Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Uporczywe uchylanie się od przekazania żądanych dokumentów oraz brak szacunku dla naszego państwa były powodami, dla których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową karę na zagraniczny podmiot. Firma Engie Energy z siedzibą w Szwajcarii ma zapłacić 40 milionów euro, czyli 172 miliony złotych. To efekt dochodzenia ws. potencjalnej zmowy przy realizacji projektu Nord Stream 2.

Urząd wszczął postępowanie w maju ubiegłego roku po tym, jak spółka utworzona do budowy gazociągu Nord Stream 2 nie dostarczała dokumentów których domagał się Urząd, Dotyczyły one postępowania antymonopolowego. Urząd sprawdzał czy Engie Enery oraz pięć innych podmiotów nie utworzyły wspólnego przedsiębiorstwa bez zgody Polski. To element postępowania przeciwko Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2.

Niestety prawnicy już studzą emocje. Ich zdaniem, Polskę czeka długa i kosztowna batalia sądowa, należy się bowiem spodziewać, iż szwajcarska firma odwoła się od decyzji UOKiK-u.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Michał Lizak - adwokat reprezentujący Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
  • prof. Dariusz Zarzecki - kierownik Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Uniwersytet Szczeciński
  • Marcin Roszkowski - prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego
  • Jakub Wiech – prawnik, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345