Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Statystycznie 200 szkód dziennie powodują polscy kierowcy na zagranicznych drogach - wynika z najnowszego raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najwięcej, aż połowę z nich – w Niemczech. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy, ubezpieczyciele odnotowali ponad 75 tys. zdarzeń. Aż o 10 tys. więcej niż w 2017. Z tego powodu nasze firmy ubezpieczeniowe musiały wypłacić miliard 300 milionów zł odszkodowań.

Co gorsza, część kierowców nie tylko po kraju jeździ bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, zdarza im się także wyjechać bez OC za granicę. A to już sprawa poważna, bo złapani bez niego przez policję zapłacą niemałe kary – w euro. Jeśli zaś spowodują kolizję lub co gorsza wypadek – wtedy z własnej kieszeni będą musieli pokryć koszty napraw i ewentualnego leczenia poszkodowanych oraz odszkodowań, wszystko w unijnej walucie. A jak wiadomo, szczególnie opłaty za leczenie oraz odszkodowania mogą sięgać astronomicznych kwot.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Małgorzata Serbin - licencjonowany Instruktor Techniki Jazdy;
  • Marek Białkowski - adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Ubezpieczeń Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • Marek Rupental - doradca transportowy DT Consulting, były policjant i były inspektor transportu drogowego;
  • Mariusz Witchowski - prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
  • Marcin Broda - redaktor naczelny „Dziennika Ubezpieczeniowego”.
 

Zobacz także

2020-07-15, godz. 20:12 Mięso z krajem pochodzenia Sieci handlowe w naszym kraju sprzedają także mięso z importu. Tymczasem od końca września mięso sprzedawane na wagę będzie dodatkowo oznakowane flagą… » więcej 2020-07-15, godz. 20:10 Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem. Orlen ma także przejąć PGNiG. To początek tworzenia multikoncernu energetycznego, który ma prowadzić… » więcej 2020-07-14, godz. 23:29 Strefa Płatnego Parkowania powraca Dziś wróciła Strefa Płatnego Parkowania, którą Szczecin zawiesiło z powodu pandemii koronawirusa. Wkrótce ma być jeszcze drożej. Polityka parkingowa… » więcej 2020-07-14, godz. 23:25 Kampania prezydencka a zjawisko hejtu 8 gwiazdek (napis skrywające wulgarne hasło), obraźliwe happeningi, wyzwiska na forach internetowych - tak wyglądała końcówka prezydenckiej kampanii wyborczej… » więcej 2020-07-13, godz. 20:26 Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie Andrzej Duda wygrywa II turę wyborów prezydenckich w Polsce i pozostanie w Pałacu Prezydenckim przez najbliższe pięć lat. Różnica między kandydatami była… » więcej 2020-07-09, godz. 20:22 Kampania wyborcza 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego – takie były oficjalne wyniki po pierwszej turze wyborów. W najbliższą niedzielę druga… » więcej 2020-07-08, godz. 21:05 Segregacja śmieci po nowemu Nie wszystkie plastiki do żółtego pojemnika, a odpady zielone już nie do ekoportu. Czy zmienione przez władze Szczecina zasady segregacji śmieci pozwolą… » więcej 2020-07-08, godz. 21:04 II tura wyborów prezydenckich W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich. Nasi eksperci wyjaśnią, jak w sposób prawidłowy i bezpieczny sposób oddać swój głos. Czy idziecie na w… » więcej 2020-07-07, godz. 21:24 75 lat polskiego Szczecina 75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach… » więcej 2020-07-06, godz. 19:12 Efekty zdalnego nauczania Zdalne nauczanie w czasie pandemii zdało egzamin – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Mimo braków sprzętowych… » więcej
12345