Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Trzcińskie Centrum Kultury
Trzcińskie Centrum Kultury
Dzieci w Trzcińskim Centrum Kultury
Dzieci w Trzcińskim Centrum Kultury
Seniorzy w Trzcińskim Centrum Kultury
Seniorzy w Trzcińskim Centrum Kultury
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Trzcińsko-Zdrój, 2,5-tysięczne miasteczko w Zachodniopomorskiem, ma szanse przejść do historii polskiej kultury. 30 kwietnia tamtejsza Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Trzcińskiego Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju. To tzw. uchwała zamiarowa, w ramach której czytamy: „Wyraża się zamiar likwidacji z dniem 31 grudnia 2020 r. gminnej jednostki organizacyjnej, działającej w formie samorządowej instytucji kultury pod nazwą Trzcińskie Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju, dla którego organizatorem jest Gmina Trzcińsko-Zdrój". Trzcińskie Centrum Kultury może być pierwszą instytucją kultury zlikwidowaną w czasie pandemii z powodów ekonomicznych.
Gmina należy do gmin ubogich, jej zadłużenie na dzień dzisiejszy wynosi ponad 7,125 mln zł. Włodarze gminy i jej mieszkańcy mają 6 miesięcy na znalezienie sposobu uratowania placówki, której historia sięga lat powojennych.
Formalnie uchwałę likwidacyjną może zablokować wojewoda, gdy uzna, że władze nienależycie przyłożyły się do poszukiwań środków i bez Centrum gmina nie będzie mogła wywiązywać się z zadania zapewnienia mieszkańcom dostępu do kultury na zadowalającym poziomie.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Likwidacja kultury” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Anną Kolmer autorką reportażu, Anetą Dziedzic sekretarzem gminy Trzcińsko - Zdrój, Ewą De La Torre z-cą dyr Centrum Usług Wspólnych w Gryfinie, które jest jednostką obsługującą w zakresie finansowo-księgowo-kadrowym 21 jednostek organizacyjnych Gminy Gryfino, w tym obsługującą dwie instytucje kultury – Gryfiński Dom Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gryfinie oraz Moniką Drabik pełniącą obowiązki dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury.
 

Zobacz także

2020-09-02, godz. 13:02 "Kilka kart z historii Miasteczka Dziecięcego w Podgrodziu" - reportaż Małgorzaty Furgi O Miasteczku Dziecięcym w Podgrodziu nazywanym polskim Artekiem, najwięcej mogą dzisiaj opowiedzieć jego byli uczestnicy no i oczywiście bohaterka reportażu… » więcej 2020-09-01, godz. 13:32 "Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej Przez lata spotykali się przy stoliku w Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Rozmawiali ponoć o wszystkim, ale najczęściej o matematyce. Co po niech pozostało? Zeszyt… » więcej 2020-08-31, godz. 09:31 "Miss da Vinci" - reportaż Anny Kolmer To jest jak lot rakietą kosmiczną – przyznają lekarze, którzy operują wykorzystując system da Vinci. Zwykłą operację chirurgiczną porównują do...jazdy… » więcej 2020-08-27, godz. 15:16 "Apetyt na piękno" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Inspiruje go piękno. Dlatego stara się nim otaczać i pokazać innym swoje artystyczne fascynacje. Stworzył miejsce, z pozytywną wibracją, gdzie każdy może… » więcej 2020-08-26, godz. 14:29 "Kraina poplątanych dróg" - reportaż Małgorzaty Furgi Po 10 latach pobytu za granicą, wrócili do Polski. Tęsnili przede wszystkim za za zachodniopomorskimi krajobrazami. Teresa T. Maja i Krzysztof Petelczyc, razem… » więcej 2020-08-24, godz. 11:57 "Borowiny" - reportaż Anny Kolmer Wszystko zaczęło się 13 lat temu. Grupa dojrzałych ludzi postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać, że w małym miasteczku, jakim jest Trzcińsko-Zdrój… » więcej 2020-08-20, godz. 05:00 "Na tropie szczecińskich mozaik" - reportaż Małgorzaty Furgi Szczecińskie mozaiki przeżywają swój renesans dzięki artystom i animatorom. Joanna Olszowska - przewodniczka miejska i Sabina Wacławczyk - artystka postanowiły… » więcej 2020-08-19, godz. 11:25 "Cwana ryba" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Ale ryby!", "Sumy-giganty wyłowione z Odry!" - krzyczały prasowe tytuły, a na zdjęciach "Sumiarz ze zdobyczą". Szczeciński odcinek Odry Zachodniej oraz… » więcej 2020-08-18, godz. 10:37 "Bohaterowie drugiego szeregu" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer 40 lat temu rozpoczął się strajk w Stoczni Szczecińskiej, wcześniej pracę przerwała Stocznia Remontowa Parnica. Historia szczecińskiej Solidarności jest… » więcej 2020-08-17, godz. 05:00 „Zagadka Jana K.” - słuchowisko o kryptologu Janie Kowalewskim. Jan Kowalewski miał niezwykły wkład w zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej. Polski kryptolog złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać… » więcej
12345