Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Statystycznie 200 szkód dziennie powodują polscy kierowcy na zagranicznych drogach - wynika z najnowszego raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najwięcej, aż połowę z nich – w Niemczech. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy, ubezpieczyciele odnotowali ponad 75 tys. zdarzeń. Aż o 10 tys. więcej niż w 2017. Z tego powodu nasze firmy ubezpieczeniowe musiały wypłacić miliard 300 milionów zł odszkodowań.

Co gorsza, część kierowców nie tylko po kraju jeździ bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, zdarza im się także wyjechać bez OC za granicę. A to już sprawa poważna, bo złapani bez niego przez policję zapłacą niemałe kary – w euro. Jeśli zaś spowodują kolizję lub co gorsza wypadek – wtedy z własnej kieszeni będą musieli pokryć koszty napraw i ewentualnego leczenia poszkodowanych oraz odszkodowań, wszystko w unijnej walucie. A jak wiadomo, szczególnie opłaty za leczenie oraz odszkodowania mogą sięgać astronomicznych kwot.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Małgorzata Serbin - licencjonowany Instruktor Techniki Jazdy;
  • Marek Białkowski - adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Ubezpieczeń Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • Marek Rupental - doradca transportowy DT Consulting, były policjant i były inspektor transportu drogowego;
  • Mariusz Witchowski - prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
  • Marcin Broda - redaktor naczelny „Dziennika Ubezpieczeniowego”.
 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej
12345