Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Zegarek porucznika rezerwy Juliana Grunera odnaleziony w Charkowie w 1995 roku-Stowarzyszenie Katyń
Zegarek porucznika rezerwy Juliana Grunera odnaleziony w Charkowie w 1995 roku-Stowarzyszenie Katyń
Ewa Gruner - Żarnoch, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie nie żyje
Ewa Gruner - Żarnoch, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie nie żyje
Andrzej Milczanowski. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Andrzej Milczanowski. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Julian Gruner. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Julian Gruner. Fot. ze zbiorów rodzinnych
List kpt. Wacława Mackiewicza do żony Ireny i synka Zdzisia, Kozielsk 4.II.1940; Muzeum Katyńskie
List kpt. Wacława Mackiewicza do żony Ireny i synka Zdzisia, Kozielsk 4.II.1940; Muzeum Katyńskie
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: Jolanta Turlińska-Kępys - prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie oraz dr Paweł Skubisz - dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
3 kwietnia 1940 r. w oparciu o decyzję Stalina z 5 marca 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu jenieckiego w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez kilka tygodni Polacy wywożeni byli z tych obozów do miejsc, gdzie byli rozstrzeliwani. Na mocy tej samej decyzji wymordowano również Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach polskich włączonych do Związku Sowieckiego.
Natomiast w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny były masowo deportowane w głąb Rosji. Nielicznym udało się ukryć, unikając wywózki, ale to nie oznaczało, że radzili sobie bez ojców, głównych żywicieli rodziny. O losach mężów i ojców oraz pozostawionych rodzin opowiedzieli: ś.p. Ewa Gruner - Żarnoch, córka porucznika rezerwy, dr. Juliana Grunera (pani Ewa zmarła wczoraj w nocy) , Irena Mackiewicz, żona kpt. Wacława Mackiewicza, Anna Mikiciuk, żona policjanta, porucznika Mieczysława Gadzinowskiego i Andrzej Milczanowski, syn Stanisława Milczanowskiego, prokuratora z Równego. W reportażu wykorzystano nagrania z Archiwum PR Szczecin.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Opowieść o mężach i ojcach - ofiarach zbrodni katyńskiej".
Po reportażu rozmowa z Jolantą Turlińską-Kępys - prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie oraz dr. Pawłem Skubiszem - dyrektorem szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
 

Zobacz także

2020-05-19, godz. 07:27 "Zapraszam do świata Oli" - reportaż Małgorzaty Furgi Nie potrafimy sobie wyobrazić, jak wygląda świat osób niewidzących. Kiedy próbujemy wczuć się w sytuację i posmakować jak to jest - "nie widzieć" -… » więcej 2020-05-18, godz. 10:36 "Pamiętna wizyta" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku… » więcej 2020-05-14, godz. 11:59 "Z fortepianem na ulicę. Szopenizacja miasta" - reportaż Małgorzaty Frymus Sceną była ciężarówka, a widownią - ludzie na ulicach. W takich okolicznościach koncertowano w Szczecinie 3 maja. W ten niedzielny wieczór właśnie tak… » więcej 2020-05-13, godz. 10:12 "Ostatnia lekcja" - reportaż Anny Kolmer "Matura" to jedno z nielicznych słów, które niemal u wszystkich budzi emocje. Jedni przywołują barwne wspomnienia, inni są pełni obaw, gdyż mają ją dopiero… » więcej 2020-05-12, godz. 09:06 "Dajcie mi jeszcze chwilę" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Siłę czerpie od ludzi, to oni dają jej nadzieję. Ma 26 lat i jeszcze wiele do zrobienia. Pamiętacie historię o „Trzech muszkieterkach"? Natalia w lipcu… » więcej 2020-05-11, godz. 14:50 "Konterfekt pedagoga. Szczerska" - reportaż Aliny Głowackiej (audycja archiwalna) Z okazji 75. rocznicy polskiego Szczecina w audycji "Fonosfera" prezentujemy postaci ważne dla historii miasta. Dziś - Janina Szczerska. Miała piękną przeszłość… » więcej 2020-05-07, godz. 12:41 „Helunia" - reportaż Małgorzaty Furgi Helena Kurcyuszowa przez przyjaciół zwana Helunią związana była z powojenną historią Szczecina. To jej inwencji zawdzięczamy nazwy ulic Ku Słońcu i Jasne… » więcej 2020-05-06, godz. 09:39 "Jedyna taka szkoła" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Niebieska Szkoła to program morskich rejsów połączonych z nauką szkolną, realizowany na pokładzie tradycyjnego żaglowca - STS Fryderyk Chopin. Nauka odbywa… » więcej 2020-05-04, godz. 13:47 "Rzeka odchodzi i trwa" - reportaż Joanny Sikory Rzeka Biebrza i usytuowany wokół park narodowy ostatnio pojawiały się w mediach głównie za sprawą pożaru, z którym strażacy walczyli niemal tydzień… » więcej 2020-04-29, godz. 16:19 "Pegazy Zarazy" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Jak długo można leżeć na kanapie oglądając filmy czy seriale, sprzątać i marudzić? Bierzemy do reki gazetę... "To się nie dzieje naprawdę!" - krzyczy… » więcej
12345