Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Cmentarz Centralny w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Cmentarz Centralny w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jedni ratują przedmioty codziennego użytku z PRL-u, inni porządkują cmentarze, jeszcze inni zbierają pamiątki wojenne. Coraz więcej osób - miłośników historii - angażuje się w działania, które przywracają pamięć ludzi i miejsc.

We wtorek - według zapowiedzi założycieli – zarejestrowane zostanie Stowarzyszenie Denkmal Pomorze. Poznali się podczas porządkowania cmentarza w Sławocieszu, ponownie zniszczonego przez wandali. Po raz kolejny spotkali się na dawnym cmentarzu, w poniedziałek w parku przy ul. Chopina, poszukując płyt nagrobnych. Wtedy pojawił się pomysł powołania stowarzyszenia.

Zanim jednak się oficjalnie ukonstytuowali – tuż przed wigilią przyszło im ratować 150-letni magiel, wyprodukowany w Szczecinie. Urządzenie znaleziono w kamienicy przeznaczonej do rozbiórki. Udało się je zdemontować i zabezpieczyć. Już wiadomo, gdzie znajdzie nowe miejsce.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wiktor Możdżer - prezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze
  • Łukasz Jaszczyk - wiceprezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze
  • Michał Rembas - dziennikarz, podróżnik i historyk
 

Zobacz także

2022-09-26, godz. 22:14 Prawica wygrywa we Włoszech Zwycięstwo konserwatystów we Włoszech to zła nowina dla Niemców i unijnych neomarksistów. A dla Polski? » więcej 2022-09-26, godz. 21:48 Tradwife - odpowiedź na feminizm? Kobiety nie muszą porzucać tradycyjnych ról społecznych – żony, matki i opiekunki domowego ogniska - żeby być szczęśliwymi i spełnionymi życiowo… » więcej 2022-09-26, godz. 21:38 Nie chcemy uciekinierów z Rosji Większość Polaków nie chce, żebyśmy przyjmowali uciekinierów z Rosji. Co do zasady - chcemy pomagać ofiarom, a nie tym, którzy w większości milczeli… » więcej 2022-09-22, godz. 22:17 Miliony dla Odry 14 mln zł wyłożyły wojewódzkie fundusze ochrony środowiska na odbudowę ekosystemu Odry po niedawnej katastrofie ekologicznej. Jak będzie przebiegać proces… » więcej 2022-09-22, godz. 22:11 List Tuska do Putina TVP ujawniła dziś list Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 r. w którym ówczesny szef rządu wskazuje na priorytet współpracy Rosji z Zachodem w sferze… » więcej 2022-09-21, godz. 21:15 Coraz młodsze dzieci piją coraz wiecej Z raportu CBOS „Młodzież 2021” wynika, że lawinowo rośnie liczba upijających się dzieci, a zamroczeni nieletni coraz częściej trafiają na oddziały… » więcej 2022-09-21, godz. 20:54 Planowa eskalacja wojny czy akt desperacji? Orędzie Władimira Putina, zwłaszcza w kontekście zarządzonej mobilizacji rezerwistów i przyspieszenia formalnej aneksji terenów okupowanych, rodzi pytanie… » więcej 2022-09-21, godz. 20:52 Tarcza solidarnościowa będzie rozszerzona Z jednej strony kolejne rządowe tarcze związane z kryzysem energetycznym i zimowym zagrożeniem naszych portfeli, z drugiej krytyka opozycji, która twierdzi… » więcej 2022-09-20, godz. 21:24 Byli prezydenci skleją opozycję? Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski próbują skleić opozycje totalną w jedno ciało. Czy to się uda, zwłaszcza w obliczu pogłosek, że Donald… » więcej 2022-09-20, godz. 21:19 Rosjanie w panice, Ukraińcy coraz silniejsi Sukces ukraińskiej kontrofensywy zmienia kierunek wektora strachu – Rosjanie w panice, ich media zmieniają ton. To, obok bezmiaru rosyjskich zbrodni, zmienia… » więcej
12345