Krzysztof Liedel - dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas

 

Zobacz także

2018-04-30, godz. 22:20 Korytarze życia wkrótce obowiązkowe dla kierowców Korytarze życia ratują życie - dosłownie. Szybszy przejazd pogotowia ratunkowego do ofiar zdarzeń drogowych to dziś, w dobie coraz większego ruchu na drogach… » więcej 2018-04-26, godz. 20:27 Sprawa Alfiego Evansa wyzwaniem dla współczesności [ROZMOWA] Świat wstrzymuje oddech obserwując walkę rodziców o utrzymanie przy życiu dwuletniego Alfiego Evansa. Dziecko cierpi na niezdiagnozowaną neurologiczną… » więcej 2018-04-26, godz. 20:30 Targi dla uczniów, targi dla pracowników [ROZMOWA] Przed absolwentami nielicznych już gimnazjów i szkół podstawowych pierwsza poważna życiowa decyzja. Trzeba wybrać szkołę, w której będą kontynuować… » więcej 2018-04-25, godz. 20:16 Błędy w PIT-ach [ROZMOWA] Niepodpisane zeznanie, brak wszystkich załączników czy nieścisłości rachunkowe - m.in. takie błędy popełniamy rozliczając się z fiskusem. Termin na… » więcej 2018-04-25, godz. 20:07 Surowe kary za znęcenie się nad zwierzętami [ROZMOWA] Nawet do 5 lat więzienia może wynieść kara za znęcanie się nad zwierzętami doprowadzając je do śmierci. Poza tym obligatoryjna dla sprawcy jest nawiązka… » więcej 2018-04-25, godz. 20:00 Najwyższa Izba Kontroli o jedzeniu w szpitalach [ROZMOWA] Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle. Od 10 lat żywienie pacjentów w polskich szpitalach jest skandaliczne, z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika… » więcej 2018-04-24, godz. 20:56 Jest porozumienie z częścią środowisk osób niepełnosprawnych [ROZMOWA] Rząd podpisał porozumienie z częścią środowisk osób niepełnosprawnych. Dokument zawiera trzy punkty, w tym zrównanie rent socjalnych z rentą z tytułu… » więcej 2018-04-24, godz. 21:01 Czy picie alkoholu na bulwarach będzie legalne? [ROZMOWA] Szczecińscy radni mieli we wtorek zdecydować, czy picie alkoholu na szczecińskich bulwarach będzie legalne. Podczas sesji rady miasta projekt uchwały w tej… » więcej 2018-04-19, godz. 19:47 Jaki będzie los niezależnych księgarni? [ROZMOWA] Kameralne, niezależne księgarnie w Polsce powoli odchodzą w zapomnienie. W całej Polsce działa ich tylko ok. 150. Czytelnicy wolą, kierując się ceną… » więcej 2018-04-19, godz. 19:43 Pogoń Szczecin w przeddzień jubileuszu [ROZMOWA] W sobotę Pogoń Szczecin będzie świętować jubileusz 70-lecia istnienia. Historia klubu zaczęła się 21 kwietnia 1948 roku kiedy – pod patronatem szczecińskich… » więcej
163164165166167