Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Jezioro Szmaragdowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jezioro Szmaragdowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc i to nie tylko samej Puszczy Bukowej, ale całego Szczecina. Jezioro Szmaragdowe ma już 94 lata. Początkowo miejsce, gdzie leży, było wyrobiskiem kopalni kredy i margla. W lipcu 1925 roku robotnicy podczas prac natrafili na wodę i tak doszło do zalania.

Z tą historią wiąże się też pewna legenda. Zgodnie z nią w zalaniu nie było przypadku. Na terenie ówczesnej kopalni miał bowiem grasować złośliwy duch o imieniu Skarbek. Zgromadzone przez siebie bogactwo miał ukryć pod ziemią. Gdy jeden z górników natrafił kilofem na skarbiec Skarbka, ten w przypływie złości zalał wszystko wodą ukrywając jednocześnie zebrane kosztowności.

Więcej na ten temat będzie można zapewne usłyszeć podczas świętowania urodzin jeziora. To już w najbliższą niedzielę. Będzie szmaragdowy tort oraz gry, zabawy i warsztaty.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Karolina Ignaszak - dyrektor Szczecińskiego Centrum Edukacji Ekologicznej "Szmaragdowe-Zdroje"
  • Przemysław Olejnik - przewodnik po terenach Jeziora Szmaragdowego
  • Przemysław Głowa - przewodnik miejski

Zobacz także

2019-12-12, godz. 20:50 Majsterkowanie po Adamie Słodowym Był guru i technicznym autorytetem dla kilku pokoleń majsterkowiczów. We wtorek w wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy – popularyzator nauki, autor i prowadzący… » więcej 2019-12-12, godz. 20:49 UE – Bruksela – Klimat – Węgiel W Brukseli po godzinie 15 rozpoczął się szczyt UE, na którym szefowie państw i rządów próbują osiągnąć porozumienie w sprawie celu neutralności klimatycznej… » więcej 2019-12-12, godz. 20:47 38. rocznica stanu wojennego Celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku, ponieważ zagrażały one systemowi… » więcej 2019-12-11, godz. 22:07 Szkolenie pierwszej pomocy u dzieci Jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia? Jak udzielić pierwszej pomocy? Tego m.in. uczyli ratownicy z Akademii Ratownictwa LUX MED. W sumie w kampanii… » więcej 2019-12-11, godz. 21:43 Plac Orła Białego - finał prototypowania Dwa nowe parkingowce, nowa, droższa Strefa Płatnego Parkowania, ograniczona liczba miejsc parkingowych - to plany urzędników po trwającym prawie pół roku… » więcej 2019-12-11, godz. 21:36 Sprawa Mariana Banasia i możliwe scenariusze rozwiązania konfliktu Trwa wymiana ciosów pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a kierownictwem Najwyższej Izby Kontroli. Politycy PiS chcą, by prezes NIK Marian Banaś zrezygnował ze… » więcej 2019-12-10, godz. 21:35 Rosja wykluczona z imprez sportowych? Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej jednogłośnie zarekomendował Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu nałożenie na Rosję kary czteroletniej… » więcej 2019-12-10, godz. 21:34 Zachodniopomorskie – jedyny region bez ASF Pierwszy przypadek ASF w Wielkopolsce. W powiecie wolsztyńskim w okolicach Kębłowa znaleziono dzika, u którego stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń… » więcej 2019-12-10, godz. 21:24 Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk "Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia" – napisała Akademia Szwedzka w uzasadnieniu… » więcej 2019-12-09, godz. 21:42 Charytatywne paczki wędrują do potrzebujących Świeczniki adwentowe w oknach, choinki i dekoracje na ulicach miast i miasteczek, ruch w sklepach, świąteczne piosenki w radiu – wszystko przypomina o nadchodzących… » więcej
12345