Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 kobiet – którą ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda zaproponował w swojej kampanii wyborczej prezentował 4 lat temu – znowu powraca. Tak jak poprzednio – z poparciem związkowców z Solidarności i OPZZ. Ale również, jak się okazuje – pracodawcy nie mówią nie. Po ostatnich obradach Rady Dialogu Społecznego okazało się, że zarówno Konfederacja Lewiatan, jak i Pracodawcy RP zadeklarowali gotowość do rozmów.
Według medialnych doniesień, ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda powróci w kampanii do tego pomysłu. Już podobno prowadzone są w tej sprawie rozmowy.
Emerytura wielu Polakom jawi się jako czas zasłużonego odpoczynku po wielu latach pracy. Dlatego wydłużenie granicy przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet przez rządzącą poprzednio koalicję PO i PSL wywołało społeczne oburzenie. Rząd Zjednoczonej Prawicy przywrócił poprzedni wiek emerytalny, czym zaskarbił sobie sympatię wyborców. Ale już nie ekonomistów, którzy podkreślali, że to budżet państwa poniesie konsekwencje takiego rozwiązania.
Pomysł przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniej wysługi lat ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy wskazują, że to nie żadna łaska, tylko sprawiedliwość dla ludzi, którzy zaczęli pracować w bardzo młodym wieku. Przeciwnicy uważają natomiast, ze to bomba, która rozsadzi system emerytalny.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marek Białkowski - adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego; adwokat
  • Wojciech Osman - przewodniczący Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ "Solidarność 80"
  • Piotr Sobeyko-Bejnarowicz - doradca podatkowy, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • Przemysław Zgórzak - dział prawny Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego
  • dr Antoni Kolek - prezes Instytutu Emerytalnego
 

Zobacz także

2020-09-10, godz. 19:31 Rekonstrukcja rządu anno 2020 Kto zostanie, a kto odejdzie z rządu? Przy ul. Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS w czwartek kolejna runda rozmów dotycząca rekonstrukcji gabinetu. Jakie zmiany… » więcej 2020-09-08, godz. 20:39 Przyszłość Lotniska Szczecin - Goleniów Z powodu pandemii koronawirusa Port Lotniczy Szczecin-Goleniów jest w fatalnej sytuacji finansowej. Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podkreśla, że rząd… » więcej 2020-09-08, godz. 20:42 Jak zachęcić pacjentów do profilaktyki antynowotworowej? Strach przed Covid-19 spowodował, że tylko w okresie od marca do maja liczba kart leczenia wydawanych chorym na nowotwory spadła o 25 procent. Natomiast od… » więcej 2020-09-07, godz. 21:27 Żniwa w Zachodniopomorskiem Zakończyły się żniwa w Zachodniopomorskiem. Szacunki mówiły o rekordowych plonach, tymczasem aura wyjątkowo nie sprzyjała w tym roku rolnikom. Czy ceny… » więcej 2020-09-07, godz. 21:25 Finansowanie ogrodu dendrologicznego Ogród dendrologiczny w Przelewicach wraz z pałacem i zabudowaniami folwarcznymi nie znajdzie się pod skrzydłami Ministerstwa Rolnictwa - tak zdecydowali radni… » więcej 2020-09-03, godz. 20:34 Nawoływanie do ataków na księży "Księżą są jak stonka, tępmy ich!", "Biskup największym trofeum łowieckim" – takie napisy pojawiły się w szczecińskim parku Andersa. Zawiadomienie… » więcej 2020-09-02, godz. 18:13 Rok szkolny w dobie pandemii Mierzenie temperatury, środki dezynfekujące, zasłonięte usta i nos oraz bezpieczna odległość. Rok szkolny w dobie pandemii koronawirusa to wyzwanie nie… » więcej 2020-09-01, godz. 21:18 Wybuch II wojny światowej O godzinie 4:40 w Wieluniu rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uderzenie w to miejsce, a także gdańskie Westerplatte było początkiem… » więcej 2020-08-27, godz. 19:06 40 lat Solidarności Najpierw Szczecin, później Gdańsk - 40 lat temu, 30 sierpnia 1980 w Szczecinie, zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe, powstała "Solidarność". Strajki… » więcej 2020-08-26, godz. 20:30 Czy uczelnie gotowe są na nowy rok akademicki? Szczecińskie uczelnie wyższe przygotowują się do nowego roku akademickiego. W jaki sposób prowadzona będzie nauka? Jakie plusy i minusy ma kształcenie na… » więcej
12345