Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Ciężarówka wykorzystana do zamachu w Berlinie. Fot. twitter.com/azygiel
Ciężarówka wykorzystana do zamachu w Berlinie. Fot. twitter.com/azygiel
Od zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie w grudniu 2016 roku, służby bezpieczeństwa na terenie całych Niemiec udaremniły siedem zamachów - informuje niemiecki Federalny Urząd Kryminalny. 19 grudnia 2016 r. zamachowiec rozpędzoną ciężarówką wjechał na jarmark bożonarodzeniowy w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Zginęło 12 osób, w tym Polak - Łukasz Urban, polski kierowca, porwany i zastrzelony przez terrorystę.

Od kilku lat tuż przed świętami pojawiają się ostrzeżenia w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Amerykański Departament Stanu apelował do turystów, by zachowali szczególną ostrożność podczas świątecznych wyjazdów do Europy. Rok temu Strasbourg wydał około pięciu milionów euro na organizację jarmarku, w tym ponad milion tylko na środki bezpieczeństwa. Okres świąteczny jest szczególnie atrakcyjny dla ekstremistów islamskich planujących zamachy z powodu dużych zgromadzeń ludzi oraz rozgłosu towarzyszącego każdemu takiemu zamachowi.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Przemysław Nadolski - oficer policji w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa publicznego
  • Dariusz Loranty - szef ekspertów bezpieczeństwa, Instytut Badań i Analiz Strategicznych, ekspert ds. bezpieczeństwa

Zobacz także

2020-01-21, godz. 20:22 Kredyty we frankach – miało być lepiej, a wyszło... Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z października ub. roku pozwalał frankowiczom mieć nadzieję na ich kredytową przyszłość. Pojawiła… » więcej 2020-01-21, godz. 20:24 Koniec samowoli pseudohodowców czy pseudoekologów Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów dotyczących prawa do odbierania zwierząt prywatnym właścicielom przez organizacje prozwierzęce. - Chcemy to… » więcej 2020-01-21, godz. 20:25 Dzień Babci Uśmiechnięte od rana do wieczora, uczynne, zawsze niezawodne i pomocne, jedyne na świecie - babcie obchodzą swoje święto. Obchody Dnia Babci zostały zapoczątkowane… » więcej 2020-01-20, godz. 19:38 Co przeszkadza polskim przedsiębiorcom za granicą Zbyt wiele nieuzasadnionych kontroli, wymagania dotyczące dodatkowych dokumentów i certyfikatów, utrudniony dostęp do informacji – na takie utrudnienia w… » więcej 2020-01-20, godz. 19:42 Czy i gdzie są granice krytyki prezydenta RP Sędzia poznańskiego sądu na jednym z portali społecznościowych skrytykował prezydenta Rzeczpospolitej. Już kilka godzin później zastępca rzecznika dyscyplinarnego… » więcej 2020-01-20, godz. 19:45 Alarm 112 dla osób głuchych już dostępny Osoby niepełnosprawne muszą się w życiu zmagać z wieloma przeciwnościami. Dla niektórych nawet dotarcie do sklepu czy lekarza jest problemem. Dla ułatwienia… » więcej 2020-01-16, godz. 19:34 Biblioteki otwierają się na obywateli Ukrainy Daleko od domu, rodziny, przyjaciół. Obce otoczenie, język, inna kultura. Dla większości imigrantów ekonomicznych jest trudnym doświadczeniem. Nie inaczej… » więcej 2020-01-16, godz. 19:33 Koniec przekręcania liczników w autach Lista rekordzistów ciągle się wydłuża. Pierwszy samochód, którego stan licznika policjanci sprawdzili już 2 stycznia – miał przebieg zmniejszony o prawie… » więcej 2020-01-16, godz. 19:30 Inflacja w górę – obligacje skarbowe też To, co widać gołym okiem w każdym sklepie spożywczym – potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Ceny rosną średnio w tempie 3,4 proc. w skali roku. Takiej… » więcej 2020-01-15, godz. 19:58 Oscary Trwa dobra passa polskiego kina. Po ubiegłorocznym sukcesie "Zimnej Wojny" - m.in. Złotej Palmie w Cannes i trzech nominacjach do Oscara, teraz kolejna polska… » więcej
12345