Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen odbyły się w tym roku wirtualnie, z udziałem minimalnej liczby gości. Powodem były ograniczenia związane z pandemią.

Obóz w Ravensbrück w Brandenburgii powstał w 1939 r. Był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tysięcy kobiet i tysiąc dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy.
Wśród nich najwięcej - około 40 tysięcy - było Polek. Wiele z nich wywieziono do obozu po Powstaniu Warszawskim.
30 kwietnia 1945 r. do obozu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W Ravensbrück pozostało już wtedy tylko 2 tysięcy chorych więźniów. Wcześniej ok. 20 tysięcy ludzi Niemcy "ewakuowali" z obozu
i przepędzili w tzw. marszach śmierci.

O tym jak wyglądał obóz w Ravensbrück oraz jak przebiegał proces rozliczenia zbrodniarzy nazistowskich w powojennych Niemczech i Austrii rozmawialiśmy w Radiu Szczecin na Wieczór. Naszym gościem był, dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego,

oraz z dr. Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"


W 75. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück przypomnieliśmy również historię lubelskich harcerek, więźniarek obozu, które powiadomiły świat o niemieckich eksperymentach medycznych w tym obozie koncentracyjnym. Listy pisały... własnym moczem. Harcerki donosiły bliskim o medycznych eksperymentach, podały imienną listę operowanych i opisały warunki panujące w obozie.

"Niemcy szaleli, ale do końca nie odkryli skąd w stacjach radiowych, między innymi w BBC, tyle informacji o ofiarach i katach z Ravensbrück” – mówi jedna z autorek tajnej korespondencji, Wanda Półtawska.

Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”. ZapraszamyZaprasza Konrad Wojtyła.
Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z dr. Filipem Gańczakiem - autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Rozmówcy:
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • dr Filip Gańczak - autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
 

Zobacz także

2020-06-16, godz. 19:16 Reparacje wojenne ze strony Niemiec? Stworzenie dwóch nowych funduszy dla polskich ofiar wojny i okupacji zaproponował szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu. Manuel Sarrazin chce również… » więcej 2020-06-15, godz. 20:15 Kampania wyborcza na finiszu Kampania wyborcza nabiera rumieńców, a ośrodki badawcze prezentują kolejne sondaże. Kandydaci spotykają się z mieszkańcami w całej Polsce, prezentują… » więcej 2020-06-15, godz. 20:17 Otwarte granice Polska zniosła obowiązek kwarantanny dla osób wjeżdżających do naszego kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Takie same zasady… » więcej 2020-06-10, godz. 21:29 Muzeum Narodowe straci dwa obrazy Muzeum Narodowe straci obraz Augusta Ludwiga Mosta "Handlarze ryb" oraz "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta", pędzla czynnego na przełomie… » więcej 2020-06-10, godz. 21:26 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystus, czyli Boże Ciało. W związku z pandemią koronawirusa większość biskupów zaleca w swoich… » więcej 2020-06-09, godz. 21:43 W poszukiwaniu rodzinnych archiwów Jak daleko jesteśmy w stanie sięgnąć pamięcią jeśli chodzi o historię naszej rodziny i naszego rodu? Dwa pokolenia wstecz, pięć? Dziesięć? Wyjątkowo… » więcej 2020-06-09, godz. 21:41 Akcja Centrum Krwiodawstwa i Radia Szczecin #PROMUJKREW ARh-, ABRh- oraz ORh+ - tych grup krwi brakuje teraz najbardziej w szczecińskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Stąd wspólna akcja Centrum i Radia Szczecin… » więcej 2020-06-09, godz. 21:37 Matura z matematyki Nierówności kwadratowe, funkcje i obliczanie ciągów arytmetycznych – tego typu zadania pojawiły się na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym… » więcej 2020-06-08, godz. 21:57 Amerykańcy żołnierze z Niemiec do Polski? Nawet 1000 amerykańskich żołnierzy może zostać przeniesionych z bazy w Niemczech do Polski – podają Wall Street Journal i Der Spiegel. Donald Trump miał… » więcej 2020-06-08, godz. 21:50 Remont zabytkowej Willi Lentza Remont zabytkowej Willi Lentza kosztował Miasto Szczecin 17 milionów złotych. Nadal jednak nie wiadomo, jaką funkcję ma pełnić budynek. Rozwiązanie ma… » więcej
12345