Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Wywiady
Maria Halkiewicz w szpitalu Karolinska Nowa (zdjęcia prywatne)
Maria Halkiewicz w szpitalu Karolinska Nowa (zdjęcia prywatne)
Z Marią Halkiewicz, pielęgniarką oddziału intensywnej terapii szpitala Karolinska Nowa w Sztokholmie rozmawiał Przemysław Gołyński.

Jak wygląda obecnie sytuacja w szpitalu?

- Na tym oddziale gdzie pracuje przebywają ciężko chorzy na COVID19 pacjenci i panuje tam lekki chaos. Za mało jest personelu, a na oddziale przebywa 20 ciężko chorych. Pacjenci są w różnym wieku, najwięcej jest mężczyzn.

- Czy to prawda, że wśród tych chorych jest nadreprezentacja imigrantów?

- Nie na moim oddziale. Można powiedzieć, że tu jest pół na pół. Sytuacja jest ciężka, gdy rozmawiam z lekarzami, to wszyscy boimy się, że zabraknie nam sprzętu ochronnego. Nie widzimy tu tej czerwonej nitki. Sprzęt ochronny wydawany jest nam z dnia na dzień. Nie wiemy dlaczego jedni sprzęt otrzymują, a drudzy już nie. U nas leżą pacjenci nie mający chorób towarzyszących.

Wciąż dowożeni są nowi pacjenci na Wasz oddział?

- Do nas trafiają pacjenci ciężko chorzy z SOR-ów. Po tygodniu lub dwóch, są od nas przenoszeni na inne oddziały, kiedy już nie wymagają intensywnej terapii.

Czy personel medyczny jest testowany w kierunku koronowirusa?

- Nie wiem czy są wszyscy. Pracowałam wcześniej na innym oddziale to tam wszytskich badano. Tutaj nie wiem czy wszyscy byli testowani. Wydaje mi się, że nie, ale nie mogę tego powiedzieć na sto procent.

Jakie nastroje panują wśród personelu na oddziele na ktorym pracujesz?

- Jestem akurat po kilku ciężkich dniach, ale mogę powiedzieć, że wszyscy jesteśmy trochę załamani. Z tego względu, że nie wiemy jak w kolejnych dniach będzie wyglądała sytuacja ze środkami bezpieczeństwa. To jest niezwykle stresujące. Zwiększa że jest ryzyko, że po prostu się nie pamięta o zachowaniu ostrożności kiedy wchodzi się do pacjentów i powoduje to, że może dojść zakażenia. Łatwo jest popełnić wtedy błędy. No stres jest codziennie.

Co wpływa na wciąż dość duży wzrost nowych zachorowań na COVID19 w Sztokholmie?

Moim zdaniem ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Codziennie jeżdżę do pracy autobusem i metrem. Pomimo tego, że w telewizji mówi się o tym, aby unikać miejsc gdzie jest tłoczno, to ludzie się do tego absolutnie nie dostosowują.

Denerwuję się z tego powodu codziennie jak jadę komunikacją miejską. Druga sprawa wiąże się z tym co dzieje się ze starszymi. Każdy z opiekunów zajmuje sie tygodniowo ok. 30 do 50 seniorami. Są nimi często osoby bez odpowiedniego wykształcenia pielęgniarskiego.

Kiedy odwiedzają podopiecznych nie mają na sobie masek ochronnych, nie dezynfekują rąk. Dlatego wirus dalej się roznosi. Również przez to, że nie mówi się zdecydowanie i ostro o zagrożeniach. Są podwójne przekazy. Uważam, że jest jeden z powodów dlaczego tak wygląda dziś Szwecja. My mamy jeszcze to najgorsze przed sobą.
 

Zobacz także

2020-04-22, godz. 14:06 "Szwedzi twierdzą, że koronawirus jest problemem rządu" O sytuacji w Szwecji w związku z pandemią koronwirusa, z mieszkającym od sześciu lat w Sztokholmie Piotrem Piotrowiczem rozmawiał, Przemysław Gołyński… » więcej 2020-01-15, godz. 14:34 Solidarność broni praw Polaków Związek Zawodowy Solidarność zazwyczaj kojarzy nam się z ruchem społecznym, który w latach PRL-u wywalczył dla nas wolność. Okazuje się, że związek… » więcej 2019-12-18, godz. 11:27 Malmö - stolica szarej strefy Malmö od kilkunastu lat boryka się z segregacją. Wiele osób twierdzi, że to właśnie ona jest głównym przyczynkiem wzrostu przestępczości wśród nieletnich… » więcej 2019-10-09, godz. 12:35 Szwecja staje się krajem III świata 36-letni Chang Frick jest właścicielem "Nyheter Idag", jednego z najpoczytniejszych w Szwecji niezależnych portali informacyjnych. Urodził się na południu… » więcej 2019-08-28, godz. 12:59 Wywiad z Pawłem Ruszkiewiczem, dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie Instytut Polski w Sztokholmie zapowiada wzmożoną aktywność w promowaniu w Szwecji polskiej kultury, sztuki, historii, nauki. O nowych wyzwaniach, możliwościach… » więcej 2019-05-08, godz. 18:04 "Będziemy waszą Arką Noego" - wywiad z Samehem Egyptsonem W wielu krajach powstały w Egipcie ruch Bractwa Muzułmańskiego traktowany jest jako organizacja terrorystyczna. W Szwecji jego zwolennicy stali się przywódcami… » więcej 2018-12-17, godz. 18:42 "Zostanę w Szwecji zamordowany" Luai Ahmed jest uchodźcą z Jemenu, gdzie razem z matką walczył o prawa człowieka. W Szwecji, jako jeden z niewielu imigrantów z Bliskiego Wschodu, publicznie… » więcej