Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Piesi mają bezwzględne pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy znajdują się już na pasach, ale także wtedy, gdy dopiero na nie zamierzają wkroczyć – taka jest najnowsze oficjalne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury. Dotarł do niego jeden z internautów, a opublikował je portal brd24. To dla kierowców szok, bo jeszcze kilka miesięcy temu wykładnia prawa była zupełnie inna.

Piesi i kierowcy to na ulicy ogień i woda. Jedni oskarżają drugich o powodowanie zagrożeń w ruchu drogowym. Kierowcy opowiadają o przechodniach, wbiegających nagle na jezdnię, a piesi narzekają na kierujących, że przed pasami nawet nie zwalniają. Dodatkowy zamęt czynią przepisy prawa, wykluczające się nawzajem. Jedne stanowią, że pierwszeństwo ma pieszy na przejściu, inne – że pieszy, wkraczający na to przejście.

Z tego właśnie powodu egzaminu na prawo jazdy rok temu nie zdała kursantka, która grzecznie zatrzymała się przed przejściem dla pieszych i przepuściła czekających przechodniów. Odwołała się do sądu, a ten przyznał, że rzeczywiście dopuściła się wykroczenia, ale nie naraziła niczyjego życia.

W tym roku w naszym regionie już doszło do 54 wypadków na przejściach dla pieszych, w których zginęło 5 osób, a 52 zostały ranne. W całym ubiegłym roku na pasach w 73 wypadkach zginęło 8 osób, rannych zostało 68. To oznacza, że ten rok może być nieporównanie gorszy niż ubiegły.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Piotr Czypicki - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, które jest członkiem Koalicji Piesza Polska;
  • Filip Grega – socjolog bezpieczeństwa ruchu drogowego, Fundacja SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy;
  • Marek Młodożeniec – biegły sądowy w dziedzinie techniki samochodowej i bezpieczeństwa ruchu;
  • Janusz Popiel - prezes Alter Ego, Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.
 

Zobacz także

2018-07-24, godz. 19:45 Opieka nad seniorami w miejscu zamieszkania lepsza niż DPS Polskie społeczeństwo się starzeje. Żyjemy wprawdzie coraz dłużej i często w lepszej kondycji niż nasi dziadkowie, ale też pojawiają się problemy… » więcej 2018-07-24, godz. 19:49 „Sorrenciaki” mają swoje muzeum Od piątku Szczecin ma nowe muzeum. Zwiastuje je już od wejścia biały fortepian nad plenerową sceną muzyczną. W legendarnej willi Sorrento otwarto Muzeum… » więcej 2018-07-19, godz. 20:15 Turystyka wodna w tym kajakowa w regionie Kosztowały 4 miliony złotych i w końcu można nich korzystać. Nowe nabrzeże i przystań kajakowa w Siadle Dolnym są już oficjalnie otwarte. Jutro z tej… » więcej 2018-07-19, godz. 20:13 Jarmark Jakubowy - marka Szczecina Sery z tradycją, regionalne miody, przetwory oraz rękodzieło, ale przede wszystkim dobra atmosfera. Tak jest i w tym roku na rozpoczętym dziś 10. Jarmarku… » więcej 2018-07-18, godz. 20:10 70 historii na 70-lecie Pogoni Szczecin „Duma Pomorza” świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Pogoń Szczecin to, nawet dla osób, które nie kibicują – prawdziwa marka naszego miasta… » więcej 2018-07-18, godz. 20:05 Urlop – prawo czy obowiązek pracownika? W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A… » więcej 2018-07-18, godz. 19:59 „Zielona karta” dla pracowników zza wschodniej granicy Pierwsze uderzyły na alarm firmy budowlane. Potem gastronomia i hotelarstwo. Teraz narzekają właściciele gospodarstw sadowniczych, warzywnych, owocowych i… » więcej 2018-07-17, godz. 21:09 Protesty rolników [ROZMOWA] - Protesty są w jakiejś mierze gestem desperacji oszukiwanych i okradanych od lat rolników. Sprawę problemów cenowych owoców miękkich obserwuję od lat… » więcej 2018-07-17, godz. 21:48 Wypadki z udziałem motocyklistów [ROZMOWA] Do 15 lipca tego roku na zachodniopomorskich drogach doszło do 51 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęło sześć osób, a 50 zostało rannych - takie… » więcej 2018-07-16, godz. 21:05 Szczyt NATO. Podsumowanie [ROZMOWA] Zwiększenie wydatków na obronę - to najważniejsze ustalenia szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Brukseli. Prezydent… » więcej
163164165166167