Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
12 potraw, które powinny się znaleźć na wigilijnym stole to – wydawać by się mogło – niewielkie pole do popisu dla kulinarnej inwencji. Ale, jak się okazuje – to co w jednym domu jest obowiązkowe – w innym – gdzieś w Polsce, wcale być nie musi. Śledzie w wielu odsłonach, jakie kto lubi. Barszczyk czerwony, albo zupa grzybowa, albo rybna, w zależności od regionu Polski. Do barszczyku uszka: gotowane albo smażone, albo krokiety, albo paszteciki. Potem ryba, i to wcale nie musi być karp, bo w naszej wigilijnej tradycji jest i szczupak, i sandacz, i sum. A potem kapusta, z grzybami albo z grochem. No i słodkie: łamańce z makiem, makiełki, kutia, makowiec i sernik. I kompot z owocowego suszu.
W różnych regionach Polski różne są konfiguracje „obowiązkowych” tradycyjnych zestawów wigilijnych. A do tego dochodzą jeszcze nowinki ze świata, które adaptujemy – lepiej lub gorzej – do naszego świątecznego menu.
Do modyfikacji tradycyjnej świątecznej kuchni skłania nas też często fakt, że do stołu zasiada znacznie mniej osób niż kiedyś, bo i rodziny są mniej liczne. I zdarza się, ze ograniczamy ilość potraw, bo 12 to jednak dość sporo, i już po rybie dziękujemy za resztę, choć każdej należałoby spróbować.
Do tego dochodzą alergicy, osoby na dietach, odchudzający się i dzieci, które nie tkną: śledzi, karpia, warzyw, maku. I od razu najchętniej zjadłyby sernik.
Są jeszcze jednak takie domy, gdzie tradycja żyje w jej najbardziej prostej, a jednocześnie złożonej formie.
Posłuchajmy fragmentu reportażu Katarzyny Wolnik Sayny, pt. „Dom pełen zapachów”, którego bohaterką jest Grażyna Zaremba-Szuba, zwana przez wszystkich Niną. Jest restauratorką, ale tez propagatorką zachodniopomorskiej tradycji kulinarnej oraz autorką książek kucharskich.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Iwona Niemczewska - szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Z Drugiej Strony Lustra”, Osobowość Kulinarna Roku 2019 przewodnika „Poland 100 Best Restaurants”
  • Bolesław Sobolewski - właściciel restauracji „Na kuncu korytarza”, założyciel Klub Śledziożerców w Szczecinie, współautor książki "W szponach Gryfa. Szczecin i Pomorze Zachodnie. Historia od kuchni".,
  • Grzegorz Wocial - szef kuchni w „Teatr Mały Bistro i Scena”, członek szczecińskiego Convivium Slow Food

 

Zobacz także

2020-08-25, godz. 20:28 Meklemburgia-Pomorze Przednie otwiera się na Polaków Na początku września przestanie obowiązywać zakaz wjazdu dla turystów tzw. "jednodniowych" na teren Meklemburgii - Pomorza Przedniego - taką decyzję podjęły… » więcej 2020-08-25, godz. 20:26 Kampania w USA Donald Trump oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta USA. Nominację demokratów zaakceptował formalnie również Joe Biden, który zarzuca… » więcej 2020-08-24, godz. 20:16 Kolejna ofiara Kremla, czyli jak Moskwa rozmawia z opozycją Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, który przyleciał na leczenie do Berlina został otruty, choć nie wiadomo jaką substancją – taka jest diagnoza niemieckich… » więcej 2020-08-20, godz. 20:16 Depresja poporodowa Od 10 do 30 proc. kobiet w Polsce cierpi na depresję poporodową. Choroba nie pozwala na przeżywanie macierzyństwa i ma destrukcyjny wpływ na rodzinę. Testy… » więcej 2020-08-19, godz. 18:58 Kto przejmie ogród dendrologiczny w Przelewicach? Wciąż nie wiadomo, kto przejmie unikatowy w skali kraju ogród dendrologiczny w Przelewicach wraz z pałacem i zabudowaniami folwarcznymi. Gmina prowadzi w tej… » więcej 2020-08-18, godz. 21:23 Jak będzie wyglądał powrót uczniów do szkół? 1 września uczniowie wracają do szkół, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło, że w związku z epidemią koronawirusa… » więcej 2020-08-18, godz. 20:45 Podwyżki dla polityków Przyjęta przez Sejm ustawa o podwyżkach dla parlamentarzystów i najwyższych urzędników wywołała gorącą dyskusję. Gdy Senat przepisy odrzucił, wicemarszałek… » więcej 2020-08-17, godz. 20:51 „Bitwa Warszawska - jej wpływ na losy Polski, Europy i Świata” Bitwa Warszawska została uznana przez historyków wojskowości za jedną z najbardziej przełomowych i ważnych bitew w dziejach świata. Zwycięstwo nad Armią… » więcej 2020-08-13, godz. 21:26 100-lecie Bitwy Warszawskiej 100 lat temu na przedpolach Warszawy miała miejsce bitwa, która zatrzymała ofensywę Armii Czerwonej na Zachód. Bitwę historycy dzielą na pięć faz. Wszystko… » więcej 2020-08-12, godz. 23:22 Nowe zasady jazdy hulajnogą Elektryczne hulajnogi podbijają ulice polskich miast, a przepisów określających korzystanie z tych urządzeń drogowych - jak nie było, tak nie ma. Po Ministerstwie… » więcej
23456