Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
„Ale chroń mnie Panie od pogardy. Od nienawiści strzeż mnie Boże”. Cytat z wiersza „Modlitwa o wschodzie słońca” Nataniela Tannenbauma dla całego pokolenia Polaków słuchających piosenek Jacka Kaczmarskiego był drogowskazem i przykazaniem. Dziś nikt nie czyta Tannenbauma i rzadko kto słucha Kaczmarskiego, a to czytanie i słuchanie przydałoby się nam, Polakom, w tej chwili najbardziej. Bo jak się wydaje, to właśnie pogarda dla wielu stała się emocją kierującą ich słowami i działaniami. W poruszającym wpisie na jednym z portali społecznościowych zwróciła na to uwagę Magdalena Filis, pełniąca obowiązki przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji.

"Żadna realna zmiana nie nastąpi bez uszanowania godności człowieka, nawet tego, albo szczególnie tego, który sobie gorzej radzi w życiu i nie poszedł na studia. Nie będzie żadnej rewolucji, będzie ewolucja. I od nas zależy, czy po drodze zostaniemy sami na samotnej wyspie ze swoimi hasłami o demokracji, czy urządzimy tą wyspę tak, żeby ludzie, których nie rozumiemy, też mieli na nie swoje miejsce" - podsumowała swój apel liderka KOD.

Ale przecież pogarda dla myślących i żyjących inaczej nie jest odkryciem ostatnich dni, tygodni czy lat. W eseju sprzed dwóch lat „Dialog w czasach pogardy” w czasopiśmie „Dialog' Ewa Chomicka, polonistka i antropolog przywołuje przykład izraelskiego filozofa Avishai Margalita, który stworzył pojęcie „przyzwoitego społeczeństwa”. „Znakiem owej przyzwoitości jest eliminacja upokarzania, pogardy – zarówno ze strony władz, jak i we wzajemnym odnoszeniu się do siebie przez ludzi” - pisze Chomicka.

Być może jako społeczeństwo znaleźliśmy się w tym momencie historii, w którym warto, trzeba i należy zacząć ze sobą rozmawiać - o co apelowała też Magdalena Filiks.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Magdalena Filiks - p.o. przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji
  • dr hab. Arkadiusz Jabłoński - Katedra Filozofii Społecznej, Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • dr hab. Sławomir Sowiński - politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Jan Śpiewak - socjolog, aktywista miejski
 

Zobacz także

2020-07-15, godz. 20:12 Mięso z krajem pochodzenia Sieci handlowe w naszym kraju sprzedają także mięso z importu. Tymczasem od końca września mięso sprzedawane na wagę będzie dodatkowo oznakowane flagą… » więcej 2020-07-15, godz. 20:10 Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem. Orlen ma także przejąć PGNiG. To początek tworzenia multikoncernu energetycznego, który ma prowadzić… » więcej 2020-07-14, godz. 23:29 Strefa Płatnego Parkowania powraca Dziś wróciła Strefa Płatnego Parkowania, którą Szczecin zawiesiło z powodu pandemii koronawirusa. Wkrótce ma być jeszcze drożej. Polityka parkingowa… » więcej 2020-07-14, godz. 23:25 Kampania prezydencka a zjawisko hejtu 8 gwiazdek (napis skrywające wulgarne hasło), obraźliwe happeningi, wyzwiska na forach internetowych - tak wyglądała końcówka prezydenckiej kampanii wyborczej… » więcej 2020-07-13, godz. 20:26 Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie Andrzej Duda wygrywa II turę wyborów prezydenckich w Polsce i pozostanie w Pałacu Prezydenckim przez najbliższe pięć lat. Różnica między kandydatami była… » więcej 2020-07-09, godz. 20:22 Kampania wyborcza 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego – takie były oficjalne wyniki po pierwszej turze wyborów. W najbliższą niedzielę druga… » więcej 2020-07-08, godz. 21:05 Segregacja śmieci po nowemu Nie wszystkie plastiki do żółtego pojemnika, a odpady zielone już nie do ekoportu. Czy zmienione przez władze Szczecina zasady segregacji śmieci pozwolą… » więcej 2020-07-08, godz. 21:04 II tura wyborów prezydenckich W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich. Nasi eksperci wyjaśnią, jak w sposób prawidłowy i bezpieczny sposób oddać swój głos. Czy idziecie na w… » więcej 2020-07-07, godz. 21:24 75 lat polskiego Szczecina 75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach… » więcej 2020-07-06, godz. 19:12 Efekty zdalnego nauczania Zdalne nauczanie w czasie pandemii zdało egzamin – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Mimo braków sprzętowych… » więcej
12345