Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zbyt wiele nieuzasadnionych kontroli, wymagania dotyczące dodatkowych dokumentów i certyfikatów, utrudniony dostęp do informacji – na takie utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej skarżą się polscy przedsiębiorcy.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało właśnie „Czarną księgę barier, na które polskie firmy natykają się w krajach Unii Europejskiej”. Na podane adresy mejlowe przedsiębiorcy mogą tez przesyłać swoje uwagi lub opisy sytuacji, które im się przydarzyły. Ogłaszając "Czarną księgę" resort rozwoju rozpoczyna konsultacje, których konkluzje zostaną przekazane unijnemu komisarzowi ds. rynku wewnętrznemu – Thierry Bretonowi.

Polskie firmy w niektórych branżach wyrosły na poważną konkurencję dla przedsiębiorstw w państwach Wspólnoty. Dobrym przykładem są tu polscy przewoźnicy, którzy zdominowali w Europie przewozy towarów. Od kilku lat toczą się więc spory między Polską a innymi krajami np. w sprawie wynagrodzeń dla pracowników delegowanych. Bo takimi właśnie są polscy kierowcy.

W ostatnich dniach natomiast z Francji dochodzą informacje o zmasowanych kontrolach w polskich firmach. Przedsiębiorcy skarżą się, że są namawiani by przenosić działalność do tego kraju.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Łukasz Żak - prawnik specjalizujący się w zagadnieniach transgranicznego świadczenia usług i delegowania pracowników. Właściciel Kancelarii Żak Legal Support Office, współpracownik Kancelarii Jakubowski-Niecko kancelaria radcy prawnego i adwokata, Workers Mobility Legal and tax Advisir w Kongsberg Maritime Poland
  • Aleksander Milewski - firma Norsped, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych
  • Romuald Szmyt - prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych
  • mecenas Hanna Stypułkowska-Goutierre - prezes założyciel PolChambers, obecnie prezes honorowy (PolChambers jest niezależnym stowarzyszeniem koordynującym ogólnoświatową sieć polskich izb handlowych i organizacji biznesowych)
  • dr nauk prawnych Marcin Kiełbasa - ekspert Inicjatywy Mobilności Pracy i komentator zagadnień związanych z delegowaniem pracowników
 

Zobacz także

2020-02-13, godz. 20:14 Inteligentne życie poza Ziemią? Regularny sygnał radiowy pochodzący z kosmosu odkrył zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Czy we Wszechświecie nie jesteśmy sami? » więcej 2020-02-13, godz. 20:02 Seks nieatrakcyjny? Co czwarty dorosły Polak i Polka przed pięćdziesiątką nie uprawiali seksu od 12 miesięcy bądź dłużej. Co się dzieje z życiem seksualnym Polaków? » więcej 2020-02-13, godz. 19:52 Walka z samowolą budowlaną Po tragicznym wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej w całym kraju rozpoczynają się kontrole kiosków, budek i dobudówek. Jak skutecznie walczyć z samowolą b… » więcej 2020-02-12, godz. 21:42 Większość Polaków będzie obchodzić Walentynki Aż 82% Polaków zadeklarowało, że będzie obchodzić w tym roku Walentynki. Jednocześnie według 27% to kiczowate święto, zyskujące coraz większą popularność… » więcej 2020-02-12, godz. 21:37 Altanki działkowe kontra budowlane samowole Polski Związek Działkowców krytykuje nowelę prawa budowlanego dopuszczającą legalizację ponadnormatywnych samowoli budowlanych na terenach ogródków działkowych… » więcej 2020-02-12, godz. 21:34 Sposób na kolejki do specjalistów. Czy skuteczny? Co dziesiąty pacjent nie zgłasza się na wizytę do specjalisty. W zeszłym roku z tego powodu nie odbyło się aż 17 mln wizyt. Za nieuzasadnioną absencję… » więcej 2020-02-11, godz. 22:02 75. rocznica konferencji w Jałcie 75 lat temu w Jałcie zakończyła się konferencja Wielkiej Trójki z udziałem Stalina, Roosevelta i Churchilla. Do dziś jest symbolem zdrady naszych sojuszników… » więcej 2020-02-11, godz. 21:42 Za rogiem podatek cukrowy Już w kwietniu może wejść w życie podatek cukrowy, który ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe i pomóc w walce z otyłością. Przeciętny Polak w ciągu… » więcej 2020-02-11, godz. 21:16 100 obwodnic, 9 w regionie Dziewięć nowych obwodnic drogowych ma powstać w ciągu najbliższych dziesięciu lat w Zachodniopomorskiem, głównie w okolicach miast i miasteczek, w których… » więcej 2020-02-10, godz. 21:16 Miejsce dziecka w procesie karnym Tylko 15, a nie 25 lat, ma spędzić w więzieniu 28-letni mężczyzna, który zabił i zgwałcił trzyletniego syna swojej partnerki. Po tym, jak Sąd Apelacyjny… » więcej
12345