Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Ciężarówka wykorzystana do zamachu w Berlinie. Fot. twitter.com/azygiel
Ciężarówka wykorzystana do zamachu w Berlinie. Fot. twitter.com/azygiel
Od zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie w grudniu 2016 roku, służby bezpieczeństwa na terenie całych Niemiec udaremniły siedem zamachów - informuje niemiecki Federalny Urząd Kryminalny. 19 grudnia 2016 r. zamachowiec rozpędzoną ciężarówką wjechał na jarmark bożonarodzeniowy w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Zginęło 12 osób, w tym Polak - Łukasz Urban, polski kierowca, porwany i zastrzelony przez terrorystę.

Od kilku lat tuż przed świętami pojawiają się ostrzeżenia w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Amerykański Departament Stanu apelował do turystów, by zachowali szczególną ostrożność podczas świątecznych wyjazdów do Europy. Rok temu Strasbourg wydał około pięciu milionów euro na organizację jarmarku, w tym ponad milion tylko na środki bezpieczeństwa. Okres świąteczny jest szczególnie atrakcyjny dla ekstremistów islamskich planujących zamachy z powodu dużych zgromadzeń ludzi oraz rozgłosu towarzyszącego każdemu takiemu zamachowi.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Przemysław Nadolski - oficer policji w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa publicznego
  • Dariusz Loranty - szef ekspertów bezpieczeństwa, Instytut Badań i Analiz Strategicznych, ekspert ds. bezpieczeństwa
 

Zobacz także

2020-09-29, godz. 19:09 Kolejne zmiany na pl. Orła Białego Beton i granitową kostkę dawnego parkingu zastępuje zieleń. Czy ten główny plac Starego Miasta będzie ulubionym miejscem wypoczynku szczecinian i turys… » więcej 2020-09-29, godz. 19:07 Jest projekt budżetu na 2021 Będzie to czas wzmacniania gospodarki osłabionej koronawirusem. Nie zabraknie także pieniędzy na program Rodzina 500+, ochronę zdrowia czy waloryzację rent… » więcej 2020-09-29, godz. 19:05 Intensywna jesień w polityce Zjednoczona Prawica podpisała umowę koalicyjną, a premier Mateusz Morawiecki wkrótce przedstawi skład rządu. Wiosna i SLD przygotowują się do połączenia… » więcej 2020-09-24, godz. 20:23 Rośnie popularność reportaży literackich Reportaże literackie cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Sięgają po nie chętnie zarówno czytelnicy w Polsce, jak i w Europie i Stanach… » więcej 2020-09-24, godz. 20:20 Edukacja domowa coraz popularniejsza Rodzice sami zabrali się za naukę dzieci. Rośnie liczba wniosków o edukację domową. W naszym województwie jest ich o 10% więcej niż rok temu. Dlaczego… » więcej 2020-09-24, godz. 20:17 Kryzys w Zjednoczonej Prawicy został zażegnany? Trwają rozmowy dotyczące kształtu nowego rządu. Marszałek Ryszard Terlecki potwierdził w czwartek rano, że do nowego gabinetu dołączy prezes PiS Jarosław… » więcej 2020-09-23, godz. 21:58 Energia z wodoru ma przyszłość Stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, jest głównym celem projektu, realizowanym przez konsorcjum, które zrzesza 17… » więcej 2020-09-23, godz. 21:52 Czy ustawa dezubekizacyjna jest sprawiedliwa? Opozycjoniści nazywają ją skandalem, byli pracownicy SB i UB mówią o sprawiedliwości. Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące tzw. ustawy dezubekizacyjnej… » więcej 2020-09-22, godz. 19:45 Emerytury dla "mundurowych" psów i koni? Służby mundurowe chcą zagwarantować czworonożnym funkcjonariuszom państwowe emerytury. Zwierzęciu, które kończy służbę, przysługuje posłanie, smycz… » więcej 2020-09-22, godz. 19:43 Pionier zawiesza działalność Najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino na świecie, czyli szczeciński Pionier, zawiesza działalność. Zamknięcie sal kinowych to efekt… » więcej
12345