Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wojciech Chmurak - radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, autor bloga PrawoPracyPorady.pl
  • Ryszard Siwiec - przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • dr Dorota Głogosz - adiunkt w Zakładzie Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
  • Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący OPZZ
 

Zobacz także

2018-09-12, godz. 21:39 500 plus także dla emerytów? Krążący od przynajmniej ubiegłego roku pomysł „trzynastej” emerytury odżył w ostatnich dniach po wypowiedziach dwóch prominentnych przedstawicieli… » więcej 2018-09-12, godz. 21:37 W 2019 zarobimy więcej, rząd zdecydował o płacy minimalnej i stawce godzinowej O 150 zł - do 2250 złotych brutto wzrośnie od nowego roku płaca minimalna, zaś stawka godzinowa będzie wyższa o złotówkę od tegorocznej. To więcej… » więcej 2018-09-11, godz. 20:47 Sezon na grypę i niechęć do szczepień Kaszel, ból gardła i gorączka. To objawy, których nie powinniśmy bagatelizować. Rozpoczyna się bowiem kolejny sezon grypowy. Do aptek trafiły już zalecane… » więcej 2018-09-11, godz. 20:46 Zachodniopomorska Szczecińska Szkoła Ćwiczeń Dzięki niej studenci ostatnich lat kierunków pedagogicznych będą mogli weryfikować swoją wiedzę teoretyczną w praktyce. Po ponad 20 latach przerwy ponownie… » więcej 2018-09-11, godz. 20:43 Zabójstwo na przepustce? W Warszawie doszło ostatnio do podwójnego zabójstwa. Zginęła kobieta i jej trzyletni syn. Na policję zgłosiła się matka ofiary, która nie mogła dostać… » więcej 2018-09-10, godz. 22:02 Po wyborach w Szwecji Po wczorajszych wyborach parlamentarnych Szwecję czeka żmudny proces tworzenia rządu, bo żadna z partii nie uzyskała większości, pozwalającej jej na samodzielne… » więcej 2018-09-10, godz. 21:36 Jutro nowa książka Boba Woodwarda - będzie trzęsienie ziemi w Waszyngtonie? Wszystko wskazuje na to, że najnowsza książka Boba Woodwarda, legendy amerykańskiego żurnalizmu okaże się tegorocznym hitem nie tylko na rynku księgarskim… » więcej 2018-09-10, godz. 21:22 Nie dla fermy świń w Przelewicach Pięć lat temu mieszkańcy gminy Przelewice skutecznie zniechęcili duńskiego inwestora, który we wsi chciał ulokować fermę norek. Teraz zaś mają kolejny… » więcej 2018-09-06, godz. 21:16 Odszkodowania od Niemiec za II wojnę światową W 2017 r. przez polskie media przetoczyła się fala dyskusji na temat odszkodowań od Niemiec za straty związane z wojną i okupacją. Jedynym ich efektem był… » więcej 2018-09-06, godz. 21:20 Szkolne ubezpieczenia Indywidualnie czy grupowo, czy w ramach ubezpieczenia w szkole czy – jeszcze dodatkowo? Przed takimi "ubezpieczeniowymi" dylematami stają rodzice wraz z początkiem… » więcej
163164165166167