Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Möllevångstorget, Malmö fot. Przemysław Gołyński (Radio Szczecin)
Möllevångstorget, Malmö fot. Przemysław Gołyński (Radio Szczecin)
Domowa kwarantanna oraz unikanie kontaktu z ludźmi wydają się najbardziej skutecznymi sposobami na powstrzymanie pandemii koronawirusa. Świadczą o tym ostatnie dane dotyczące zachorowań na COVID-19 z Danii, Austrii czy Norwegii. Te kraje kilka tygodni temu wprowadziły podobne, twarde restrykcje podobne do tych, które obowiązują dziś w Polsce i zdecydowały ostatnio o stopniowym zniesieniu części ograniczeń.

Tymczasem w Szwecji władze tego kraju wciąż twierdzą, że to sami Szwedzi powinni decydować o tym, jaki nałożyć na siebie rygor, aby uniknąć zakażenia patogenem, który przecież zabija z reguły tylko starców, jak to kilka dni temu powiedziała szwedzka profesor bakteriologii, Agnes Wold.

- Rząd ma rację, dając społeczeństwu wolną rękę w tej kwestii, mówiła w szwedzkiej telewizji starsza pani kąpiąca twarz w promieniach wiosennego słońca na ławce w Królewskim Ogrodzie Drzew w Sztokholmie.

- Jesteśmy naprawdę wdzięczni losowi, że możemy mieszkać właśnie w Szwecji. Na dłuższą metę, zakazy wychodzenia z domu nie mają sensu, stwierdziła inna mieszkanka szwedzkiej stolicy.

Tego samego dnia po południu służby sanitarne poinformowały o 114 nowych śmiertelnych ofiarach COVID-19, a rząd przekonał opozycję, aby dać mu więcej władzy, żeby mógł wprowadzać w przyśpieszonym trybie rozporządzenia. Wszystko wskazuje na to, że premier Szwecji Stefan Löfven zdaje sobie sprawę, że nie wystarczą już prośby i zalecenia.

Urząd Zdrowia Publicznego nadal utrzymuje, że aby powstrzymać pandemie, wystarczy odizolować najbardziej narażoną na infekcję grupe, czy ludzi starszych. Na stronach urzędu wciąż możemy przeczytać, że są małe szanse, na to, aby koronawirusa przenosili ludzie młodzi lub osoby bez objawów zachorowania na COVID-19

Niedawno okazało się, że połowa personelu medycznego jednego z oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala w Jönköping, jest zakażona patogenem. Większość z nich w momencie testowania ich na obecność koronawirusa nie skarżyła się na żadne dolegliwości. Nie wiadomo jeszcze jak, doszło do ich infekcji, ale problemem, na jaki skarżą się pracownicy opieki medycznej, jest brak środków ochronnych.

Tymczasem w poniedziałek szwedzkie władze potwierdziły, że zrezygnowały ze wspólnego z Polską zakupu maseczek ochronnych z Chin. Przedstawicielka Głównego Zarządu Zdrowia i Opieki Społecznej stwierdziła, że sprzęt nie posiada europejskiego certyfikatu jakości i według szwedzkich norm nie może zostać dopuszczony do użytku. Dodała, że nie wie jakie przepisy obowiązują w Polsce, ale Szwecja musi trzymać się swoich. Dzień później po protestach personelu medycznego, ten sam urząd dopuścił używanie w Szwecji maseczek typu FFP2.

Od kilku miesięcy stosunki dyplomatyczne między Szwecją i Chinami są, łagodnie to ujmując, chłodne. Sztokholm być może dlatego nie chciał skorzystać z pomocy polskiego rządu w tej kwestii. Natomiast szwedzkie MSZ chętnie korzystało z akcji polskiego przewoźnika #LOTdo domu. Dzięki której około 300 obywateli Szwecji mogło powrócić do kraju. Szwedzkiemu rządowi nie udało się namówić do podobnej akcji kierownictwa Skandynawskich Linii Lotniczych SAS.
 

Zobacz także

2020-06-03, godz. 13:00 Ofiara z Tegnella Kto jak kto, ale Szwedzi w cuda nie wierzą. Tymczasem główny epidemiolog kraju Anders Tegnell po raz pierwszy publicznie przyznał, że na początku pandemii… » więcej 2020-05-27, godz. 12:03 Masowa psychoza Szwedzi wciąż nie mogą otrząsnąć się z szoku ..., nie chodzi tu jednak o to co wydarzyło się w szwedzkich domach opieki. W gruncie rzeczy przedwczesna… » więcej 2020-05-20, godz. 13:03 Śpij spokojnie ... W marcu i kwietniu, czyli w najcięższych miesiącach kryzysu związanego z pandemią koronawirusa bogata Szwecja była jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej… » więcej 2020-05-13, godz. 13:45 "W Szwecji dzieci są własnością państwa" Każdego roku pracownicy szwedzkiej opieki społecznej wydają ponad 30 tysięcy decyzji o odebraniu rodzicom dziecka i umieszczeniu go w rodzinie zastępczej… » więcej 2020-05-06, godz. 11:24 Igraszki z wirusem Z ostatniego sondażu IPSOS dla dziennika Dagens Nyheter wynika, że prawie 70 procent mieszkańców Szwecji darzy zaufaniem zarówno tamtejszy Urząd Zdrowia… » więcej 2020-04-29, godz. 14:20 Dr. Tegnell 64-letni Anders Tegnell, jest doktorem nauk medycznych i specjalistą chorób zakaźnych. Od 2013 roku sprawuje funkcję głównego epidemiologa Szwecji, uważany… » więcej 2020-04-01, godz. 13:57 Szwedzki model O tym, jak z pandemią koronavirusa, radzą sobie Szwedzi, interesuje dziś wielu z nas. Najbardziej jednak ludzi otumanionych idyllicznym obrazem Szwecji, który… » więcej 2020-03-25, godz. 13:23 Żelazna Mette Wiadomo już, że od przyjętej przez władze każdego z państw strategii w walce z pandemią zależy zdrowie, a może i życie ludzi. Rządy większości krajów… » więcej 2020-03-18, godz. 11:47 Selekcja naturalna Skandynawia tak jak praktycznie cały świat, zmaga się dziś z niebezpiecznym dla życia, koronawirusem. Jest jednak kraj, który robi to na swój własny sposób… » więcej 2020-03-11, godz. 09:43 Walka klas 8 marca zawsze będzie mi się kojarzył ze sztuczną adoracją kobiet przez sztywnych panów uzbrojonych w okolicznościowy goździk. Utrwalony obrazek tego dziwnego… » więcej
23456