Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
„Pogranicze w kwarantannie" - reportaż Joanny Skoniecznej; fot. M.Papke
„Pogranicze w kwarantannie" - reportaż Joanny Skoniecznej; fot. M.Papke
Posłuchaj reportażu Joanny Skoniecznej
Rozmowa z Krzysztofem Soską wice - prezydentem M.Szczecin i prezydentem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania
Rozmowa z Pawłem Bartnikiem dyrektorem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania
„Wpuśćcie nas do pracy. Wpuśćcie nas do domu" - pod tym hasłem w piątek protestowali mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza.
Protestują przeciwko obowiązkowej, 14 dniowej, kwarantannie, która w związku z pandemią, obowiązuje po wjeździe do Polski.
W związku z tą decyzją wiele osób nie może dojechać do pracy po drugiej stronie granicy. Sytuacja doprowadziła do rozdzielenia wielu polskich rodzin.
W sprawie zmiany przepisów do polskiego rządu pisma skierowały już zarówno władze przygranicznych niemieckich landów, jak i polscy samorządowcy. O zmianę zasad zabiegają też władze Euroregionu Pomerania.
Problemem pracowników transgranicznych zajmą się w tym tygodniu polski Sejm oraz Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W piątek protestowano m.in. na przejściu granicznym w Rosówku i Lubieszynie. O tym co dzieje się po obu stronach granicy z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim rozmawiała Joanna Skonieczna. Zapraszamy do wysłuchania reportażu „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
 

Zobacz także

2020-07-08, godz. 15:46 "Energia odnawialna" - reportaż Agaty Rokickiej Dwa lata temu w maleńkiej osadzie koło Rewala, w której stoi siedem domów i mieszka sześć osób wyrósł... teatr mogący pomieścić 200 widzów. W dodatku… » więcej 2020-07-07, godz. 14:55 "Urodzeni w Chinach" - reportaż Małgorzaty Furgi Historia Polonii mandżurskiej jest mało znana Polakom i Chińczykom, a przecież na początku XX wieku mieszkało tam i pracowało kilkanaście tysięcy Polaków… » więcej 2020-07-07, godz. 09:56 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi mieszkańcy? Historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie zamieszkała tuż po IIWŚ w… » więcej 2020-07-02, godz. 06:00 "Pierwsze dni polskiego Szczecina" -reportaż Małgorzaty Furgi Kiedy Szczecin przestał być Stettinem? Czy 5 lipca to dzień kiedy możemy obchodzić urodziny polskiego Szczecina? 5 lipca 1945 r. Szczecin przeszedł w ręce… » więcej 2020-07-01, godz. 09:46 "Kapelusze pani Ewy" - reportaż Małgorzaty Furgi Reprezentuje zawód dzisiaj niezwykle rzadki - jest modystką, a oznacza to, że tworzy kapelusze. Każdy zamówiony u niej kapelusz jest przez nią modelowany… » więcej 2020-06-30, godz. 11:01 "Moje przyjaciółki, bakterie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Przez całe wakacje po 21 w audycji "Radio Szczecin na wieczór" prezentować będziemy ciekawe, zadziwiające, śmieszne albo wzruszające, ale na pewno poruszające… » więcej 2020-06-25, godz. 15:48 "Wzór na czerwoną cebulę" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Przypominamy dziś niezwykle kolorową, optymistyczną opowieść... z cebulą w tle. Jej bohaterką jest młoda artystka, Joanna Knasińska, wówczas uczennica… » więcej 2020-06-24, godz. 13:43 "Droga Kwarantanno…”- słuchowisko Cezarego Galka Kwarantanna jest paradoksem: dla zachowania życia, rezygnuje się z pewnych jego aspektów. Zamknięcie w czterech ścianach kwarantanny można porównać do… » więcej 2020-06-23, godz. 16:04 "Pamięć jest po prostu za mała" - reportaż Agaty Rokickiej Miał 17 lat, gdy trafił do Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. Tam poznał swoją późniejszą żonę, Jagodę oraz mistrza - założyciela i… » więcej 2020-06-22, godz. 07:41 "Kapitańskie tango" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny To historie jak z filmu, bomba na pokładzie, czar kapitańskich bali, ładownia pełna broni i etos morza, któremu poświęcił życie. To wszystko zamknięte… » więcej
34567