Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
W Bukareszcie rozlosowano grupy piłkarskich reprezentacji, które w 2020 roku zagrają podczas Mistrzostw Europy. źródło: https://www.uefa.com/uefaeuro-2020/
W Bukareszcie rozlosowano grupy piłkarskich reprezentacji, które w 2020 roku zagrają podczas Mistrzostw Europy. źródło: https://www.uefa.com/uefaeuro-2020/
W fazie grupowej mistrzostw Europy w piłce nożnej, zmierzymy się w czerwcu m.in. ze Szwedami.

W odróżnieniu od większości moich rodaków - nie jestem ekspertem piłki nożnej. Od zawsze kibicuję jednak naszej reprezentacji. Dlatego chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi drużyny Szwecji.

A zwłaszcza jej selekcjonera.

Janne Andersson jest typowym trenerem, który w tej roli sprawdził się w szwedzkiej lidze wielokrotnie. Zanim rozpoczął karierę - do 1992 roku - grał jako napastnik w dwóch klubach w swoim rodzinnym Halmstad. Po tym, gdy w 2004 roku prowadzona przez niego drużyna zdobyła wicemistrzostwo kraju Janne Andersson został wybrany trenerem roku.

W 2015 roku razem z IFK Norrköping został mistrzem Szwecji.

Rok później został selekcjonerem drużyny narodowej. Jego reprezentacja zakwalifikowała się do MŚ w Rosji eliminując w barażach drużynę Azzurri, czyli Włochów.

Podczas ostatnich finałów MŚ Szwedów zatrzymali dopiero Anglicy wygrywający 2:0. Porażka była jak najbardziej oczekiwana, bowiem Szwedzi nie lubią grać w piłkę z drużynami, którzy lepiej od nich potrafią grać w angielskim stylu.

Kluczem sukcesu trenera szwedzkiej reprezentacji jest porządek i dyscyplina w drużynie i wokół niej.

Andersson, który posiada bardzo mocne cechy przywódcze uważa, że jeśli drużyna jako całość - i każdy z piłkarz z osobna - będzie wiedzieć, co ma robić na boisku, to może wygrywać z każdym zespołem.

Szwedzki trener jest urodzonym organizatorem. Wręcz pedantycznie podchodzi do każdego treningu czy odprawy z drużyną. Można powiedzieć, że jest w każdym calu przykładem prawdziwego Szweda, który wierzy, że tylko pracą i dyscypliną można dokonać rzeczy wielkich.

Jego celem jest drużyna jako kolektyw. Dlatego w reprezentacji grają wyłącznie piłkarze, którzy w pełni identyfikują się z jego filozofią. Nie ma tu miejsca na indywidualności takie jak Zlatan Ibrahimović.

Tego rodzaju zawodnik nie ma szans na pojawienie się w zespole Anderssona. Zlatan niedawno zarzucił selekcjonerowi, że ten nie powołuje do reprezentacji piłkarzy o nieszwedzkich korzeniach. Chodzi tu o zarówno imigrantów z szwedzkim paszportem jak i o zawodników mających rodziców urodzonych poza granicami Szwecji. Andersson poczuł się dotknięty uwagą Zlatana, ale prawdą jest, że trener woli, gdy ma do czynienia z piłkarzami rozumiejącymi szwedzką etykę pracy i mentalność selekcjonera.

Szwedzi przekonani są, że choć drużyna Jerzego Brzęczka jest mocna w osobie Roberta Lewandowskiego... - to jest do pokonania.

Znają nasze skłonności do spinania się podczas rozgrywek turniejowych, dlatego z pewnością będą grać twardo, szybko i dokładnie. Nasi piłkarze powinni na boisku - oprócz umiejętności gry w piłkę nożną - pokazać również to, że szwedzkie powiedzenie "Polsk Riksdag", czyli polski Sejm, będące synonimem bałaganu i dezorganizacji jest już przeżytkiem.

I jeszcze jedna uwaga: piłkarską drużynę Szwecji polscy komentatorzy sportowi nazywają często: "Reprezentacją Trzech Koron". Błąd!

Nazwa jest w Szwecji zastrzeżona dla reprezentacji hokeistów! Piłkarską reprezentację nazywa się tam: "blågula" czyli "Drużyną Niebiesko-Żółtych".

Trzymajmy się więc tego określenia, bo i rywal od razu wydaje się mniej groźny.
Felieton Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]
 

Zobacz także

2020-03-11, godz. 09:43 Walka klas 8 marca zawsze będzie mi się kojarzył ze sztuczną adoracją kobiet przez sztywnych panów uzbrojonych w okolicznościowy goździk. Utrwalony obrazek tego dziwnego… » więcej 2020-03-04, godz. 08:01 Faszystowskie strefy "Faszyści budują strefy wolne od LGBT" - krzyczy nagłówek wstępniaka w jednym z największych szwedzkich dzienników, lewicowym tabloidzie Aftonbladet. Autorka… » więcej 2020-02-26, godz. 10:51 Z prądem? W Polsce często mylimy islam z islamizmem, czyli z ideologią polityczną opartą na religijnym fundamentalizmie. Tym samym krzywdzimy część muzułmanów… » więcej 2020-02-16, godz. 12:17 Szwedzka opieka medyczna choruje Obok Greków jesteśmy chyba jednym z najbardziej marudzących narodów w Europie. Narzekamy na wszystkich i wszystko. Obrywa się politykom, księżom i naszym… » więcej 2020-02-12, godz. 11:58 Zaklinanie rzeczywistości Mieszkańcy Europy Zachodniej zdążyli się przyzwyczaić do myślenia, że winnymi rozpętania II Wojny Światowej nie byli wcale Niemcy, ale naziści. Teraz… » więcej 2020-02-04, godz. 14:43 Lenin wciąż żywy Ustanowienie przez wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla nagrody jego imienia uważa się, całkiem słusznie, za przejaw wielkiego humanizmu szwedzkiego inżyniera… » więcej 2020-01-29, godz. 13:45 Sztokholmskie forum polskiej winy Jeżeli Polacy nie przyznają się, że podczas niemieckiej okupacji, pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów i robili zbyt mało, aby ratować swoich żydowskich… » więcej 2020-01-22, godz. 10:53 Podwójne standardy Imperium Dobra Równość, równouprawnienie, sprawiedliwe traktowanie... - wszystkie te wartości to kamienie węgielne otwartego społeczeństwa, którym niegdyś szczyciła… » więcej 2020-01-08, godz. 12:17 Niech płacą bogaci Otarła się o Pokojową Nagrodę Nobla, została Człowiekiem Roku 2019 magazynu Times. Naśladują ją miliony młodych ludzi na całym świecie. Uwielbiana… » więcej 2019-12-11, godz. 11:32 Życie jest za krótkie Była obdarzona nie tylko charakterystycznym, drapieżnym głosem ale i wrażliwą, pełną miłości do muzyki duszą. Przyszła na świat 61 lat temu jako Gun-Marie… » więcej
23456