Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wycinać czy nie wycinać? Urząd Marszałkowski zamierza usunąć niemal wszystkie drzewa rosnące na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Obrońcy przyrody mówią o niszczeniu jednej z ostatnich enklaw zieleni w centrum Szczecina. Zwolennicy wycinki wskazują na odsłonięcie północnego skrzydła zamku i nowe zielone zagospodarowanie terenu. Kto ma rację? Pomysł usunięcia drzew z terenu północnej skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pojawia się od lat. Na ogół towarzyszą takim planom pieniądze z UE. Miasto Szczecin jeszcze w 2011 r. zorganizowało konkurs na zagospodarowanie północnej skarpy zamku. Założeniem była wycinka drzew, chociaż ekspertyza geologiczna wskazywała na ich stabilizującą rolę w odniesieniu do skarpy. Podobne stanowisko reprezentuje także Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, który chce odsłonięcia zamkowych murów. Za takim rozwiązaniem przemawiają również fakty historyczne, bo na północnej skarpie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie renesansu nie było ogrodów. Najczęściej powtarzanym argumentem za usunięciem drzew jest fakt, że rosnące tam drzewa to samosiejki. W dyskusji pojawiają się także elementy związane z ochroną zieleni oraz wpływam drzew na ograniczenie tzw. niskiej emisji spalin.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie do udziału w audycji, biuro prasowe Zamku przesłało nam krótkie oświadczenie:

"Dyrekcja Zamku ma zaplanowane spotkanie z Przedstawicielami organizacji społecznej - Społecznej Straży Ochrony Zieleni. Chce rzeczowo, merytorycznie porozmawiać o sprawie – o ekspertyzach, jakie ma Zamek, stanie badań, zamierzeniach, planach aktualizacji projektu kompleksowego zagospodarowania tarasów. Chce umożliwić Przedstawicielom strony społecznej poznanie stanowiska Zamku oraz odpowiedzi na nurtujące ich kwestie i pytania. Przed tym spotkaniem nie chcemy stawiać Społeczników w sytuacji konfrontacji medialnej. Byłoby to co najmniej nieeleganckie z naszej strony - zaprosić Partnera do rozmowy a przed tym spotkaniem dyskutować z Nim za pośrednictwem mediów."
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr inż. Helena Freino – architekt, aktywistka miejska, Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina,
  • inż. Stanisław Kamiński – architekt, m.in. badał przyczyny katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich, autor ekspertyzy na ten temat.
 

Zobacz także

2020-10-29, godz. 20:11 Wyjątkowa uroczystość Wszystkich Świętych Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych, która w tym roku z powodu pandemii koronawirusa będzie inna niż do tej pory. Nie będą odbywać się msze… » więcej 2020-10-29, godz. 20:14 Pamięć o przeszłości Czy to my kształtujemy pamięć o przeszłości, czy to ona nas kształtuje? O pamięci indywidualnej i zbiorowej. Naszej i przyszłych pokoleń. » więcej 2020-10-28, godz. 18:56 Orzeczenie Trybunału a protesty na ulicach Prawo do życia – dla jednych fundament cywilizacji, dla innych pojęcie, które ogranicza wolność. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o tym, że przesłanka… » więcej 2020-10-28, godz. 18:58 Skandaliczna wypowiedź niemieckiego gdańszczanina Szef mniejszości niemieckiej w Gdańsku publicznie pyta, czy mieszkańcy „wolnego miasta” chcą jeszcze zwierzchności Warszawy. Wygłup, czy świadoma prowokacja?… » więcej 2020-10-28, godz. 19:01 Konflikt Lewandowski-Kucharski Robert Lewandowski kontra jego wieloletni menadżer Cezary Kucharski. W tle prokuratura, zarzut o szantaż i gigantyczne pieniądze. O co toczy się gra i kto… » więcej 2020-10-27, godz. 20:23 Problemy nauki zdalnej Od poniedziałku prawie 4 mln uczniów w Polsce uczy się w trybie zdalnym. Nie wszędzie jednak powrót do lekcji online się powiódł. Trudno było się połączyć… » więcej 2020-10-27, godz. 20:25 Coraz więcej Polaków wychodzi z biedy Prawie 5 mln Polaków wyszło z biedy, odnotowano też mniej niż milion ubogich dzieci – tak wynika z raportu przygotowywanego w związku z Międzynarodowym… » więcej 2020-10-27, godz. 20:27 Wolontariusze poszukiwani Rozpoczyna się sezon akcji charytatywnych przed Bożym Narodzeniem, tymczasem brakuje wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w koordynowaniu prac, przygotowywaniu… » więcej 2020-10-22, godz. 22:17 Sunrise Festival w Szczecinie? Festiwal Sunrise przez lata promował Kołobrzeg, gromadząc tysiące fanów muzyki techno z całej Europy, choć impreza miała też swoje ciemniejsze, narkotykowe… » więcej 2020-10-22, godz. 22:14 List otwarty w obronie Romana Giertycha Byli opozycjoniści czasów PRL m.in. Adam Michnik i Władysław Frasyniuk wystosowali list otwarty w obronie Romana Giertycha, porównując przy tym CBA do PRL-owskiej… » więcej
12345