Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
fot. zbiory prywatne bohaterki reportażu
fot. zbiory prywatne bohaterki reportażu
Małgorzata Furga z Radia Szczecin, autorka reportażu pt. "Z okruchów pamięci", opowiadającego o losach ziemiaństwa na Kresach w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po wojnie, została uhonorowana wyróżnieniem specjalnym w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku".
28 grudnia podczas uroczystej gali w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku już po raz siódmy zostały nagrodzone najlepsze audycje radiowe i telewizyjne, poświęcone najnowszej historii Polski.
Reportaż "Z okruchów pamięci" Małgorzaty Furgi, przypomnimy dziś po 22.

"Grand Prix prezesa IPN" w kategorii "Wydarzenie" zdobył reportaż Jacka Słomińskiego pt. "Relikwie", o relikwiach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, odnalezionych podczas remontu budynku, w którym była przeprowadzana sekcja zwłok księdza.

W kategorii "Losy" uhonorowano producenta i autora zdjęć Roberta Krauza oraz scenarzystkę Dorotę Kanię za film dokumentalny "Ryngraf", opowiadający o ryngrafie znalezionym w 2017 r. na warszawskim Bródnie, podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.

Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak zdobyły nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii "Historia regionalna" za słuchowisko "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Reportaż opowiada o trzech tysiącach Polaków wywiezionych w 1944 r. do Ostaszkowa.

Jury przyznało też wyróżnienia specjalne: dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Poznaniu dziełu pt. "Szef", którego autorem jest Cezary Galek; dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Lublinie przypadło audycji pt. "Z okruchów pamięci" Małgorzaty Furgi, zaś dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Rzeszowie jury przyznało audycji Agnieszki Niemiec pt. "Orlęta bronią przemyskiego gniazda". Jury za specjalne wartości doceniło wyróżnieniem reportaż Dominum montes - góry Jana Pawła II autorstwa Adama Kraśnickiego.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 51 zgłoszeń z całego kraju. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.

Zobacz także

2020-01-28, godz. 10:47 "Serce - suma piękna" reportaż Małgorzaty Frymus Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie leży w samym SERCU Szczecina. Ten centralnie położony kościół odwiedzany jest przez wszystkich… » więcej 2020-01-27, godz. 10:36 "Lekarstwo na szpitalną nudę" - reportaż Anny Kolmer W całej Polsce jest ich około 90. O szpitalnych szkołach nie mówi się zbyt wiele, często też nie zauważa się ich problemów. A bywa, że są one jedyną… » więcej 2020-01-23, godz. 05:00 „Benici” - audycja Joanny Skoniecznej Zmysłowa blondynka paląca papierosa...ubrana jedynie w pierścionek z wielkim ametystem. Tak wyglądała jedna z wielu, choć wyjątkowa, okładka przedwojennego… » więcej 2020-01-22, godz. 09:24 "Kraina poplątanych dróg" - reportaż Małgorzaty Furgi Po 10 latach pobytu za granicą, wrócili do Polski. Tęsnili przede wszystkim za za zachodniopomorskimi krajobrazami. Teresa T. Maja i Krzysztof Petelczyc, razem… » więcej 2020-01-21, godz. 12:33 ,,Dom w mojej głowie” - reportaż Pauliny Zaremby Egzystencjalna wędrówka po świecie obcym dla większości ludzi... Paweł Ilecki przekraczając próg domu myślał, że to sen. Jego losy przypominają sinusoidę… » więcej 2020-01-20, godz. 15:06 "Oni to my" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Babciu, dziadku, opowiedzcie, jak to było, kiedy byliście młodzi..." - na takie zdanie czekają starsi ludzi - chcą dzielić się wspomnieniami, doświadczeniem… » więcej 2020-01-16, godz. 16:48 "Za psie pieniądze" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Iść za marzeniem - to sztuka, która udaje się tylko niektórym. Autorka reportażu miała szczęście, bo spotkała takich ludzi na swojej drodze. I w dodatku… » więcej 2020-01-15, godz. 10:56 "Nazywają mnie saper" - reportaż Małgorzaty Furgi W 1946 roku, w wyniku wybuchu granatu, kilkuletni wówczas Jerzy Gabryszewski stracił jedno oko, w drugim niemal całkowicie utracił zdolność widzenia. Liczne… » więcej 2020-01-14, godz. 11:33 "Opiekunowie zegarów" - reportaż Małgorzaty Furgi Ojciec z synem, których łączą podobne zainteresowania - architektura, modelarstwo, stare samochody oraz zabytkowe mechaniczne zegary. Od 2003 roku razem pracują… » więcej 2020-01-13, godz. 09:04 "Bejt znaczy dom" - reportaż Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego Przejmująca historia z okresu okupacji niemieckiej. Przeniesiemy się do Markowej na Podkarpaciu, gdzie Antoni i Dorota Szylarowie w czasie II wojny światowej… » więcej
12345