Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
fot. zbiory prywatne bohaterki reportażu
fot. zbiory prywatne bohaterki reportażu
Małgorzata Furga z Radia Szczecin, autorka reportażu pt. "Z okruchów pamięci", opowiadającego o losach ziemiaństwa na Kresach w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po wojnie, została uhonorowana wyróżnieniem specjalnym w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku".
28 grudnia podczas uroczystej gali w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku już po raz siódmy zostały nagrodzone najlepsze audycje radiowe i telewizyjne, poświęcone najnowszej historii Polski.
Reportaż "Z okruchów pamięci" Małgorzaty Furgi, przypomnimy dziś po 22.

"Grand Prix prezesa IPN" w kategorii "Wydarzenie" zdobył reportaż Jacka Słomińskiego pt. "Relikwie", o relikwiach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, odnalezionych podczas remontu budynku, w którym była przeprowadzana sekcja zwłok księdza.

W kategorii "Losy" uhonorowano producenta i autora zdjęć Roberta Krauza oraz scenarzystkę Dorotę Kanię za film dokumentalny "Ryngraf", opowiadający o ryngrafie znalezionym w 2017 r. na warszawskim Bródnie, podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.

Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak zdobyły nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii "Historia regionalna" za słuchowisko "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Reportaż opowiada o trzech tysiącach Polaków wywiezionych w 1944 r. do Ostaszkowa.

Jury przyznało też wyróżnienia specjalne: dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Poznaniu dziełu pt. "Szef", którego autorem jest Cezary Galek; dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Lublinie przypadło audycji pt. "Z okruchów pamięci" Małgorzaty Furgi, zaś dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Rzeszowie jury przyznało audycji Agnieszki Niemiec pt. "Orlęta bronią przemyskiego gniazda". Jury za specjalne wartości doceniło wyróżnieniem reportaż Dominum montes - góry Jana Pawła II autorstwa Adama Kraśnickiego.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 51 zgłoszeń z całego kraju. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.
 

Zobacz także

2020-09-23, godz. 12:25 "Homer, Bonus, Rokosz i inne psy" - reportaż Małgorzaty Furgi Renata Grudzień jest trenerem zwierząt i behawiorystką, ale także wolontariuszką w schronisku dla zwierząt w Choszcznie. Pomaga psom odzyskać wiarę w człowieka… » więcej 2020-09-22, godz. 09:53 "Polska jest tutaj, gdzie się urodziła" - reportaż Agaty Rokickiej Każdy ma swoją Arkadię - miejsce, które przywodzi na myśl dobre czasy. Pani Janina nazywa je "doliną marzeń". Dla niej tą doliną jest Zamarstynów, zatopiona… » więcej 2020-09-21, godz. 10:17 „Śniadanie na rozstaju torów” - reportaż Anny Kolmer Lata 1945-1948, to na ziemiach zachodnich czas masowych migracji ludności. Większa część z nich miała charakter przymusowy – przesunięcie granic skutkowało… » więcej 2020-09-16, godz. 12:42 "CWAŁ w Boninie" - reportaż Małgorzaty Frymus Fundacja Bonin i powołane przez nią Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej "CWAŁ" realizuje projekty, które zmieniają nie tylko samych ludzi, ale też ich… » więcej 2020-09-15, godz. 08:23 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" - reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2020-09-14, godz. 10:55 "Perkusja w Groszki" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Wulkan energii i balon łagodności w jednym. Perkusista, który zaraża pasją do muzyki. Grał z zespołami: Hey, Kolaboranci, Indios Bravos, Ira, Sklep z ptasimi… » więcej 2020-09-09, godz. 14:55 "Jan i Marysieńka współcześnie" - reportaż Anny Kolmer Historia może być pasjonującą przygodą, jeśli potrafimy opowiadać w sposób atrakcyjny. Nudny wykład nie zachęci do prowadzenia poszukiwań w bibliotekach… » więcej 2020-09-08, godz. 11:12 „Pogranicze w kwarantannie” - reportaż Joanny Skoniecznej W piątek, po kilku miesiącach oczekiwania, całkowicie otwarto granicę z landem Meklemburgia-Pomorze Przednie. Przez ostatnie tygodnie nie można było do pobliskich… » więcej 2020-09-07, godz. 09:50 "Zawsze przegrywa dziecko" - reportaż Małgorzaty Furgi Uczniowie z ADHD przyprowadzani są przez rodziców szukających pomocy do Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży z ADHD w Szczecinie działającej… » więcej 2020-09-03, godz. 15:25 „Konsul” - słuchowisko Magdaleny Wleklik Ogarnięta II WŚ Europa, walka wojsk i wywiadów. Polską placówką dyplomatyczną w Stambule kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca… » więcej
12345