Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
To, co widać gołym okiem w każdym sklepie spożywczym – potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Ceny rosną średnio w tempie 3,4 proc. w skali roku. Takiej inflacji nie było od siedmiu lat. Najmocniej we znaki dają się podwyżki cen za wywóz śmieci i żywność. Jedzenie i napoje bezalkoholowe w grudniu były o prawie 7 proc. droższe niż rok wcześniej. Wysoko w górę idą ceny mięsa i wędlin, warzyw i owoców oraz cukru.
Inflacja powoduje, że oszczędności topnieją, a Rada Polityki Pieniężnej od dłuższego czasu nie podnosiła stóp procentowych. Ostatni raz w marcu 2015 roku. To oznacza, że kredyty są tanie, ich raty nie rosną, ale też wyjątkowo nisko są oprocentowane lokaty.
Toteż osoby, które mają zasoby finansowe, nie trzymają ich w bankach, tylko inwestują. Na przykład w obligacje skarbowe. W ubiegłym roku Polacy kupili papiery skarbowe za ponad 17 miliardów złotych. Szczególnie chętnie kupowane są obligacje czteroletnie, których oprocentowanie zależy od poziomu inflacji.
Wysoka inflacja jest natomiast korzystna dla państwowej kasy. Wiceminister finansów Leszek Skiba uważa, że wyższa inflacja to wyższe dochody dla budżetu. A to oznacza, że nie będzie problemu z jego realizacją.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr Waldemar Aspadarec - ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Łukasz Kolany - główny analityk portalu Bankier.pl
  • dr Marek Zuber - ekonomista
 

Zobacz także

2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół i tego konsekwencje Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej
12345