Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Posłuchaj reportażu Cezarego Galka z Radia Zachód
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dr. Piotrem Jackiem Krzyżanowskim, współautorem książki "Cyganie. Mity i fakty", autorem publikacji "Między wędrówką a osiedleniem. Cyganie w Polsce w latach 1945-1964".
"Gorzowscy Cyganie z Edwardem Dębickim na czele byli wielokrotnie bohaterami moich reportaży. To świat barwny, kolorowy i fascynujący. W sercu utkwiło mi jednak najbardziej spotkanie, które odbyło się w gościnnym cygańskim domu Państwa Dębickich pod Gorzowem. Na stole obok cygańskiej herbaty i starych zdjęć gospodarze położyli nie odczytany jeszcze do końca, nigdzie dotąd niepublikowany pamiętnik ciotki Pana Edwarda Bronisławy Wajs zwanej Papuszą… Cygańska poetka dzień po dniu skrupulatnie zapisywała w nim szczegóły swojego pięknego choć i tragicznego życia. Wraz z innymi pamiątkami przekazał go przed swoją śmiercią rodzinie Dębickich poeta i przyjaciel Cyganów, Jerzy Ficowski. Przed przybyciem na spotkanie ja też odrobiłem zadanie domowe. Dzięki uprzejmości kolegów z Polskiego Radia Szczecin dotarłem do archiwalnej audycji z 1959 roku, której bohaterką była między innymi Papusza, ale również młody Edward Dębicki oraz członkowie wtedy dopiero co powstałego zespołu Terno. To nagranie zaskoczyło nawet jego. Okazało się, że nigdy dotąd nie słyszał tej audycji w całości. Nie wiadomo, skąd pojawiła się cygańska muzyka, wspomnienia i… ta niesamowita atmosfera czasów, które minęły, ale pamięć o nich musi zostać ocalona…" Tak okoliczności powstania reportażu wyjaśnia Cezary Galek, dziennikarz Radia Zachód.
I tak powstała audycja w audycji, rodzaj mostu między przeszłością i teraźniejszością; między Radiem Szczecin i Radiem Zachód. Połączyła nas Papusza.
"Opowiem Ci o Papuszy" - to tytuł reportażu Cezarego Galka.

Bohater reportażu, Edward Dębicki obchodzi jutro (4,03) 85. urodziny. Życzymy zdrowia, szczęścia oraz wolności we wszystkich życiowych przestrzeniach.
 

Zobacz także

2020-04-06, godz. 14:54 "Osobno, a jednak tak blisko" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są na stanowiskach, w szpitalach, gotowi nieść pomoc. Ludzie zwyczajnie niezwyczajni. Jak dodać im otuchy do codziennej walki z rzeczywistością? Szczególnie… » więcej 2020-03-31, godz. 13:50 "Płyniemy jedną łodzią..." - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gastronomia to nie tylko biznes - to przede wszystkim ludzie. A za każdym człowiekiem stoi jakaś historia. Joanna i jej brat Michał marzyli o własnej restauracji… » więcej 2020-03-30, godz. 09:41 „Królestwo Edwarda" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Jego przygoda ze sportem trwa już 52 lata. Jako zawodnik wygrywał z najlepszymi. Jako trener uczy innych wygrywania nie tylko na ringu. Edward Król z żoną… » więcej 2020-03-26, godz. 14:57 Joanna Skonieczna w finale konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Gratulujem… Audycja naszej redakcyjnej koleżanki, Joanny Skoniecznej znalazła się w finale Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Została… » więcej 2020-03-25, godz. 14:45 "Zamaskowana rozmowa" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W ogłoszeniu na FB czytamy: "Kochane SĄSIADKI, MAMUSIE, BABCIE i WSPANIAŁE DUSZE! Szczecinianką szyjącą można być z potrzeby serca! Potrzebne są maseczki… » więcej 2020-03-24, godz. 11:51 "O co się kłócimy?" - reportaż Agaty Rokickiej O co się kłócimy? - zadaje sobie pytanie Leon Tychowski, prezes "Zabytku", spoglądając z uśmiechem na sekretarza, Zbigniewa Pakosza. O kolejność działania… » więcej 2020-03-23, godz. 02:28 "Historia rodziny Kantorków z Czerwonym Krzyżem w tle" - reportaż Małgorzaty Furgi "Fragment historii rodziny Kantorków, związanej ze Szczecinem i dzisiejszym Szpitalem Klinicznym przy ul. Unii Lubelskiej. Historii dotyczącej mojego ojca Zdzisława… » więcej 2020-03-18, godz. 13:07 "Mały Sieradz" - reportaż Anny Kolmer Zapraszamy do Wojcieszyna, małej wsi koło Nowogardu. Jej mieszkańcy zjednoczyli się wokół idei wybudowania kościoła. Opowiadają o tym: ksiądz Grzegorz… » więcej 2020-03-17, godz. 15:36 "Niespatynowani" - reportaż Małgorzaty Frymus Blues jest dla nich lekarstwem na wszystko - od zdrowia począwszy, przez nastrój, na starzeniu skończywszy. Nie pozwala pokryć się patyną... Są już na… » więcej 2020-03-16, godz. 11:34 Drugie życie inaczej - reportaż Małgorzaty Furgi Co musi się wydarzyć, że odrzucamy wszystko, co było dla nas ważne. Takie przełomowe chwile, rozbłyski o wielkim natężeniu, stawiające nasze życie… » więcej
34567