Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 kobiet – którą ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda zaproponował w swojej kampanii wyborczej prezentował 4 lat temu – znowu powraca. Tak jak poprzednio – z poparciem związkowców z Solidarności i OPZZ. Ale również, jak się okazuje – pracodawcy nie mówią nie. Po ostatnich obradach Rady Dialogu Społecznego okazało się, że zarówno Konfederacja Lewiatan, jak i Pracodawcy RP zadeklarowali gotowość do rozmów.
Według medialnych doniesień, ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda powróci w kampanii do tego pomysłu. Już podobno prowadzone są w tej sprawie rozmowy.
Emerytura wielu Polakom jawi się jako czas zasłużonego odpoczynku po wielu latach pracy. Dlatego wydłużenie granicy przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet przez rządzącą poprzednio koalicję PO i PSL wywołało społeczne oburzenie. Rząd Zjednoczonej Prawicy przywrócił poprzedni wiek emerytalny, czym zaskarbił sobie sympatię wyborców. Ale już nie ekonomistów, którzy podkreślali, że to budżet państwa poniesie konsekwencje takiego rozwiązania.
Pomysł przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniej wysługi lat ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy wskazują, że to nie żadna łaska, tylko sprawiedliwość dla ludzi, którzy zaczęli pracować w bardzo młodym wieku. Przeciwnicy uważają natomiast, ze to bomba, która rozsadzi system emerytalny.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marek Białkowski - adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego; adwokat
  • Wojciech Osman - przewodniczący Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ "Solidarność 80"
  • Piotr Sobeyko-Bejnarowicz - doradca podatkowy, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • Przemysław Zgórzak - dział prawny Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego
  • dr Antoni Kolek - prezes Instytutu Emerytalnego

Zobacz także

2020-01-20, godz. 19:42 Czy i gdzie są granice krytyki prezydenta RP Sędzia poznańskiego sądu na jednym z portali społecznościowych skrytykował prezydenta Rzeczpospolitej. Już kilka godzin później zastępca rzecznika dyscyplinarnego… » więcej 2020-01-20, godz. 19:45 Alarm 112 dla osób głuchych już dostępny Osoby niepełnosprawne muszą się w życiu zmagać z wieloma przeciwnościami. Dla niektórych nawet dotarcie do sklepu czy lekarza jest problemem. Dla ułatwienia… » więcej 2020-01-16, godz. 19:34 Biblioteki otwierają się na obywateli Ukrainy Daleko od domu, rodziny, przyjaciół. Obce otoczenie, język, inna kultura. Dla większości imigrantów ekonomicznych jest trudnym doświadczeniem. Nie inaczej… » więcej 2020-01-16, godz. 19:33 Koniec przekręcania liczników w autach Lista rekordzistów ciągle się wydłuża. Pierwszy samochód, którego stan licznika policjanci sprawdzili już 2 stycznia – miał przebieg zmniejszony o prawie… » więcej 2020-01-16, godz. 19:30 Inflacja w górę – obligacje skarbowe też To, co widać gołym okiem w każdym sklepie spożywczym – potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Ceny rosną średnio w tempie 3,4 proc. w skali roku. Takiej… » więcej 2020-01-15, godz. 19:58 Oscary Trwa dobra passa polskiego kina. Po ubiegłorocznym sukcesie "Zimnej Wojny" - m.in. Złotej Palmie w Cannes i trzech nominacjach do Oscara, teraz kolejna polska… » więcej 2020-01-15, godz. 19:57 Wynajem krótkoterminowy Najpierw oglądamy mieszkanie w internecie, potem dzwonimy, wpłacamy pieniądze i podtrzymujemy kod pozwalający na wejście do lokalu. Potem już zachowujemy… » więcej 2020-01-15, godz. 19:55 Badanie na temat korupcji w służbie zdrowia W 2014 roku, według europejskiego badania opinii publicznej, nasz kraj był liderem korupcji w służbie zdrowia. Podobne badania przeprowadzone już dla polskiego… » więcej 2020-01-14, godz. 17:49 X symfonię Beethovena dokończy komputer X Symfonia Ludwika van Beethovena czeka na dokończenie. Międzynarodowy zespół chce tego dokonać przy pomocy komputerów. Wcześniej – na początku lat 90.… » więcej 2020-01-14, godz. 17:46 Bezrobocie w regionie - powód do satysfakcji czy zmartwienia? Historycznie niski poziom stopy bezrobocia w naszym regionie – tylko 6,8 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba osób poszukujących pracy zmalała w Zachodniopomorskiem… » więcej
12345