Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Koncert grupy Roxette w berlińskiej O2 Arena. Fot. Kuba Adamiak [Radio Szczecin/Archiwum]
Koncert grupy Roxette w berlińskiej O2 Arena. Fot. Kuba Adamiak [Radio Szczecin/Archiwum]
Była obdarzona nie tylko charakterystycznym, drapieżnym głosem ale i wrażliwą, pełną miłości do muzyki duszą. Przyszła na świat 61 lat temu jako Gun-Marie w małej miejscowości w północnej Skanii. W rodzinnym domu raczej się nie przelewało.

Rodzice utrzymywali się dzięki muzyce. Ojciec Gösta był muzykiem, mama była zdolną wokalistką. Marie już jako dziecko - razem ze swoimi siostrami - śpiewała na scenie podczas różnych okazji. Kiedy miała 7 lat jej siostra zginęła w wypadku samochodowym, co mocno odbiło się na całej rodzinie. Pocieszenie Marie odnajdywała w muzyce.

Po ukończeniu szkoły średniej wybrała dwuletnie studia muzyczne na Uniwersytecie Ludowym w Svalöv. Pierwszą pracę zdobyła jako statystka w teatrze. Oprócz mniejszych ról komponowała również muzykę do kilku sztuk. Wtedy też przeprowadziła się do większego Halmstad, gdzie dorabiała również jako kelnerka. Tam poznała Pera Gessle, z którym później tworzyła znany na całym świecie duet Roxette.

Zanim do tego doszło Marie udało się w 1984 roku nagrać swoją pierwszą płytę solową ”Het vind” (Gorący wiatr). Krążek okazał się sukcesem. Marie zdobyła uznanie krytyków i sympatię licznych fanów, przede wszystkim dzięki balladzie ”Ännu doftar kärlek” (Wciąż pachnie miłość).

Kiedy w 1986 roku, razem z Perem Gessle stworzyli grupę Roxette, postanowili sobie, że ich celem będzie sukces poza granicami Szwecji. Na początku szło im kiepsko.

Przepustką stał się - wydany dwa lata później - album "The Look". W 1989 roku Roxette po raz pierwszy znalazło się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy Billboard’a.

Równolegle z działalnością w Roxette Marie pisała teksty i tworzyła własną muzykę. W 1996 roku wydała kolejną solową płytę "Tro" (Wiara).

- Jestem mocno wierząca. Wiara daje mi niezwykłą siłę. Kiedy miałam jakieś 16 lat byłam hipiską, takie były czasy, ale wkrótce moja wiara powróciła - mówiła kilka lat temu Fredriksson w szwedzkim radiu.

W 1994 roku wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci. 17 lat temu, kiedy po joggingu wróciła do domu, upadła i uderzyła się w głowę - zmieniło się wszystko. Stwierdzono u niej raka mózgu. Lekarze dawali jej tylko rok życia. Marie przezwyciężyła chorobę.

W 2010 roku Roxette znowu mogli koncertować. Dwa lata temu Marie wydała swoją ostatnią solową płytę ”Alone again” (Znowu sama), tym razem była to piękna mieszanka jazzu i soulu.

Niestety, powikłania po przebytej chorobie odebrały jej ostatecznie siły. W poniedziałek artystka zmarła.

- Zrobiłam niesamowitą karierę. Nigdy nie byłam tak szczęśliwa jak teraz. Naprawdę - mówiła Marie Fredriksson dwa lata przed śmiercią.
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2020-03-11, godz. 09:43 Walka klas 8 marca zawsze będzie mi się kojarzył ze sztuczną adoracją kobiet przez sztywnych panów uzbrojonych w okolicznościowy goździk. Utrwalony obrazek tego dziwnego… » więcej 2020-03-04, godz. 08:01 Faszystowskie strefy "Faszyści budują strefy wolne od LGBT" - krzyczy nagłówek wstępniaka w jednym z największych szwedzkich dzienników, lewicowym tabloidzie Aftonbladet. Autorka… » więcej 2020-02-26, godz. 10:51 Z prądem? W Polsce często mylimy islam z islamizmem, czyli z ideologią polityczną opartą na religijnym fundamentalizmie. Tym samym krzywdzimy część muzułmanów… » więcej 2020-02-16, godz. 12:17 Szwedzka opieka medyczna choruje Obok Greków jesteśmy chyba jednym z najbardziej marudzących narodów w Europie. Narzekamy na wszystkich i wszystko. Obrywa się politykom, księżom i naszym… » więcej 2020-02-12, godz. 11:58 Zaklinanie rzeczywistości Mieszkańcy Europy Zachodniej zdążyli się przyzwyczaić do myślenia, że winnymi rozpętania II Wojny Światowej nie byli wcale Niemcy, ale naziści. Teraz… » więcej 2020-02-04, godz. 14:43 Lenin wciąż żywy Ustanowienie przez wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla nagrody jego imienia uważa się, całkiem słusznie, za przejaw wielkiego humanizmu szwedzkiego inżyniera… » więcej 2020-01-29, godz. 13:45 Sztokholmskie forum polskiej winy Jeżeli Polacy nie przyznają się, że podczas niemieckiej okupacji, pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów i robili zbyt mało, aby ratować swoich żydowskich… » więcej 2020-01-22, godz. 10:53 Podwójne standardy Imperium Dobra Równość, równouprawnienie, sprawiedliwe traktowanie... - wszystkie te wartości to kamienie węgielne otwartego społeczeństwa, którym niegdyś szczyciła… » więcej 2020-01-08, godz. 12:17 Niech płacą bogaci Otarła się o Pokojową Nagrodę Nobla, została Człowiekiem Roku 2019 magazynu Times. Naśladują ją miliony młodych ludzi na całym świecie. Uwielbiana… » więcej 2019-12-04, godz. 11:39 Niebiesko-żółci w "polskiej" grupie Euro'2020. Co z tego wynika? W fazie grupowej mistrzostw Europy w piłce nożnej, zmierzymy się w czerwcu m.in. ze Szwedami. W odróżnieniu od większości moich rodaków - nie jestem ekspertem… » więcej
23456