Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 kobiet – którą ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda zaproponował w swojej kampanii wyborczej prezentował 4 lat temu – znowu powraca. Tak jak poprzednio – z poparciem związkowców z Solidarności i OPZZ. Ale również, jak się okazuje – pracodawcy nie mówią nie. Po ostatnich obradach Rady Dialogu Społecznego okazało się, że zarówno Konfederacja Lewiatan, jak i Pracodawcy RP zadeklarowali gotowość do rozmów.
Według medialnych doniesień, ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda powróci w kampanii do tego pomysłu. Już podobno prowadzone są w tej sprawie rozmowy.
Emerytura wielu Polakom jawi się jako czas zasłużonego odpoczynku po wielu latach pracy. Dlatego wydłużenie granicy przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet przez rządzącą poprzednio koalicję PO i PSL wywołało społeczne oburzenie. Rząd Zjednoczonej Prawicy przywrócił poprzedni wiek emerytalny, czym zaskarbił sobie sympatię wyborców. Ale już nie ekonomistów, którzy podkreślali, że to budżet państwa poniesie konsekwencje takiego rozwiązania.
Pomysł przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniej wysługi lat ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy wskazują, że to nie żadna łaska, tylko sprawiedliwość dla ludzi, którzy zaczęli pracować w bardzo młodym wieku. Przeciwnicy uważają natomiast, ze to bomba, która rozsadzi system emerytalny.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marek Białkowski - adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego; adwokat
  • Wojciech Osman - przewodniczący Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ "Solidarność 80"
  • Piotr Sobeyko-Bejnarowicz - doradca podatkowy, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • Przemysław Zgórzak - dział prawny Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego
  • dr Antoni Kolek - prezes Instytutu Emerytalnego
 

Zobacz także

2020-07-08, godz. 21:05 Segregacja śmieci po nowemu Nie wszystkie plastiki do żółtego pojemnika, a odpady zielone już nie do ekoportu. Czy zmienione przez władze Szczecina zasady segregacji śmieci pozwolą… » więcej 2020-07-08, godz. 21:04 II tura wyborów prezydenckich W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich. Nasi eksperci wyjaśnią, jak w sposób prawidłowy i bezpieczny sposób oddać swój głos. Czy idziecie na w… » więcej 2020-07-07, godz. 21:24 75 lat polskiego Szczecina 75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach… » więcej 2020-07-06, godz. 19:12 Efekty zdalnego nauczania Zdalne nauczanie w czasie pandemii zdało egzamin – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Mimo braków sprzętowych… » więcej 2020-07-02, godz. 20:03 Wakacje i pandemia Rozpoczęły się wakacje. Czy nadmorskie gminy, pensjonaty i hotele są oblężone? W jakim stopniu prezydencki projekt bonu turystycznego pozwoli polskim rodzinom… » więcej 2020-07-02, godz. 20:02 Gazprom zwrócił polskiej spółce prawie 6 mld złotych Prawie 6 mld złotych nadpłaty za dostarczony gaz zwrócił Polsce rosyjski Gazprom. Od początku lipca cena dla odbiorców spadła o 10 procent. Czy nasze bezpieczeństwo… » więcej 2020-07-01, godz. 21:15 Letnie kolonie w czasie pandemii Tylko 240 tysięcy dzieci skorzysta w tym roku ze zorganizowanego wypoczynku, czyli ponad milion mniej niż w 2019 roku. Obawa przed koronawirusem i kłopoty finansowe… » więcej 2020-06-30, godz. 19:21 Przed II turą wyborów prezydenckich... 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020, które podała Państwowa Komisja Wyborcza… » więcej 2020-06-25, godz. 19:22 Wybory prezydenckie. Ostatnia prosta... Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, by zawalczyć o głosy Polaków. Jak rywalizację Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni… » więcej 2020-06-24, godz. 20:41 Służby apelują do motocyklistów o rozsądek Statystyka śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów przeraża, tym bardziej, że coraz częściej się zdarza, że użytkownicy jednośladów nie posiadają… » więcej
12345