Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 kobiet – którą ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda zaproponował w swojej kampanii wyborczej prezentował 4 lat temu – znowu powraca. Tak jak poprzednio – z poparciem związkowców z Solidarności i OPZZ. Ale również, jak się okazuje – pracodawcy nie mówią nie. Po ostatnich obradach Rady Dialogu Społecznego okazało się, że zarówno Konfederacja Lewiatan, jak i Pracodawcy RP zadeklarowali gotowość do rozmów.
Według medialnych doniesień, ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda powróci w kampanii do tego pomysłu. Już podobno prowadzone są w tej sprawie rozmowy.
Emerytura wielu Polakom jawi się jako czas zasłużonego odpoczynku po wielu latach pracy. Dlatego wydłużenie granicy przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet przez rządzącą poprzednio koalicję PO i PSL wywołało społeczne oburzenie. Rząd Zjednoczonej Prawicy przywrócił poprzedni wiek emerytalny, czym zaskarbił sobie sympatię wyborców. Ale już nie ekonomistów, którzy podkreślali, że to budżet państwa poniesie konsekwencje takiego rozwiązania.
Pomysł przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniej wysługi lat ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy wskazują, że to nie żadna łaska, tylko sprawiedliwość dla ludzi, którzy zaczęli pracować w bardzo młodym wieku. Przeciwnicy uważają natomiast, ze to bomba, która rozsadzi system emerytalny.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marek Białkowski - adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego; adwokat
  • Wojciech Osman - przewodniczący Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ "Solidarność 80"
  • Piotr Sobeyko-Bejnarowicz - doradca podatkowy, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • Przemysław Zgórzak - dział prawny Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego
  • dr Antoni Kolek - prezes Instytutu Emerytalnego

Zobacz także

2019-12-05, godz. 19:43 PISA 2018 – polscy uczniowie coraz wyżej Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce w Europie i pierwszej dziesiątce na świecie w międzynarodowym badaniu PISA 2018. W tym największym edukacyjnym… » więcej 2019-12-05, godz. 19:46 Kolorowe jarmarki bożonarodzeniowe Św. Mikołaj, karuzela wenecka, grzane wino, pokazy filmów, przysmaki i pamiątki oraz warsztaty a także koncerty. To nie wszystkie atrakcje rozpoczynającego… » więcej 2019-12-05, godz. 19:40 NIK – sprawa Banasia, sprawa Kwiatkowskiego Marian Banaś, wybrany przez Prawo i Sprawiedliwość prezes Najwyższej Izby Kontroli, nie zamierza ustąpić ze stanowiska. Śledztwo w sprawie oświadczeń… » więcej 2019-12-04, godz. 19:55 Scena dla kobiet, czyli powstanie wyjątkowa płyta 30 wokalistek i instrumentalistek chce w styczniu wejść do studia i nagrać profesjonalną płytę. Znajdą się na niej jazzowe, bluesowe oraz rockowe standardy… » więcej 2019-12-04, godz. 19:53 Opłaty uzdrowiskowe Na rządowej propozycji nasz region może stracić kilkadziesiąt milionów złotych - alarmują przedstawiciele zachodniopomorskich, nadmorskich samorządów… » więcej 2019-12-04, godz. 19:51 Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami! "Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami!” - to hasło demonstracji jakie w niedzielę zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Iustitia… » więcej 2019-12-03, godz. 20:45 Szczyt NATO w cieniu sporów i krytyki "Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, odpowie cały Sojusz" – tak mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg… » więcej 2019-12-03, godz. 20:50 Zagrożenie terrorystyczne przed świętami? Od zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie w grudniu 2016 roku, służby bezpieczeństwa na terenie całych Niemiec udaremniły siedem zamachów - informuje… » więcej 2019-12-03, godz. 20:57 Dopłaty do zakupu aut elektrycznych Są przepisy, czekamy na efekty. Co prawda rozporządzenie o dopłatach do samochodów elektrycznych już obowiązuje, ale czekamy na ogłoszenie naboru wniosków… » więcej 2019-12-02, godz. 20:29 Znowu rośnie liczba zakażeń HIV 24 tysiące osób zarażonych wirusem HIV żyje obecnie w Polsce. Od stwierdzenia pierwszego przypadku – w 1985 roku – zmarło prawie półtora tysiąca. Wirus… » więcej
12345